Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalibracja czujnika zewnętrznego Meteo SP10 - możliwa?

skub73 09 Sty 2013 08:39 6009 7
  • Poziom 8  
    Witam Szanownych Forumowniczów.
    Nie jestem tego pewien, ale stacje pogody to chyba też jakieś drobne AGD.

Czy w urządzeniu na załączonym obrazku można skalibrować wskazania czujnika temperatury, ale tego "na dworze"?
    Jak czytałem w necie to ta chińszczyzna na wynos wszystkim chyba źle pokazuje temperaturę, ogólnie 70% negatywów - a ja to mam i muszę z tym żyć!

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Co znaczy skalibrować - tam jest dobry czujnik z dokładnością do jednego stopnia . Na dole urządzenia zew, jest mały otworek do którego wpada powietrze - tam jest czujnik (termopara) jeżeli zmienisz mu miejsce lub czymś się zatka otworek temperaturę pokaże inną .Jeżeli ustawisz na parapecie, który się nagrzeje od słońca to też pokaże inną niż temperaturę powietrza i jeżeli napada na niego śnieg to też cię okłamie....
  • Poziom 8  
    On nawet pokazuje temperaturę zewnętrzną z dokładnością do 0,1 °C.
    Co z tego jak mierzy źle!
    Czujnik jest umieszczony w ogrodzie w takim ozdobnym domku ogrodowym z drewna i dzisiaj wcale nie był słoneczny dzień.
    Poniższy obrazek przedstawia zdjęcie urządzeń już po wyczyszczeniu czujnika zewnętrznego, w środku mieszkał pajączek (teraz mieszka gdzieś u mnie za biurkiem). Po czyszczeniu zostawiłem zestaw na biurku na Teleexpress i pogodę i zrobiłem to zdjęcie:
    To zdjęcie zrobiłem podczas wymeldowywania pajączka wyrwanego z zimowego snu:
    Widać jeszcze fragment mieszkania poprzedniego lokatora.
    Jeśli ktoś z Was rozpoznaje jakieś elementy i istnieje szansa na skalibrowanie tego urządzenie - bardzo proszę o pomoc.
    P.S. Zawsze mogę sobie w pamięci odejmować te 5 °C
  • Poziom 23  
    Wiem ,że to pokazuje z dokładnością do 0.1 ale mam takie trzy w domu , w tym samym miejscu - pokazują temperaturę wewnętrzną , jak myślisz taką samą , czy różną ?
    Dane z zew.czujnika pobierają i pokazują taką samą , ale ta wew. różni się o stopień !!!
    To i tak dobrze , że mylą się o stopień - nic nie zrobisz , jak cena takie wskazania !
    Co ubierzesz inny sweter na -2 , a inny na -5 ?
    Nie kombinuj z żółtkami - próbowałem naprawić przed Wigilią lampki - naprawiałem dwa dni (zestaw 15zł) - jak znalazłem jedną spaloną , padło kilka innych , przewody bez miedzi , chyba plastykowe , kupiłem nowe zestawy.....ale nie wywalaj tego , bo jak kupisz niemieckie to się ...zdziwisz - też wyprodukowane w Pekinie . Takie czasy - Kolego !
  • Poziom 8  
    No ... marne pocieszenie, ale zawsze lepiej wiedzieć, że samemu się nie cierpi :)
  • Specjalista AGD
    cyferblat napisał:
    tam jest czujnik (termopara)

Tam jest zwykły NTC i da się go "oszukać" . I można względnie dokładnie zbliżyć pomiary do rzeczywistości.
  • Poziom 23  
    W zewnętrznym czujniku jest termistor i co będziesz go owijał papierem - a wzorcowy miernik temperatury , ten referencyjny to skąd ?
    Ten NTC pracuje jako element dzielnika - tu można się pobawić , tylko trzeba mieć jakiś wzorzec temperatury .
    W moim starym mierniku zastosowałem termoparę , która była na wyposażeniu - nie wiem jak jest jej dokładność - jest to termopara typu "J" -40+200 C
  • Poziom 8  
    Nic z tym nie dało się zrobić, no można inny czujnik kupić.