Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer stacjonarny - Komputer włącza się i wyłącza, co jeszcze sprawdzić?

09 Sty 2013 10:30 14115 17
  • Poziom 9  
    Witam!
    Od wczoraj mam następujący problem:
    - po próbie wznowienia z uśpienia lub po próbie włączenia wyłączonego komputera, są następujące objawy:
    - komputer włącza się i po chwili wyłącza i tak w kółko

Zasilacz Chievtec GPS-400AA
    Płyta główna: Gigabyte ga-ep35c-ds3r

Pomaga całkowite wyłączenie komputera z prądu i ponowne uruchomienie, przy ponownym włączeniu komputera także zdarza się schemat jak powyżej, ale bywa też, że zaskoczy odrazu.
    Pierwsza myśl to zasilacz, pomierzyłem napięcia:
    3V - 3,38
    5V- 5,12
    12V -12,15

Wymieniłem także kabel zasilający, zamieniłem kości pamięci miejscami, niestety bez rezultatu.
    Może macie jakieś sugestie co sprawdzić?
    Zaznaczam, że jak komputer się już uruchomi pracuje stabilnie godzinami.
    Pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 15  
    Witam.
    Podobny przypadek miałem, gdy przycinał się przycisk załączający. Po wciśnięciu nie odbijał, komputer zaczyna się uruchamiać, przycisk pozostaje zwarty co powoduje wyłączenie. Tak jak to się dzieje gdy podczas pracy komputera naciśniemy i przytrzymamy przycisk załącz. Może to jest przyczyną.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 13  
    Resetuje sie czy całkowicie wyłącza ?
  • Poziom 9  
    Przy próbie włączenia czy też wybudzenia z trybu uśpienia nie można go już uruchomić.
    Włącza się i wyłącza, całkowite wyłączenie zasilacza i ponowne uruchomienie skutkuje prawidłowym włączeniem. Jak system się załaduje i dam tryb uśpienia, przy próbie wybudzenia dalej to samo, na przemian włącza się i wyłącza.
    Sprawdziłem narazie przycisk power. Do pinów power podpiąłem przycisk reset i resetem go uruchomiłem, dalej to samo.
  • Poziom 30  
    Najpierw RAM (MemTest), a potem zasilacz (podmień na inny).
  • Poziom 14  
    Może ktoś zrobił sobie z ciebie jaja i wrzucił ci plik do autostartu napisany w CMD, który powoduje restart kompa? Kolega zrobił tak raz i też miał coś w tym rodzaju. Próbowałeś formatowania?
  • Poziom 13  
    Może inaczej gdy załaduje sie ten system juz to gdy sie wyłącza to wyłącza sie jako "zamykanie systemu" czy jest efekt taki jak byś komputer zresetował ?
  • Poziom 9  
    coś tam znalazł memtest, ale czy to by było powodem, skoro komputer pracuje dobrze kilka godzin jak się uruchomi ?

Zamykanie przebiega normalnie, natomiast chodzi tylko o wybudzenie z uśpienia.
    Sporadycznie także po normalnym zamknięciu poprzez windows i wyłączenie się komputera są te same objawy po włączeniu power co przy uśpieniu czyli w kółko się włącza i wyłącza.
    Wyłączenie następuje w chwili kiedy mniej więcej zaczyna być słychać dyski twarde.
    Przed chwilą zauważyłem także, że jak zmieniałem kolejność napędów do memtesta do jak wyszedłem z biosa komp automatycznie się wyłączył po naciśnięciu czy zachować zmiany. Powtórzyło się to 2 krotnie.

Co do pliku autostartu to nie chodzi o to, że się sam windows zamyka/restartuje, tylko jak wyżej, komp się włącza i wyłącza.

Komputer stacjonarny - Komputer włącza się i wyłącza, co jeszcze sprawdzić? Komputer stacjonarny - Komputer włącza się i wyłącza, co jeszcze sprawdzić?
  • Poziom 30  
    Pozostaje zatem jeszcze potwierdzenie/wykluczenie usterki HDD, ale błędy RAM same w sobie wystarczą aby było tak jak jest teraz.
  • Poziom 9  
    Najgorzej, że nie mam jak podmienić ramu. Kości testowałem pojedynczo i na każdej coś wyskoczyło.
    Kości są good ram ddr2 po 1 gb.
    Ale tak z dnia na dzień mogły paść obydwie kości?
    HDD nowy WD Black - 1 TB, na szybkim teście w hd tune wszystko na zielono.

Jeżeli zasilacz ma wzorowe napięcia to też może być powodem takiego stanu rzeczy?
  • Poziom 9  
    memtest chodził przez 9 godzin wykrył tylko to co powyżej w screenach.
    Dysk twardy przeszedł cały test w hd tune i wszystko OK.
    Zamówiłem pomięć na allegro i tak przyda mi się więcej jak to nie to.
    Czy taki jeden błąd kwalifikuje pamięci do oddania w ramach gwarancji?

Komputer stacjonarny - Komputer włącza się i wyłącza, co jeszcze sprawdzić?
  • Poziom 30  
    Jak najbardziej, o ile w serwisie potwierdzą defekt.

Sprawdzałeś z innym zasilaczem?
  • Poziom 9  
    Zasilacza jeszcze nie sprawdzałem, bo nie mam skąd pożyczyć.
    Napięcia ma podręcznikowe - zmierzone miernikiem.
    Jutro przyjdą nowe pamięci z allegro, podmienię i zobaczę, jak to nic nie da to chyba zostaje tylko zasilacz?

Dodano po 4 [godziny] 32 [minuty]:

Witam ponownie!
    Wpadłem na pomysł, aby zrobić jeszcze jeden test.
    Wypiąłem dysk systemowy ten 1 tb i zostawiłem tylko 1, stary na którym jest xp.
    I na XP wybudza się normalnie ze stanu uśpienia.
    Nie mam już pojęcia co to.
    Dysk 1 TB sprawdziłem wszelkimi możliwymi narzędziami, system zaktualizowałem, wyłączyłem hibernacje hybrydową, zostało tylko uśpienie.
    W windowsie 7 nic nie było przestawiane, więc nie wiem w czym tkwi problem, zmieniłem kabel sata do dysku nic nie dało.
    Wychodzi na to, że to wina softu, a nie sprzętu.
    Nawet jak te pamięci mają błędy to pod windowsem xp dlaczego komputer działa poprawnie?

Dodano po 1 [godziny] 49 [minuty]:

Zrobiłem przywracanie systemu do daty kiedy było wszystko OK - nadal te same objawy.
  • Poziom 10  
    Spróbuj odłączyć wszelki zbędne podzespoły w komputerze napędy CD/DVD itp, czytnik kart, karty (pozostaw jedynie graficzną) i pozostaw jedynie dysk z windowsem 7 - jeśli komp będzie działał poprawnie to znaczy że pada zasilacz i nie starcza mu prądu na wszystkie podzespoły. Jeśli problem był by RAM to na 99% dostawał byś Bluescreeny pod windowsem i to dość często.