Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer estradowy - aktywny

Michel424 09 Sty 2013 14:28 30123 21

• Subwoofer estradowy - aktywny

Witam.
    Chciałbym przedstawić projekt mojego suba estradowego, na znanym głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC. Obudowa ok. 65-70 litrów, ok. 40-45 Hz.

KOSZTORYS:
    części końcówki part1 - 80;
    części końcówki part2 - 50;
    panel - miałem;
    radiator - miałem;
    kątownik alu- miałem;
    materiał na obudowę - miałem;
    trafo500Va - miałem;
    zasilacz - miałem;
    głośnik - 340;
    lakier - 30;
    układ zabezpieczeń gł - 25;
    drobnica - 30.

Docelowo brakuje mi jeszcze kraty i gąbki dźwiękoprzepuszczalnej na przód.
    Odsłuch - hmm... Trzęsienia ziemi nie ma, ale jestem zadowolony z impulsu. Więcej mi nie potrzeba do moich nadstawek. Sub miał być mały, aktywny. Plan został wykonany.

Co do malowania strukturą... Zwykła farba nitro (Śnieżka) plus pistolet do malowania na kompresor. Bardzo drobna struktura, ale za to twarda (3 warstwy z podkładem). Wzmacniacz posiada pełen pakiet zabezpieczeń. Sub współpracuje z crossem, także nie montowałem dodatkowego filtra. Jedyne, co mnie trochę irytuje to to, że jak gra sam sub na niskich częstotliwościach, to słychać jakieś dźwięki jakby z panelu suba, lecz tam jest wszystko tak sztywno przeczepione, że nie ma prawa :> ale jednak. Nie słychać tego przy nawet jednej cicho grającej nadstawce, więc niby nie ma problemu, ale niesmak pozostał.

Subwoofer estradowy - aktywny Subwoofer estradowy - aktywny Subwoofer estradowy - aktywny Subwoofer estradowy - aktywny Subwoofer estradowy - aktywny Subwoofer estradowy - aktywny Subwoofer estradowy - aktywny Subwoofer estradowy - aktywny Subwoofer estradowy - aktywny Subwoofer estradowy - aktywny Subwoofer estradowy - aktywny Subwoofer estradowy - aktywny

Fajne!
  • #2 09 Sty 2013 17:06
    Shadowix
    Poziom 25  

Witam.
    Moim zdaniem głośnik ma za małą obudowę, producent zaleca ok 90L.
    To samo tyczy się mocy, z 500W trafa nie dostarczymy 500W do głośnika, optymalne dla niego to ok 600-800W.
    Skoro już przy transformatorze jesteśmy, nie widzę układu miękkiego załączania. Nie wyrzuca Ci bezpieczników podczas włączania wzmacniacza? Mi taki 500W potrafił B16 wyrzucić.
    Montaż kondensatorów na opaski trochę mnie przeraża, kolumna wytwarza spore drgania, a takie opaski lubią pękać w nieodpowiednim momencie...
    Końcówki kabli również nie są zabezpieczone.
    Brak filtra? Dlaczego? Niby jest crossover, ale można by się obyć bez niego (mniej do noszenia).
    Pozdrawiam ;]

• #3 09 Sty 2013 17:14
    arek59
    Poziom 29  

Wszystko ładnie i pomysłowe ale nie podoba mi się kilka rzeczy.
    Kondensatory filtrujące z PCB trzymają się tylko na opaskach przytwierdzonych do transformatora? Ja bym już przymocował ten pcb zasilacza do panela głównego, przecież jest miejsce.
    I co najważniejsze?
    Tranzystory mocy w skrajnych położeniach muszą też całkowicie przylegać do radiatora, a tu 1/3 tranzystora wystaje po za kątownik. Przy większej mocy one chyba odejdą do krainy wiecznego krzemu.
    Ja bym zamiast kątownika dał już tranzystory bezpiśrednio do radiatora, sam kątownik zdaje mi się że jest z cienkiego profilu i właśnie tu jest wąskie gardło termiczne.

• #4 09 Sty 2013 17:22
    tomeks1992
    Poziom 20  

Jak najszybciej wywal te opaski i przykręć płytki na śruby. Układ wzmacniacza mocy trzyma się tylko na tranzystorach?
    Uzupełnij opis o układ zasilacza: Jakie napięcia i jaka pojemność kondensatorów?
    Tak jak kolega Shadowix powiedział, wzmacniacz ma za słabą moc do tego głośnika.
    Sub gra w klubie? Może podjadę kiedyś posłuchać :)

• #5 09 Sty 2013 18:59
    arek59
    Poziom 29  

Lepiej ten głośnik by zagrał przy litrażu 90L i przy tych 65l raczej nie uzyska strojenia 40hz. Zdaje mi się że BR jest strojony na oko.
    Wzmacniacz zdecydowanie za słaby. Do tego głośnika STX to minimum wzmacniacz TA 2400. Głośnik dobrze dopiero zagra z wzmacniaczem o mocy conajmniej ok 1kW.
    Przy tym transformatorze i napięciach oraz na sprawności wzmacniacza możemy liczyć moc wzmacniacza ok 350W, no może 400W.

• #6 09 Sty 2013 23:34
    tomeks1992
    Poziom 20  

Może by tak zastosować transformator ±90VDC? Ja osobiście tak zrobiłem, z tą różnicą, że zamiast IRFP9240/240 miałem cztery pary 2SC5200/2SA1943

Jeśli był byś zainteresowany, mam płytki do APEX H900.

Moderowany przez dj-MatyAS:

1/ Od kiedy transformator daje DC?
    2/ Od ofert handlowych jest do tego stworzony odpowiedni dział.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    Ostrzeżenie.

• #7 10 Sty 2013 17:07
    Michel424
    Poziom 14  

Więc tak:) Cieszę się, że są słowa krytyki-przynajmniej jest co poprawiać:)
    Crossover będzie tak czy siak do górek Pa 600, obudowę, br, impuls liczone w winsd beta. Co do kondensatorów to nie wiedziałem co z nimi zrobić i użyłem dosyć elastycznych opasek w dużej ilości. Trafo to 500W od Pana Lechowskiego 2x55V, mostek 50 A, kondensatory to samwhsa 6.800uF w ilości 6 szt. Co do końcówki mocy to zrobiłem wzmacniacz na tranzystorach bipolarnych 2sc oraz 2sa, wszystko sparowane względem wzmocnienia beta. Sam trawiłem płytkę, pocynowałem ścieżki które tego wymagały. Końcówka jest na 5 parach ww tranzystorów. kątownik na którym to się wszystko trzyma ma grubość ok 6mm. Fakt minimalnie wystają skrajne tranzystory mocy ale ledwie widać blaszkę tranzystora. Jak mówiłem wcześniej subwoofer powstał z części, które w większości miałem. Nie wiem ile dokładnie dostarcza wzmacniacz mocy do suba przy tym zasilaniu, ale jak dla mnie wystarczy. Sub służy do uzupełnienia dołu nadstawek. (mobilny DJ). Tranzystory przyczepione do kątownika poprzedzone podkładką mikową (rozwarstwioną), po obu str pasta termoprzewodząca. Kątownik przykręcony do blachy miedzianej (5mm) ta zaś do 2 radiatorów wszystkie połączenia przez pastę term. Nie stosowałem żadnej osobnej obudowy dla wzmacniacza ponieważ głośnik chłodzi dodatkowo końcówkę.

• #8 10 Sty 2013 18:06
    Shadowix
    Poziom 25  

arek59 napisał:
    Głośnik dobrze dopiero zagra z wzmacniaczem o mocy conajmniej ok 1kW.

No bez przesady. Sam producent podaje 650W w AES, a 800W Program więc 1kW przy dal nie go to za dużo, bo ma tylko 3" cewkę. Gdzieś na forum czytałem temat, w którym ktoś właśnie TA-2400 je napędzał i popalił głośniki...
    Moim zdaniem dla nich max to właśnie 800W, a TA-2400 to do czterech sztuk w wersji 8 om jest dobry ;]

• #10 10 Sty 2013 21:51
    tomeks1992
    Poziom 20  

Przepraszam moderatora. chodziło mi o zasilacz, a nie transformator, źle się wyraziłem.

Przeprosiny przyjęte.
    Ostrzeżenie zostaje.
    (dj-MatyAS)

• #11 11 Sty 2013 15:06
    Michel424
    Poziom 14  

Generalnie zastosowałem blachę miedzianą dlatego, że długo się nagrzewa ale też długo studzi. Czasami stosuje się radiator miedziany. Fakt słuszna uwaga co do poprawy chłodzenia, oraz lepszego montażu kondensatorów.

• #12 11 Sty 2013 17:04
    398216
    Usunięty  
  • #14 11 Sty 2013 21:18
    tygrysek467
    Poziom 11  

Witam dołączę się do dyskusji, zacznę od tego iż sam pomysł jest ok lecz już z wykonaniem raczej słabo nie do końca przemyślane,niestety.
    Skrzynia będzie mizerna do tego głośnika nie uda się na niej wydołać tyle ile by się oczekiwało od głośnika.
    Wzmacniacz sama "końcówka mocy " ok będzie to grało ale już tu pojawia się problem z tym kątownikiem nie dość że za krótkim to jeszcze z zasileniem, zapotrzebowanie "końcówki" jest dość spore a trafo nie wydoła,raz że z braku prądu będą duże zniekształcenia a dwa że zagotujesz trafo.
    No i do tego wszystkiego jeszcze koniecznie "miękki start" przy nie dużej mocy ma to sens a tu to już jest priorytet.
    Podsumowując wszystko wyszło jak wyszło mogło być znacznie lepiej :)
    Jeśli będziesz potrzebował pomocy ze skrzynia pisz na priv co do wzmacniacza popraw to co ja i reszta proponowała a będzie dobrze.Pozdrawiam.

• #15 12 Sty 2013 10:22
    Michel424
    Poziom 14  

Dobrze poprawie to chłodzenie;) wolałbym właśnie poprzez kątownik bo wygodniejsze mocowanie jest. Poszukam innego. Generalnie sub powstał dlatego też, że miałem duużo części z odzysku i to praktycznie nowych. Wiem że do tej końcówki trafo powinno być większe ale miałem właśnie takie. Wiem że głośnik ma trochę małą bude, ale nie chciałem dużej ze względu na mobilność-priorytetem miała być możliwie jak najmniejsza obudowa. Transformator z tym napięciem i mocą idealnie by się nadawał z trzema parami tych tranzystorów, lecz chciałem wyciągnąć jak najwięcej mocy do tego głośnika z tego właśnie trafa poprzez zwiększenie ilości tranzystorów. Narazie zostawiam obudowę taka jaka jest. Na pewno wezmę sobie do serca uwagi dotyczące chłodzenia i tego nieszczęsnego kątownika... i poprawię to w miarę możliwości jak najszybciej. Co do soft startu to hmm... Wiadomo że by się przydało ale mam bezpiecznik 8A i nie wybija mi go. Wiem że trafo na starcie pobiera nawet kilka razy więcej prądu niżeli moc znamionowa, lecz nic się nie dzieje takiego. Tym bardziej że sub nie jest włączany tak często jak wzmacniacz domowy tylko na imprezie raz i to wszystko a codziennie nie gra...
    P.S. dla świętego spokoju obliczyłem objętość suba bo projekt z winsd gdzieś posiałem i wyszło 81l netto sory za wprowadzenie w błąd. Sub powstał kilka tygodni temu i już dokładnie nie pamiętałem... Br strojony na 45Hz

• #16 12 Lut 2013 17:58
    DJKompot
    Poziom 26  

tomeks1992 - Nie można zrobić wymiany tranzystorów bez zastosowania wzmocnienia dla nich na bazie. Dla IRF a 2SC sa inne wartości otwarcia co wymaga dodatkowego stopnia. Poza tym wymagana jest przeróbka stopnia stabilizacji prądu.
    -------------------------------------------------
    To jest wzmacniacz w klacie AB więc transformator musi być większy gdyż sprawność takiego wzmacniacza waha się w 60-70% mocy. Reszta to ciepło które powinno być lepiej odprowadzone niż jak widać u kolegi.
    Poza tym jak koledzy wspomnieli mocowania elementów jest tragiczna jak na wzmacniacz pracujący w kolumnie niskotonowej która może wprawiać nieprzymocowane należycie elementy w rezonans prowadzący do uszkodzenia łączeń tranzystorów do płytki czy podobne.

Nie chodzi tu o estetykę. Masz styczność z wysokimi napięciami, mocą i estradą. Sprzęt transportuję się różnie więc wymaga się solidności.

Proponuję nie wierzyć ślepo w winisd bo nie raz wprowadził mnie w maliny swoimi striktę matematycznymi obliczeniami bez uwzględnienia ważnej praktyki i ludzkiego ucha/doświadczenia.

• #17 14 Lut 2013 13:02
    tomeks1992
    Poziom 20  

DJKompot doskonale wiem, ze trzeba zaprojektowac dodatkowy stopien dla 2sc/2sa a tak, ze trzeba przerobic uklad regulacji pradu spoczynkowego.

• #19 05 Lip 2013 22:45
    arek59
    Poziom 29  

Kol Shadowic.

Ja pędzę te głośniki STX wzmacniaczem TA 2400 i powiem że jest zdecydowanie za słaby ale jak coś to już minimum. Dopiero pazur pokazują przy fidek fpa 12A. Wtedy to gra konkretnie, Przy nim t ampy są daleko w tyle.
    To że jeden z użytkowników popalił to miał wersje 4 omowe i musiał zapodać sygnał przesterowany lub miał wadliwe głośniki.

Widząc końcówkę mocy autora wydaje mi się że z dynamiką też będzie nie najlepiej. Jak by autor podłączyć pod dobry wzmacniacz to może subwoofer by zagrał ładniej i potężniej.

• #20 07 Lip 2013 12:10
    Michel424
    Poziom 14  

Subwoofer estradowy - aktywny

Fotka z wykończenia suba kratą;)
    wziąłem sobie do serca uwagi kolegów z forum i trochę zmieniłem mocowanie kondensatorów, bo reszta była jest solidnie przymocowana. płytka końcówki mocy teraz trzyma się na szpilkach, które uniemożliwiała jakikolwiek ruch płytki-wszystko ładnie sztywno się trzyma. Co do mocy to z pewnością macie rację że za słaby ten wzmacniacz ale z drugiej strony wszystko idzie przez crosa, dzięki czemu nie jest tracona moc na nie pożądane częstotliwości. Ten sub nie musi być bóg wie jak mocny i robić trzęsienia ziemi tylko uzupełnić trochę nadstawki PA 600 i robi to tak że jestem zadowolony w miarę;-) Tym bardziej że muzykę którą najczęsciej gran na imprezach to hity lat 60, 70, 80, 90'

• #21 07 Lip 2013 19:22
    arek59
    Poziom 29  

Do nadstawek pa 600 jeden taki sub i to ze słabym wzmacniaczem coś mało. Ale skoro starczy to ok. Gorzej będzie jak na jakiejś imprezie trzeba będzie porządnie uderzyć, no i mamy problem :D

Mam pytanie co do kraty. Krata jest druciana czy tak jak mi się wydaje plastikowa siatka mocno napięta?

• #22 09 Lip 2013 18:22
    Michel424
    Poziom 14  

krata jest z aluminium do tuningu samochodowego, mocnego kopa nie wytrzyma ale przypadkowe wpadnięcie na suba i normalne uderzenia owszem;) Przez tą kratę sub dużo lepiej się prezentuje;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME