Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmech - Instalacja ogrzewacza wody w szafce ?

09 Sty 2013 17:06 3177 7
 • Poziom 9  
  Czy można zainstalować ogrzewacz wody Zelmech Z-2/10 w szafce pod zlewozmywakiem (poniżej baterii kranowej - podłączenie wodne ogrzewacza od dołu byłoby ok. 90 cm poniżej baterii ) ? Wiem że jest on do instalacji nad baterią , ale może dałby radę pracować pod zlewozmywakiem - ciepła woda używana jest raz dziennie )
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Do ogrzewanie wody pod bateria musi kolega kupić ogrzewacz (ciśnieniowy) przystosowany do takiej pracy. bez problemu do nabycia np. w Praktiker. Ten montowany nad baterią się nie nadaje
 • Poziom 9  
  Szkoda - miałem cichą nadzieję że uciągnie ( popchnie )on wodę te 90cm do góry . Co do zakupu nowego - wiadomo to koszty , ten który mam jest sprawny i raczej jeszcze posłuży , chciałem go schować na dól , a miejsce na górze po nim wykorzystać na powieszenie szafki - kuchnia mała , a różności coraz więcej :?:
 • Poziom 29  
  W ogrzewaczu montowanym nad wylewką nie ma ciśnienia i odkręcając ciepła wodę tak naprawdę odkręcasz zimna, a ta wypycha ciepła wodę do wylewki
 • Specjalista AGD
  janszy3643 napisał:
  Ten montowany nad baterią się nie nadaje
  Nie całkiem prawda. Jest po prostu nie przystosowany (oryginał podumywalkowy, bezciśnieniowy jest trochę inaczej zbudowany). Można go zamontować, ale wtedy najlepiej zmienić baterię na specjalną do podgrzewaczy podumywalkowych bezciśnieniowych, z trzema wężykami (będzie problem podłączyć dwa z nich do bojlera). Jeżeli zostawisz tą baterię, która jest, to węże łączące z bojlerem musisz wyprowadzić nad zlew. Pozostaje jeszcze sprawa szczelności połączenia na rurkach zbiornika, które przy wersji nad zlew najczęściej są gładkie (bez gwintu). Trzeba by dać opaski zaciskowe.
  adamk18 napisał:
  miałem cichą nadzieję że uciągnie ( popchnie )on wodę te 90cm do góry .
  To zrobi ciśnienie wody, ale ponieważ byłby pod zlewem, więc podłączenie węży musi być solidniejsze, żeby nie było wycieków. Rozważ jeszcze jedno: tyle samo miejsca zyskujesz nad zlewem, ile tracisz pod. Więc czy warto?
  janszy3643 napisał:
  W ogrzewaczu montowanym nad wylewką nie ma ciśnienia i odkręcając ciepła wodę tak naprawdę odkręcasz zimna, a ta wypycha ciepła wodę do wylewki
  W podgrzewaczu bezciśnieniowym podumywalkowym jest tak samo, pod warunkiem, że jest prawidłowo zamontowany z w/w specjalną baterią.
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Witam. Nie będę prowadził rozważań teoretycznych. Mogę za to przedstawić ten problem ze strony praktycznej. Posiadam bojler bezciśnieniowy firmy "Elektromet WJ10" zakupiony i zainstalowany w 2000 roku. Jest on bezciśnieniowy, przeznaczony do montażu nad dedykowaną do niego baterią. Z braku miejsca nad umywalką postanowiłem go zainstalować pod nią. Zastosowałem metrowej długości węże oplecione siatką metalową 1/2 cala + przejściówki na mniejszy gwint który był fabrycznie przy wężykach łączących bojler z baterią. No i efekt: Pracowało to przez osiem lat. Ciepła woda leciała bez problemu, ale zanim zaczęła lecieć z wylewki, to trochę trzeba było poczekać. Także po zakręceniu ciepłej wody kurkiem nadal przez chwilę jeszcze leciała, aż ciśnienie w bojlerze wyrównało się z atmosferycznym. Przy tym marnowało się dużo wody. Przy przeróbce kuchni w związku z tymi problemami i wzrastającą ceną wody postanowiłem wrócić do układu zalecanego przez producenta i tak układ pracuje do dziś. Powodzenia.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Ogrzewacz pod zlewozmywak ciśnieniowy, nie wymaga specjalnej wylewki, ani baterii.
 • Poziom 9  
  Kolega Dosmajster napisał --- Z braku miejsca nad umywalką postanowiłem go zainstalować pod nią. Zastosowałem metrowej długości węże oplecione siatką metalową 1/2 cala + przejściówki na mniejszy gwint który był fabrycznie przy wężykach łączących bojler z baterią. No i efekt: Pracowało to przez osiem lat. adamk18 --- dokładnie tak samo chciałem zrobić - ale chyba zrezygnuję z tego pomysłu .