Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kalibracja czujników temperatury w sieci MODBUS

09 Sty 2013 17:50 2142 9
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam mały problem z kalibracją temperatury. Otrzymałem w spadku po koledze system rejestracji temperatury. Mam dokonać kalibracji poszczególnych przetworników. Może ktoś udzielił jakiś wskazówek jak i czym to wykonać.
    załączam linki do elementów z jakich jest ona zbudowana.

http://www.simex.pl/produkt/1212
    http://www.simex.pl/produkt/1218

Za każdą odpowiedź dziękuje z góry.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Niczym.
    Z tego co pamiętam, to producent nie przewidział konieczności wykonywania kalibracji tych przetworników we własnym zakresie.

A tu masz fragment z manuala:
    Cytat:
    4. KONSERWACJA
    Urządzenie nie posiada żadnych wewnętrznych elementów wymiennych i regulacyjnych
    dostępnych dla użytkownika.

Chyba, że się mylę i masz w puszce przetwornika jakieś potencjometry do kalibracji.

Można ewentualnie zmienić rejestry kalibracyjne, ale możesz sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.
  • Poziom 9  
    Właśnie chodzi mi o jakiś program który obsługuje ramki.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Witam
    Mam pytanie czy musisz przeprowadzić kalibrację czy może przegląd. Chodzi mi oto że kalibrację się wtedy robi jeżeli przetwornik przetwarza rezystancję z błędem większym niż wynika z jego karty katalogowej.
  • Poziom 9  
    witam
    Chciałbym obniżyć temperaturę o kilka stopni.
    Czy jest jakiś program który umożliwia taką zmianę w rejestrze.
    Za pomoc z góry dzienkuje :|
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Czyli wychodzi na to że temperatura jest teraz źle przetwarzana. Podpinałeś np. dekadówkę żeby się o tym przekonać?
    Co do modyfikacji rejestrów kalibracyjnych to na początek przydałoby sie opis tych rejestrów, później można by spróbować np zwykłym panelem operatorskim w trybie online - ja tak np testuje komunikacje zanim coś innego podpinam.
  • Poziom 9  
    Jedyny opis co posiadam znajduje się w dtr. Komunikacja jest prawidłowa, bo program do rejestracji działa prawidłowo. Modbus Tester również się łączy. Tylko co teraz dalej?
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Ale sprawdzałeś na innym czujniku albo na dekadówce czy przetwarzanie jest nieprawidłowe? Chodzi mi o to że zmienisz ustawienia kalibracyjne a problem leży gdzie indziej.
    Jeżeli rzeczywiście problem jest z przetwarzaniem to na początek odczytaj za pomocą Modbus Tester zawartość rejestrów kalibracyjnych ( wg DTR 07, 08).
  • Poziom 9  
    Zaczynam powoli łapać o co chodzi. Czy wystarczyła by zmiana rejestru 06h(offset).
    Bo zależy mi na obniżeniu odczytu o kilka stopni. Jeśli tak to jak mogę ją dokonać.
  • Poziom 16  
    Obniżenie wartości rejestru 06 (offset) pomoże wg mnie a dodatkowo nie rozkalibrujesz przetwornika. Ja na szybkiego do zapisu rejestrów używałem oprogramowania do paneli operatorskich np. Weinteka albo Astraady i w trybie Online ( bez panela) można stworzyć w pełni funkcjonalny komunikator. Oczywiście potrzebujesz konwertera RS485/RS232