Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automig 205 MAGNUM MOSFET 23n50e Uszkodzony

09 Sty 2013 18:24 11673 16
 • Poziom 14  
  Witam,
  Posiadam Migomat Automig 205 firmy MAGNUM, dziś uległ uszkodzeniu, spawał normalnie aż tu nagle coś zaczęło "bić, błyskać się" w środku maszyny aż przygasało światło, zapaliła się dioda od temperatury, szybko wyłączyłem, po chwili załączyłem ponownie i już myślałem że wszystko gra, ale przy próbie spawania znów coś zaczęło "bić" w środku maszyny aż wywaliło bezpieczniki.

  Po rozebraniu maszyny okazuje sie że rozwaliło 4 tranzystory i 4 oporniki(Tranzystorom aż upaliło nóżki a oporniki zwęglone) Nie wiem co wywołało takie skutki.

  Tranzystory to Power MOSFET 23n50e i teraz mam problem bo nie wiem gdzie kupić takie bo w żadnym sklepie nawet na allegro nie ma. Można je zastąpić czymś innym?

  Nie wiem czy po wymianie znów ich nie rozwali ale warto spróbować.

  Poniżej Migomat i uszkodzony tranzystor:
  Automig 205 MAGNUM MOSFET 23n50e Uszkodzony Automig 205 MAGNUM MOSFET 23n50e Uszkodzony
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 14  
  Dzięki, pytanie jeszcze co było przyczyną uszkodzenia tranzystorów i czy po wymianie nie rozsadzi ich ponownie?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 16  
  Dobrze by było obejrzeć na oscyloskopie przebiegi sterujące. Bez tego ciężko coś doradzić. Często razem z tranzystorami uszkodzeniu ulega główny mostek prostowniczy.
 • Poziom 14  
  Wszystkich tranzystorów jest 12 uszkodzone wizualnie jest 4 (na czerwono) ale pozostałe 2 (na pomarańczowo) z pierwszej sekcji też są uszkodzone (mają zwarcie).

  Wymiana ich to mim. 120zł a jak po zamontowaniu znów się spalą koszty wzrastają.

  Automig 205 MAGNUM MOSFET 23n50e Uszkodzony
 • Poziom 16  
  Skoro spaliły się rezystory bramkowe to jest duże prawdopodobieństwo że poleciała też sekcja od sterowania tranzystorów. Wymiana tranzystorów w ciemno źle się skończy. Skoro nie dysponujesz odpowiednim sprzętem to chyba niewiele da się zrobić. Pozostaje oddanie tej spawarki gdzieś do naprawy.
 • Admin DIY, Automatyka
  Z tranzystorami praktycznie zawsze uszkadzają się inne elementy sterujące.
  Poza tym powinno się wymienić wszystkie albo przynajmniej całą gałąź.

  Naprawdę ciężko jest coś doradzić - możesz masz jakiegoś kolegę elektronika z oscyloskopem....
 • Poziom 14  
  Dziś oddałem spawarkę jednemu magikowi zobaczymy co będzie. A co do wymiany wszystkich tranzystorów - to bardzo duże koszty, jeden to koszt ok 50 zł zamiennik w sklepie w okolicy.

  Dalej pozostaje pytanie co wywołało taką awarię.?
 • Poziom 17  
  Powiedz w jakich warunkach spawasz? Czy urządzenie jest bardzo zapylone opiłkami w środku? Czy spawasz na przedłużaczu, najczęściej jakim prądem, itp
 • Poziom 14  
  Spawarkę mam 2 lata i jak na ten czas wyspawalem może połowę rolki drutu 0.8mm i zużyłem 1 butle gazu, tak więc spawarka naprawdę mało używana. Spawałem głównie blacharkę w samochodzie, prąd 150/160A max. Spawarka napewno nie zapylona. Spawam na przedłużaczu czasem.
 • Poziom 14  
  Spawarkę oddałem do naprawy, udało mi się kupić całą płytę z tranzystorami(oryginał), gość to zmontował i sprawdził, wszystko było ok. Stara płyta oprócz uszkodzonych tranzystorów miała też uszkodzone sterowanie. Facet nie był w stanie powiedzieć co było przyczyną tej awarii. Po naprawie spawarka chodziła dobrze pospawałem trochę zero problemów. Po tygodniu znów coś chciałem pospawać, spawarka po uruchomieniu wybiła bezpiecznik 25A i tak kilka razy. Rozebrałem i okazało się że jest zwarcie na kilku tranzystorach (ale tym razem ich nie rozerwało) wymieniłem na tranzystory ze starej płyty ( na te sprawne) sprawdziłem sterowanie, spawarka ruszyła i jak na razie spawa.

  Spawarka w środku jak nowa zero kurzu czy opiłków - gość co ją naprawiał myślał że jest jeszcze na gwarancji bo wygląda jak nówka ze sklepu.

  Nie mam pojęcia co wywołuje taką awarię. Spawanie tą spawarka to w tej chwili loteria.

  Jeśli ktoś ma pomysł co jest tu nie tak niech pisze. Fachowiec od spawarek nie był w stanie tego ostatecznie określić.
 • Specjalista - spawarki
  Podobno te spawarki mają właśnie taką przypadłość. Uszkodzenie spowodowane zbyt niskim napięciem zasilania, spawarka próbuje to nadrobić przegrzewając IGBT . Należy dbać o dobre zasilanie , przedłużacz minimum 2,5mm.
 • Admin DIY, Automatyka
  Ciekawi mnie o czym myślał autor projektu montując czujnik temperatury na radiatorze od diod w mostku na wtórnej stronie. Te diody w sumie się prawie nigdy nie grzeją w porównaniu np. do radiatorów od tranzystorów, które to osiągają nie raz naprawdę rekordowe temperatury. Z dobrych i drogich spawarkach tych czujników jest kilka, ale w tych chińskich naprawdę nie rozumiem tego rozmieszczenia.
 • Poziom 17  
  Spawarka wybija zabezpieczenia ponieważ bezpośrednio obicąża sieć. Rozwiązanie to montaż soft startu - ładowanie kondensatorów przez pozystor + przekaźnik załączany powyżej napięcia 250 V na kondensatorach. Prosta sprawa i eliminuje problem - sprawdzone w kilku egzemplarzach. Wybija Ci zabezpieczenie bo masz prawdopodobnie esy klasy B.
 • Poziom 25  
  Typowe działania chińczyków nastawione na biodegradacje urządzenia. Mosfety mogą być podejrzane, bo szanujące się sklepy ich nie mają, a jakby tego było mało, to jeszcze są sterowane niskim napięciem bramki, co wydziela na nich dodatkowe ciepło.
 • Poziom 27  
  A wystarczy wymienić podkładki pod MOS-ami na tlenkowe (aluminium lub beryl) i po problemie. W trakcie pracy z dużym obciążeniem (2/3 maksymalnego) obudowa tranzystora osiąga temperaturę 140-150 st.C, a radiator niewiele ponad 70.Guma silikonowa na siatce z włókna szklanego nie jest wymarzonym przewodnikiem ciepła.