Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kłopoty z dobraniem sprzętu Stacja lutownicza, multimeter, programator i osprzęt

poprostumarcin 09 Sty 2013 18:56 1878 4
  • #1 09 Sty 2013 18:56
    poprostumarcin
    Poziom 9  

Witam. Mam mały problem z dobraniem sprzętu. Zacznę od początku. Już długi czas zajmuje się naprawą i serwisem sprzętu elektronicznego, głównie komputery, konsole, monitory itp. Do tej pory moimi narzędziami były mała stacja- lutownica kolbowa z regulacją temperatury(Chiński złomek za 77zł), Multimetr firmy 'krzak' za około 100zł i podstawowe oprzyrządowanie od śrubokręta zaczynając na testerze zasilaczy kończąc. Rozpoczynając działalność z elektroniką nie miałem wielkich pieniędzy na zainwestowanie. Początki były trudne, ale i do takiego sprzętu można się przyzwyczaić i wiele nim zdziałać. Na dzień dzisiejszy mam szanse otrzymać spory zastrzyk gotówki. Postanowiłem dosłownie przebudować i powiększyć warsztat a wraz z nim poszerzyć swoje możliwości. Chciałbym zakupić stacje lutowniczą, sporo się naczytałem na temat podczerwieni w nich stosowanej i zaczyna mi się marzyć taki sprzęt.
    Pieniądze które chciałbym poświęcić na stacje to max 16.000zł. Zdaje sobie sprawę, że będę dopiero raczkował w tym temacie(do tej pory studiowałem tylko aukcje w internecie i filmy na YT) i powinienem na początek zakupić coś mniejszego, lecz teraz mam szanse na zastrzyk gotówki a szybko taka okazja się może nie powtórzyć.
    1. Proszę o pomoc w doradzeniu modelu/sprzętu który był by wart swojej ceny oraz jakie oprzyrządowanie należny kupić do takiej maszyny.
    2. Drugim narzędziem które chce by mi służyło, a nie znam możliwości konkretnych modeli to multimetr budżet około 600zł
    3. Programator uniwersalny. Wiele słyszałem o różnych modelach- mniej lub bardziej awaryjnych. Nie zaplanowałem jeszcze budżetu na niego.
    4. Na pewno przyda się jeszcze jakaś mała stacja lutownicza. Czy będzie coś konkretnego do 500zł?
    Wybaczcie, pytania zapewne na poziomie podstawowym, ale do wczoraj myślałem, że z moimi Chińskimi sprzętami jeszcze trochę powalczę z elektroniką...

0 4
  • #2 09 Sty 2013 19:34
    2108893
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 09 Sty 2013 22:50
    yogi009
    Poziom 42  

Wśród multimetrów "mercedesem" jest Fluke, niestety nie jest tani. Możesz obejrzeć serię 114-117 i 179. Poza tym jest kilka całkiem ciekawych i solidnych marek, m.in. Metex, Sanwa, Kyoritsu, Brymen i parę innych.

Programator można kupić lub złożyć, to nie jest ekstremalnie trudne zadanie. Rozumiem, że pytasz o programatory dla rodziny Atmega/Attiny (AVR) i PIC (Microchip)?

Do jakich prac ma być przeznaczona ta stacja lutownicza? W przypadku lutownicy z rączką do standardowej elektroniki rzeczywiście Elwik jest niezłym rozwiązaniem, sprawdzony w boju.

0
  • #4 10 Sty 2013 00:32
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Jeśli chcesz poważnie naprawiać urządzenia, a nie wypalać w nich dziury czymś lutownicopodobnym, to szuka urządzenia firmy Weller, Pace, OKI.
    Multimetr, polecam Fluke, kupisz raz, ale będzie działał lata, np. 87, czy 179.

0
  • #5 14 Sty 2013 04:03
    poprostumarcin
    Poziom 9  

Co do multimetra oraz lutownicy, rozwiązane. Jeżeli chodzi o programator to będzie mi potrzebny głównie do zmiany biosów ale gdyby był bardziej funkcjonalny i mało awaryjny, to było by bardzo dobrze, bo kto wie co będę robił w przyszłości ;) Dalej największym problemem jest dla mnie stacja lutownicza.
    PS. Do sprawdzania kondensatorów lepiej kupić "multimetr kombajn" czy może oddzielne urządzenie?

0
  Szukaj w 5mln produktów