Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C++ jak stworzyć kolejkę z takiego początku kodu

skuter6 09 Sty 2013 19:09 1194 4
  • #1 09 Sty 2013 19:09
    skuter6
    Poziom 10  

Witam
    Jestem początkującym programistą, na zajęciach tworzyliśmy kolejkę, lecz nie skończyliśmy. Kod pisany był na kartkach, tyle zrobiliśmy:

Kod: cpp
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Było to robione na koniec zajęć i w takim tempie, że skupiałem się tylko na przepisywaniu, a teraz od kilku dni nie mogę dojść jak to dokończyć.
    Proszę o wyjaśnienie lub przedstawienie jak zrobić?

Chodzi o strukturę danych więcej na wiki kolejka lub tu
    Mam zrobić funkcję dodającą do kolejki, odejmującą z kolejki i wyczytującą strukturę.

0 4
  • Pomocny post
    #3 09 Sty 2013 20:05
    Dżyszla
    Poziom 42  

Hm, myślałem, że chodzi o dynamiczną, jednokierunkową listę z operacjami FIFO, ale struktura mi pod to nie pasuje, jak również zapełnienie kolejki. A jeśli kolejka na tablicy, to po co ta struktura? Czym tutaj mają być p i k? Z tego kodu to nic nie wynika...

Domyślam się, że chodzi tu o drugi przypadek...
    Generalnie to każde wstawienie do takiej kolejki musi powodować przesunięcie w pętli wszystkich elementów o 1 dalej (lub bliżej, zależy jak się traktuje) i wstawienie w utworzone w ten sposób miejsce. Odczyt to po prostu pierwszy (ostatni) indeks.
    Ale trudno mówić o usuwaniu, bo dodawanie automatycznie usuwa najstarszy, a odczyt nie może zmieniać zawartości.

0
  • #4 09 Sty 2013 20:11
    skuter6
    Poziom 10  

Jeżeli dobrze zrozumiałem to p - początek, k - koniec max-maksymalna wielkość kolejki, może być też dynamiczna. Za dynamiczną większą ocenę dostanę, ale musi być przerobione z tego, nie za pomocą klas.

0
  • #5 10 Sty 2013 23:22
    skuter6
    Poziom 10  

Cały kod zawiera stos i kolejkę oto wynik mojej pracy :)

Kod: cpp
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0