Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini elektrownia słoneczna

10 Sty 2013 08:51 3612 4
  • Poziom 2  
    Witam

Mam problem z regulatorem ładowania firmy Phocos. Może jest ktoś na tym forum kto korzystaj z takiego regulatora? Ale po kolei.

Opiszę swój niewielki projekt mini elektrowni słonecznej. Od razu zaznaczę, iż traktuję to jako hobby, a nie jako poważne, nastawione na zyski źródło energii odnawialnej.
    Od dwóch lat posiadam zestaw 4 paneli fotowoltanicznych po 10W każdy (co łącznie daje 40W). Panele są firmy Rich-Solar. Podpięte są do regulatora ładowania Phocos CML05 ładują 4 identyczne akumulatory 12V 12Ah każdy (podłączone równolegle, teoretyczne powinny mieć w sumie 48Ah).
    Zestaw ten, jak pisałem wcześniej traktuję jako hobby. Służy głównie do zasilenia oświetlenia LEDowego 12V, dwóch świetlówek energooszczędnych (jedna 12V 7W, druga 12V 15W) oraz modemu i routera (zestawik do internetu, również na 12V).

Problem z jakim się borykam to ładowanie akumulatorów. Mam wrażenie, że akumulatory nie są ładowane do pełna. Dlaczego tak sądze? Przy pełnym słońcu panele generują prąd o natężeniu 2,3A (zmierzone miernikiem jak i podłączanym do regulatora wyswietlaczem CMM). Po kilku godzinach ładowania, zazwyczaj wystarczy do południa, regulator ładowania przy osiągnieciu napięcia 13,7V ładuje akumulatory już prądem jedynie 0,3-0,5 A. Według instrukcji, akumulatory są najwyraźniej naładowane, a regulator nie pozwala na ich przeładowanie. Tyle że wieczorem, kiedy zaczynam korzystać ze zgromadzonej energii, ta bardzo szybko "znika", co pokazuje regulator. Przy obciążeniu 2A, po niespełna godzinie, regulator pokazuje najniższy poziom naładowania akumulatorów. Zaznacze i aku są nowe, każdy innej firmy, ale o tych samych parametrach. Czyżby uszkodzony regulator?
    Dodam, że jak naładuję akumulatory z ładowarki sieciowej (każdy z osobna) to tak naładowany zestaw potrafi wytrzymać dobrych kilka godzin.

Czy jest ktoś w stanie mi wyjaśnić dlaczego tak sie dzieje?
  • Poziom 43  
    Evadi napisał:
    Dlaczego tak sądze? Przy pełnym słońcu panele generują prąd o natężeniu 2,3A (zmierzone miernikiem jak i podłączanym do regulatora wyswietlaczem CMM).

Kolego, ewidentne niedoładowanie akumulatorów, za mała moc źródła. Pojemność 48 Ah wymaga ładowania prądem 5A przez 10 godzin a nawet nieco dłużej uwzględniając sprawność procesu ładowania.
    Nie można wykluczyć niesprawności regulatora ale zrób prosty test - ładuj nim tylko jeden akumulator.
    Jakie napięcie dają akumulatory przy obciążeniu prądem 1,0 - 1,5 A? Odłącz akumulatory i regulator, podepnij do paneli żarówkę i zmierz napięcie przy tym prądzie.
  • Moderator
    Evadi napisał:

Czy jest ktoś w stanie mi wyjaśnić dlaczego tak sie dzieje?

Tak. Tego uczą w pierwszej klasie dowolnej szkoły elektrycznej. Ty po prostu mylisz pojęcia i wyciągasz bezsensowne wnioski.
  • Poziom 2  
    vodiczka napisał:
    Kolego, ewidentne niedoładowanie akumulatorów, za mała moc źródła. Pojemność 48 Ah wymaga ładowania prądem 5A przez 10 godzin a nawet nieco dłużej uwzględniając sprawność procesu ładowania.

Dokładnie tak jak piszesz, mnie również tak się wydawało.

vodiczka napisał:
    Nie można wykluczyć niesprawności regulatora ale zrób prosty test - ładuj nim tylko jeden akumulator.

Z jednym akumulatorem było podobnie, z tym, że stawiałem na jego małą pojemność (tylko 12 Ah). Dokupiłem zatem 3 kolejne, ale sytuacja nie zmieniła się.

Co jakis czas odłączam wszystkie aku od regulatora, doładowuję je z zasilacza sieciowego, po czym spowrotem wpinam pod Phocosa. I tak w pierwszy dzień wytrzymują badzo długo, na drugi dzień mniej, w kolejny jeszcze mniej. Ale za każdym razem regulator w okolicach południa kończy ładowanie (ale tylko w momencie, jeśli osiągnie napięcie 13,7V).

vodiczka napisał:
    Jakie napięcie dają akumulatory przy obciążeniu prądem 1,0 - 1,5 A? Odłącz akumulatory i regulator, podepnij do paneli żarówkę i zmierz napięcie przy tym prądzie.

Dobrze, wieczorem przeprowadzę taki eksperyment - dzięki za propozycję.
  • Poziom 43  
    Evadi napisał:
    Dobrze, wieczorem przeprowadzę taki eksperyment - dzięki za propozycję.

Błędnie wpisałem "Jakie napięcie dają akumulatory...." a powinno być "Jakie napięcie dają panele.." co zresztą wynika z dalszej części tekstu: "podepnij do paneli żarówkę..."
    Eksperyment musisz przeprowadzić przy słonecznej pogodzie i przy pochmurnej, to nam powie jak spada napięcie panelu przy obciążeniu w zależności od oświetlenia.
    Czy można ustawić regulator aby ładował akumulator do napięcia np.14,2 V? Napięcie 13,7 V to trochę za nisko ale wina moze być po stronie paneli, przeprowadzisz powyższe pomiary to będziemy coś wiedzieć.