Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

skrzynka bezpieczników w domu wymiana

snajpi222 10 Sty 2013 11:06 12654 4
  • #1 10 Sty 2013 11:06
    snajpi222
    Poziom 10  

Witam nie jestem specem w tym temacie a chciałbym wymienić stare korki topikowe na coś rozsądnie lepszego moja instalacja obecnie wygląda bałaganiarsko, jedna faza bez uziemienia trzy korki w mieszkaniu (a spółdzielnia nie chce mi wymienić instalacji) a ja nie będę sam ścian sobie rujnował jestem świeżo po remoncie więc układ zostawię taki jak jest;
    LICZNIK (na klatce)
    *1 bezpiecznik 10A - światło w całym domu
    *2 bezpiecznik 16A - kontakty w dużym pokoju, łazience i przedpokoju (nie używam w przedpokoju)
    *3 bezpiecznik 20A - kontakty w małym pokoju i kuchni (nie wiem czemu kuchnia i pokój nie jest osobno ale tak jest jakoś dziwacznie szeregowo podłączane od pokoju do kuchni)

A chciałbym zrobić tak;
    LICZNIK (na klatce)
    *Wyłącznik główny - w postaci różnicówki 25A 30mA
    * 1 bezpiecznik b6 - światło w całym domu
    * programator czasowy na gniazdka
    * 2 bezpiecznik b10 - kontakty w dużym pokoju i łazience
    * 3 bezpiecznik b16 - kontakty w małym pokoju i kuchni

Zastosowanie: róznicówką chciałbym mieć możliwość dodatkowego zabezpieczenie sprzętu rtv oraz wyłączenia całego obiegu, chciałbym również mieć możliwość wyłączania i włączania prądu czasowo w kontaktach robiąc w ten sposób sztuczną obecność domowników. Czy tak można to połączyć i z jakiej firmy zakupić całość?
    PS.A może dodać tutaj jeszcze Ogranicznik przepięć B+C+D jednofazowy bo taki prąd dochodzi do mnie do mieszkania bez uziemienia (prąd do bloku idzie w studzienkach kanalizacji czy jak to się tam nazywa)

Gdzie spotkałeś bezpieczniki b6 albo b10, czy też b16? Ja takich nie znam! [retrofood]
    Chodzi mi tu od B 16A = b16 literki A nie dopisałem

0 4
  • #2 10 Sty 2013 11:34
    senio5558
    Poziom 10  

Witam,
    Wyłączniki nadprądowe należy dobrać stosownie do przekrojów przewodów które definiują ich obciążalność prądową. Przyjmuje się B16 na 2,5mm^2, B10 - 1,5mm^2, B6 - 1mm^2.
    Jako wyłącznik główny nie stosuje się RCD ani esek tylko wyłączniki FR.

Instalacja przed układem pomiarowym wykonana jest TN-C a za TN-S ? Bo jeśli chcesz zastosować RCD to musi to być instalacja 3-przewodowa.

RCD musi obejmować wszystkie obwody gniazdowe. Oświetleniowe niekoniecznie ale zastanowił bym się również czy nie dać.

Jeśli chodzi o firmę to polecam Hagera. Dobre są też Legrand oraz Moeller

1
  • #3 10 Sty 2013 11:50
    retrofood
    Moderator

snajpi222 napisał:

A chciałbym zrobić tak;
    LICZNIK (na klatce)
    *Wyłącznik główny - w postaci różnicówki 25A 30mA
    * 1 bezpiecznik b6 - światło w całym domu
    * programator czasowy na gniazdka
    * 2 bezpiecznik b10 - kontakty w dużym pokoju i łazience
    * 3 bezpiecznik b16 - kontakty w małym pokoju i kuchni

Zastosowanie: róznicówką chciałbym mieć możliwość dodatkowego zabezpieczenie sprzętu rtv oraz wyłączenia całego obiegu, chciałbym również mieć możliwość wyłączania i włączania prądu czasowo w kontaktach robiąc w ten sposób sztuczną obecność domowników. Czy tak można to połączyć i z jakiej firmy zakupić całość?
    PS.A może dodać tutaj jeszcze Ogranicznik przepięć B+C+D jednofazowy bo taki prąd dochodzi do mnie do mieszkania bez uziemienia (prąd do bloku idzie w studzienkach kanalizacji czy jak to się tam nazywa)

Pomieszanie z poplątaniem, kompletny brak znajomości tematu. Sam nie masz szans zrobić tego poprawnie.

0
  • #4 10 Sty 2013 11:59
    snajpi222
    Poziom 10  

Nie rozumiem wszystkich tych skrótów wybacz mi i zrozum w sprawach prądu jestem kompletnym żółtodziobem, mimo tego spróbuje bo lubię sam poszerzać swoja wiedzę. Prąd do mieszkania dochodzi jedno fazowy - jedna para 3,5 mm bez uziemienia są tylko 3 korki tak jak rozpisałem. Róznicówkę widziałem jedno fazową a wyłącznik mam zastosować przed róznicówką tak to zrozumiałem? Nie wiem czy programator może być zastosowany przed bezpiecznikiem jeśli nie to jako wyłącznik główny zastosuje bezpiecznik b27 na klatce przy liczniku jest 32A. I czy takie podłączenie będzie odpowiednie?

Chcę to zrobić tak jak na tym rysunku
    Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]
    Z tym ze u mnie nie ma uziemienia minus jest jako bolec w gniazdkach i nie będzie czujnika zdalnego sterowania tylko sam programator gdzie wyłączy i załączony po 5 minutach prąd zapalając lampki biurkowe, radio itd dając w ten sposób sztuczną obecność domowników którzy są w pracy.

PS. Nie ma problemu mam w rodzinie elektryka nie zamierzam tego sam robić On mi to podłączy tylko chciałbym jakiś szklić mu zarysować jak to ma wyglądać i o co mi chodzi bo inaczej to mimo ze to rodzina to się nie zrozumiemy to taki typ który liczy na gotowe zakupione i do instalacji

0
  • #5 10 Sty 2013 12:43
    retrofood
    Moderator

snajpi222 napisał:
    Nie rozumiem wszystkich tych skrótów wybacz mi i zrozum w sprawach prądu jestem kompletnym żółtodziobem, mimo tego spróbuje bo lubię sam poszerzać swoja wiedzę.

Do poszerzania wiedzy służy szkoła, a forum nie jest szkołą samobójców.

0