Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensatory filtrujące do mostka prostowniczego.

10 Sty 2013 11:37 3576 10
  • Poziom 11  
    Witam, planuje zbudować zasilacz do wzmacniacza. Transformator 12V 20W. Mostek prostowniczy przed chwilą wylutowałem z zasilacza ATX. Oznaczenie mostka to KBL406. Czy mostek prostowniczy da rade?

Teraz pytanie co do kondensatorów filtrujących. Mam dużą ilość kondensatorów 1500µF/6.3V. Jezeli połączę po dwa szeregowo to dostane nadal 1500µF i ponad 12V. Ile musiałbym zastosować par takich kondensatorów i czy w ogóle da to jakiś efekt aby zasilanie było dobrze przefiltrowane?

Zasilacz będzie wykorzystany do układu TDA1516BQ.
  • Poziom 17  
    Mostek powinien dać radę.
    Jak połączysz 2 te kondensatory szeregowo będziesz miał 750 uf 12v. Trafo 12 V po przefiltrowaniu będzie dawało jakieś 18V więc musiałbyś połączyć 3 takie kondzie co dalej obniżyłoby ich wypadkową pojemność. Odpuść je sobie.
  • Poziom 21  
    Dobrze przefiltrowane zasilanie to takie, którego granica wartości tętnienia dąży do 0. W praktyce osiągnąć to od razu za mostkiem jest bardzo trudne. Odpowiedź ta Ci ten wzór

C = Iw / 2Utpp • f
    gdzie:
    C - szukana pojemność
    Utpp - napięcie tętnienia na wyjściu.
    Iw - prąd wyjściowy (u Ciebie 1,6A)
    f - częstotliwość. Tutaj 50Hz.

Szybko się przekonasz że do tego, aby osiągać tętnienia 1V potrzebowałbyś worek tych kondensatorów. W praktyce kondensatory stosuje się dużo mniejsze. Zaopatrz się w dwa 1,5mF nie przekraczaj dopuszczalnej mocy transformatora i będzie dobrze.
  • Poziom 11  
    Uzyskam napięcie 18V? Nie spodziewałem się tego. ; ) Czyli w takim razie jeżeli zastosuje te dwa kondensatory 1.5mF to wystarczy?
    Czy prócz mostka, transformatora i tych kondensatorów potrzebuje coś jeszcze?

A i jeszcze jedno. Bo szuka tego mF, mF to to samo co µF? Wiem, że moze głupie pytanie no ale serio nie wiem.
  • Poziom 17  
    Możesz dać jeszcze 2 ceramiki 100nf równolegle z elektrolitami.
    1,5mf = 1500uf
  • Poziom 11  
    ale wszystkie wlutowac równolegle?

Wpierw te dwa 1500uf a potem te dwa ceramiczne?

a musi to być akurat 1500uf ? pod ręką mam wlasnie kilka 1000uf / 16V i przeraza mnie to ze to jest 16V i chyba nie za bardzo będą pasować a co z pojemnością? 1000uf da rade?
  • Poziom 17  
    Tych ceramików nawet nie musisz dawać, są nieobowiązkowe. Co do elektrolitów to możesz dać też większą albo niewiele mniejszą pojemność. Zagra i tak i tak.
  • Poziom 11  
    Ale niewiele mniejsza to znaczy ze 1000uF da rade? Nie będzie jakiś złych zakłóceń ?
    Są to kondensatory 1000uF/25V.
  • Poziom 17  
    Nie powinno być zakłóceń.
  • Poziom 21  
    hakercw napisał:
    Uzyskam napięcie 18V? Nie spodziewałem się tego. ; ) Czyli w takim razie jeżeli zastosuje te dwa kondensatory 1.5mF to wystarczy?
    Czy prócz mostka, transformatora i tych kondensatorów potrzebuje coś jeszcze?

A i jeszcze jedno. Bo szuka tego mF, mF to to samo co µF? Wiem, że moze głupie pytanie no ale serio nie wiem.

Uzyskasz 18V, ale to dlatego, że napięcie na wyjściu mostka jest przemienne, a przemienne napięcie posiada jak wiesz amplitudę, oraz napięcie skuteczne. Jeśli dołączysz tam kondensator bez obciążenia, to transformator doładuje ten kondensator to najwyższego napięcia dla danego transformatora. Napięcie to jest równe.

Um = √2 • Uskut - Ud

Nie myśl, że to jakieś cuda. Napięcie w sieci wynosi 230V ,ale za mostkiem na kondensatorze bez obciążenia wynosiłoby około 320V. Jeśli masz miernik z pomiarem wartości szczytowej możesz to sobie zbadać.

1,5mF to 15000uF, albo 15000000nF, albo 15000000000pF :) zwykłe przeliczenie. W zbycie znajdziesz częściej jednostkę uF, mF też się trafia, ale to przy dużych wartościach.

Cytat:
    Ale niewiele mniejsza to znaczy ze 1000uF da rade? Nie będzie jakiś złych zakłóceń ?
    Są to kondensatory 1000uF/25V.

Zasada jest taka. Jeśli masz trafo na 20W to przy obciążeniu 20W powinno dawać 12V Uskut. Powiedzmy, że testujesz swój wzmacniacz i odsłuchujesz dźwięk 1kHz (pisk) podkręcasz głos tak, aby twój wzmacniacz czerpał cały czas te (pełną moc) 20W, wszystko będzie w porządku, ale jeśli teraz przyjdzie jakieś ogromny bas, albo coś bardzo dynamicznego to wzmacniacz "przygaśnie", napięcie na wyjściu będzie dynamicznie skakać poniżej Uskut. Przygasanie będzie tym mniejsze im większa pojemność na wyjściu za mostkiem. To po to w samochodach przy wzmacniaczach, tubie instaluje się kondensatory, aby potrafiły dodać zapotrzebowanie na energię w chwili, mocnego bitu gdy potrzeba większa porcja energii. Więc zwiększanie pojemności pomaga w odsłuchu dynamicznej muzyki, gdy potrzebna jest porcja energii, w krótkim czasie ponad wydajność zasilania. Należy pamiętać, że kondensatory również lądują się z trafa, krótko, ale nie małym prądem. Powstają wtedy piki prądowe.
  • Poziom 11  
    No to zrobiłem, wstawiłem 4 kondensatory o pojemności 1000uF. : > Po podłączeniu działa, nie mam miernika do sprawdzenia jakie napięcie dokładnie daje, ale z pewnością większe niż 12V bo wiatrak który podłączyłem kreci się szybciej niż gdy podłącze go do 12V, banalny sposób ale zawsze :)

Dzięki wszystkim za pomoc :)