Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zastąpić sterownik pieca olejowego Viessmann?

fantasta 10 Feb 2005 15:52 9067 5
    fantasta
    Level 29  
    Oryginalny sterownik to UNOMATIC na procku ST62T35B zprogramowany do pieca Vitola Comferral 18kW.
    W wyniku błędnego podłączenia czujnika padł fragment tego właśnie procka ale serwis żąda nierealnej kwoty za ten staroć stąd moje pytanie do kolegów, czy można zastosować jakiś niedrogi i sprawdzony sterownik ewentualnie samodzielnie taki zbudować?
    Oryginał zbiera sygnały od dwóch czujników temp. plus termoregulator mieszkaniowy i steruje w odpowiedni sposób trzema przekaźnikami
    (grzałki, palnik itp.?) i można w nim było ustawiać niezależnie temp c.o. i wody bierzącej. W załączniku jest to co udało mi się znaleźć na jego temat...
    Proszę o jakieś sugestie, spróbuję może uda się wydobyć wsad z procka ale nawet jeśli to nie wiem czy uda mi się zdobyć samego onego :please:
    Attachments:
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    PIOTOM0
    Level 20  
    Witam.
    Najlepiej by było rzeczywiście z nowym wsadem.
    Ale jak byś się zdecydował na budowę to polecam zrobić to na procku ATMEGA 8515 w BascomAVR . Znajomy zrobił sobie coś takiego na 2 czujnikach temp ds1820 oraz wyświetlaczu 2x16 - steruje 3 pompami i pompką paliwa i zapłonem pieca. Niestety rok nad tym pracował - z mojego doświadczenia - może byś wyrobił się w miesiąc:) - jak byś się przyłożył.
    Jeżeli byś ograniczył się do 1 czujnika i 3 przekaźników to może nawet i szybciej byś się uwinął.
    Poza tym są jakieś zestawy w AVT ale nie chce się wypowiadać na ich temat - nie znam tych konstrukcji.
    Największy problem jest z ustaleniem algorytmu działania programu - tzn pracy pieca , a teszta to tylko fajna zabawa.

Ps. i zawsze można póżniej udoskonalić konstrukcję - sonda lambda w komin , sterowanie wtryskiem itp.....)

Piotr
    devilautomatyk
    Level 11  
    witam
    Wejdż na stronkę www.compit.pl
    gość produkuje tanie sterowniki do picyków i nie tylko
    natomiast ja mogę sie wypowiedzieć tylko o jakości produktów są the best
    kackers
    Level 16  
    Zdaje się że Viessmann stara się robić dobrą minę do złej gry ich sterowniki nie grzeszą wytrzymałością a poza tym jaki sens jest dzielić jeden prosty układ na kilka płytek? Chyba tylko po to by w przypadku awarii naciągać klienta na dodatkowe koszty.
    Firma Compit faktycznie oferuje to samo na jednej płytce i za rozsądną cenę.
    dzikamysz
    Level 16  
    Możesz sam zbudować sterownik na dwuch lub czterech termostatach mechanicznych i jednym przekaźniku, zależnie czy masz zasobnik ciepłej wody czy tylko samo ogrzewanie. Jak jesteś zainteresowany to daj znać na mój dzikamysz(malpa)interia.pl a prześlę Ci schematy na twój post. Może rozwiązanie nie poraża wyższością technologiczną ale działa w całej masie kotłów właścicieli mających dość wariackich cen serwisów.
    ALF-ELECTRIK
    Level 2  
    Sorry, może zbyt pobieżnie szukałem, ale na stronce Compit-u znalazłem tylko sterowanie systemami grzewczymi, anie sterowanie palnika, gdzie mają być wykonane poszczególne funkcje takie jak:przedmuchanie pieca,próba zapłonu, zatrzymanie awaryjne itp. ja osobiście wykonałem taki moduł na atmelu 2313 i śmiga. Narzie to jest jego pierwszy sezon, ale po 5-ciu miesiącach grzania moge stwierdzić że jestem z siebie dumny, a poza tym opłacało się. Koszt całości wyniusł mnie około 200pln. Dzisiaj nie mam czasu, ale w tygodniu będe szykował dokumentacje mojego ustrojstwa, to jak chcesz to ci wyśle jako pdf + wsad do atmela. Pozdrawiam i życze powodzenia.