Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8] - Sterowanie fazowe triakiem BTA26 - triak zaczyna migać po jakimś cza

PJimi 10 Sty 2013 14:53 2850 7
  • #1 10 Sty 2013 14:53
    PJimi
    Poziom 13  

Witam,
    Wykonałem sterownik fazowy zrealizowany na Atmedze8 i triaku BTA26 oraz MOC3022M i detektorze zera na CNY17.
    Układ działa poprawnie ale do czasu. Po około godzinie (różnie z tym czasem bywa) przy pełnym wysterowaniu (jak również przy np 50%) żarówka zaczyna lekko migotać a potem w ogóle gaśnie. Wtedy ponowne załączenie układu nie pomaga. Trzeba odczekać jakiś czas i po powtórnym załączeniu jest dobrze, ale tak jak pisałem do czasu.
    Układ jest oparty na kicie http://www.elportal.pl/pdf/k07/78_18.pdf

Rozważam kilka możliwych powodów tego zjawiska:
    - Błąd w programie (np. gubienie przerwań od detektora zera bądź przepełnienia timera)
    - Nieprawidłowy układ wyzwalania triaka, który dopiero po jakimś czasie zaczyna nieprawidłowo wystawiać prąd na bramkę triaka
    - Nieprawidłowy układ detekcji zera, który zaczyna pracować niepoprawnie po jakimś czasie

Zamieszczam schemat mojego regulatora i kod źródłowy.
    Z góry dziękuję za pomoc :)

0 7
  • #2 10 Sty 2013 15:22
    mickpr
    Poziom 39  

Spytam na razie bez zaglądania w kod - a jak miewa się triak? Nie przegrzewa się czasem?
    Tylko nie mierz temperatury triaka palcem przy włączonym układzie!!!

0
  • #3 10 Sty 2013 16:04
    PJimi
    Poziom 13  

Jeśli już to mierzą sondą a nie palcem :) Właśnie chodzi o to, że triak jest dość gorący. Niezależnie od tego czy obciążam go jedną słabą żarówką czy kilkoma amperami. Teraz dojrzałem, że elektrody triaka są chyba zamienione. Może to być przyczyną migotania po czasie?
    Tak jak pisałem układ zaczyna działać z powrotem poprawnie dopiero jak się trochę odczeka (może triak musi się wystudzić?).
    Teraz zrobiłem test - obszedłem całkiem układ detekcji zera i działanie procesora - podałem cały czas 5V na optotriak i skutkiem tego cały czas podaję impuls na bramkę triaka. Jeśli po jakimś czasie triak zacznie znowu migotać będzie wiadomo, że wina nie leży po stronie programu anie detektora zera a raczej po stronie układy wyzwalającego triaka.
    Jeśli możesz to zerknij dokładniej włąśie na podłączenie triaka i układ jego wyzwalania zrealizowany na MOC3022M.
    Dzięki :)

0
  • #4 10 Sty 2013 16:12
    mickpr
    Poziom 39  

Ja mam prostszy sposób na sprawdzenie - w miejsce diody nadawczej optotriaka wstaw LED. Będziesz widział czy problem tkwi w oprogramowaniu, czy w części wykonawczej (triak).
    Co do podłączenia triaka widziałem wiele schematów - i potem na płytce okazywało się że np. anody triaka są zamienione.

0
  • #5 11 Sty 2013 08:16
    PJimi
    Poziom 13  

Przeprowadziłem test i na MOC3022 podałem na stałe 5V zamiast impulsu z procesora. Parę godzin układ chodził i nie było żadnego problemu (migania itp).
    Wniosek, że wina leży po stronie oprogramowania, bądź po stronie układu detekcji zera czy samego podłączenia procesora na pcb.
    Średnio znam się na procesorach, a ta konstrukcja to moje początki w tej dziedzinie wiec super by było gdyby wypowiedział się ktoś bardziej kompetentny :)
    Jakieś pomysły?

0
  • #6 11 Sty 2013 09:02
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 11 Sty 2013 10:06
    Dar.El
    Poziom 40  

Stawiam na zbyt mały prąd LEDy w MOC3022. Katalogowo może potrzebować 10mA a obecnie ma 3,5mA. Po podłączeniu bezpośrednio do 5V, prąd jest troszkę większy i dlatego działa, ale jest na styk. Zmniejsz trochę rezystor ustalający prąd LEDa MOC...

0
  • #8 11 Sty 2013 10:24
    PJimi
    Poziom 13  

Mogę spróbować tak zrobić, ale wcześniej przeprowadziłem test gdzie dałem na MOC na stałe 5V ale zwarłem do masy właśnie przez 1k (tht), więc rezystor był ten sam i triak nie migał.
    Próbowałem też pracy układu na programie, który nie korzysta z detektora zera i przerwań od niego czy też od przepełnienia timera i od razu po starcie ustawia na pinie sterującym MOCem stan aktywujący triak. I wszystko jest ok. Czyli ten prąd raczej powinien być ok.

Myślę jeszcze nad odwróceniem sytuacji. Teraz to pin procesora podpina na chwilę masę i w efekcie płynie prąd przez LED w MOC3022. A gdyby pinem podpinać Vcc a jedną z nóg MOCa zewrzeć do masy. Czy to coś zmiania?

Zastanawia mnie jeszcze fakt, że gdy urządzenie zaczyna migotać, nie pomaga chwilowe odłączenie go od zasilania (na jakieś 10 sek). Dopiero po jakimś czasie (kilka minut) po ponownym załączeniu wraca do normy. Wygląda mi to na jakieś efekty cieplne. Przegrzewanie się jakiegoś elementu, który potem potrzebuje czasu na wystudzenie, aby wrócił do normalnej pracy.

I jeszcze jedna rzecz - wiem, że karygodna ale u mnie trwa tylko 100us. Mam delay w przerwaniu od zera - załącz i wyłącz triaka
    Chętnie bym wyrzucił tę funkcję ale nie mam pojęcia jak ją zastąpić...

0