Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiowęzeł szkolny: głośniki

pancyriak 10 Jan 2013 18:09 1947 8
 • #1
  pancyriak
  Level 9  
  Witam. To mój pierwszy temat na tymże forum zacnym jakże i chędogim. Otóż w szkole mej wspaniałej staram się stworzyć radiowęzeł. Tudzież: istnieje on, jednakże technologia przestarzała niesamowicie. W biurku w "studio" jest jakiś pulpit w stylu "Pierwsze piętro", "drugie piętro", "parter", jednak kable były pourywane więc przewody głośników zostały podłączone bezpośrednio do powermixera Yamaha EMX 212s (2x200W przy 4Ω). I tu pytanie: wiele głośników na korytarzach szkolnych jest po prostu zdewastowanych. Czy można zastąpić je głośnikami... samochodowymi? Takiego typu? [...]. Poza tym: czy coś złego może spowodować ze sprzętem fakt, że wspomniany powermixer dźwiga około 35-40 głośników na korytarzach i w salach szkoły?

  Moderated By adambyw:

  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

 • #2
  janszy3643
  Level 29  
  Jaka jet linia radiowęzłowa, jakie napięcie.
 • #3
  pancyriak
  Level 9  
  Nie mam absolutnie o tym pojęcia. Na korytarzach po prostu są głośniki, a kable prowadzą do pomieszczenia, gdzie podłączone są pod powermixer, tak jak kolumny. ;/
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  pancyriak
  Level 9  
  A czy to nic złego, że tyle głośników działa na takim sprzęcie?
 • #6
  janszy3643
  Level 29  
  Ciekawe rozwiązanie radiowęzeł na głośnikach 4ochm, a kable zasilające i straty na nich.
  Normalnie to głośniki są na 100V i takie powinny być wzmacniacz, by zredukować straty na liniach radiowęzłowych
 • #7
  airnox
  Level 24  
  Do radiowęzłów używa się tylko i wyłącznie linii 100V. Gwarantuje to stosunkowo niewielkie straty przesyłu sygnału, ale przede wszystkim zapewnia niezawodność. Kiedy padnie jeden głośnik to się po prostu nic nie dzieje i cały system działa. W przypadku powermixera i głośników samochodowych praktycznie niemożliwe jest takie połączenie. Pomijając że powermixer nie nadaje się zupełnie do takiego celu. Lepiej reanimować stary stół/wzmacniacz bo on był przygotowany i pracował jako radiowęzłowy. W każdym miejscu/pomieszczeniu jest urządzenie głośnikowe składające się z transformatorka i głośnika. Transformatorek pełni jednocześnie jakby rolę regulatora głośności (w takim dużym skrócie).

  Pozdrowienia
 • #8
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  airnox wrote:

  Do radiowęzłów używa się tylko i wyłącznie linii 100V.

  Bardziej poprawnie było by napisać: Do radiowęzłów używa się najczęściej linii 100V.
  Ponieważ również używa się linii 70V, spotkałem się z wzmacniaczami 50V i 25V, oraz wcześniej był używany standard 120V. Przypuszczalnie jest to właśnie system 120V.

  Podłączenie nawet dużej ilości głośników radiowęzłowych do zwykłego powermiksera nie powinno być niebezpieczne dla sprzętu, gdyż wzmacniacz daje niecałe 30V na wyjściu, a jeżeli głośniki są nawet 10W/70V to ich impedancja wynosi 490Ω. Trzeba by ponad 100 takich głośników żeby przeciążyć wzmacniacz. Nie mniej głośniki w takim systemie nigdy nie będą w pełni wysterowane.

  Jeżeli jest to system radiowęzłowy, to głośniki samochodowe się nie sprawdzą. Jest sporo niedrogich głośników radiowęzłowych w technice 100V, można je zastosować.
 • #9
  airnox
  Level 24  
  Racja, zapomniałem o niższych napięciach i o 120V. Co nie zmienia faktu, że głośniki samochodowe się nadają dość słabo do takiego zastosowania.

  Pozdrowienia