Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesyłanie kilku sygnałów analogowych i cyfrowych pomiędzy płytkami

z_power 10 Sty 2013 20:27 1098 2
 • #1 10 Sty 2013 20:27
  z_power
  Poziom 10  

  Witam,
  Buduję na własne potrzeby ładowarkę do akumulatorów trakcyjnych sterowaną mikrokontrolerem, na razie jestem na etapie "praprototypu" tzn. podzespoły mocy są zmontowane na tymczasowym chassis a mikrokontroler na płytce stykowej. Chciałym teraz wykonać płytkę z układem izolowanego pomiaru napięcia baterii, czujnikiem Halla do pomiaru natężenia prądu oraz układem sprzętowo ograniczającym to natężenie w razie awarii lub błędu uC. Pierwsze próby mam już za sobą, układ zmontowany na stykowej działa OK, jednak sygnały 0-5V przesyłane po ~30 cm (między płytkami) do ADC są zniekształcone zakłóceniami. Ponieważ w gotowym urządzeniu ma być podobny podział na moduły zwracam się z pytaniami:

  - jakie zastosować przewody - ekranowane, wstęga, inne?
  - jakie najlepiej dać złącza? ARK są dość wygodne ale nie na każdy kabel z powyższych...
  - czy grupować w jedno sygnały analogowe i PWM czy lepiej "z daleka"?

  Połączenie obejmuje nast. linie: +5V, masa, 2x 0-5V dla ADC i 2xPWM. Myślałem o skrętce ale nie wiem co z pętlami masy jeżeli każdy sygnał miałby masę jako parę w skrętce.

  Pytam na tym etapie bo chciałbym już zaprojektować PCB dla czujników...

  0 2
 • Pomocny post
  #2 10 Sty 2013 21:40
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Do pomiaru użyj pętli prądowych 4-20mA z optoizolacją. Wszystko można posłać skrętką sieciową z ekranowaniem. Każda para powinna stanowić jedną linię przesyłową. Możesz tak zrealizować cztery kanały analogowe lub dwa analogowe i łączność cyfrową dwukierunkową...

  0
 • #3 10 Sty 2013 22:49
  z_power
  Poziom 10  

  Dziękuję za wskazanie kierunku, zacząłem czytać o pętlach 4-20 i widzę że to obszerny temat ale warty zgłębienia. Gdy coś już naszkicuję dam znać w tym wątku, minie pewnie kilka wieczorów bo to zupełnie nowa dla mnie dziedzina :)

  0
  Szukaj w 5mln produktów