Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C.O układ otwarty, sprawdzenie układu

10 Sty 2013 21:25 11334 77
  • Poziom 11  
    Witam

Jestem w trakcie wykonania instalacji centralnego ogrzewania. Grzejniki i instalacja do grzejników jest już wykonana. Pytanie mam o piec. Czy w dobrym miejscu mam wpięty zbiornik przelewowy? Zbiornik przelewowy jest wyżej od bojlera o połowę zbiornika. Czy to wystarczy?? Nie ma możliwości ani podnieść zbiornik i brak miejsca żeby opuścić bojler. Proszę o podpowiedź.

C.O układ otwarty, sprawdzenie układu
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 14  
    Jeżeli zbiornik wyrównawczy znajduje się w najwyższym punkcie układu (powyżej wężownicy bojlera)to jak najbardziej. W moim przypadku naczynie wyrównawcze dosłownie stoi na zasilaniu wężownicy bojlera i cały układ działa ponad 10 lat bez żadnych niespodzianek. Wodę do układu dopełniam 1-2 razy w roku.
  • Poziom 11  
    Mi też się wydaje, że bedzie dobrze z tym zbiornikiem. Zbiornik jest na środku zasilania bojlera. Czyli połowa zbiornika jest powyżej. A zbiornik jest dobrze wpięty za pompą???
  • Poziom 36  
    Pociągnie bez problemu;) ja mam różnice między przelewem zbiornika a zasileniem bojlera 3 centymetry. Wode dopuszczam raz na 4 miesiące, dla świętego spokoju. I wszystko śmiga jak szalone;)
  • Poziom 11  
    O co sądzicie o tym wpięciu tego zbiornika do układu???
  • Poziom 23  
    kasztan169 napisał:
    O co sądzicie o tym wpięciu tego zbiornika do układu???

Lepiej bezpośrednio na wyjściu z pieca, przed pompą.
  • Poziom 36  
    Odpowietrznik wyrzucić. Bo zbiornik musi być otwarty by dopowietrzał przelew. A zbiornik podpiąć przed by pass. W Twoim aktualnym podpięciu pompa może wyrzuca ć wode z obiegu.
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 11  
    W sumie będzie lepiej, że przed pompą niepomyślałem o tym. Jak będe uruchamiał piec to są jakieś problemy z cofnieciem wody do zbiornika??? Hydraulik mówił, że moge mieć z tym problem.
  • Poziom 36  
    Co rozumiesz przez słowo cofnięcie?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Przy kotle tez masz instalacje z fi18?
    Do naczynia poprowadziłeś chociaż rure 1 cal lub fi28?
  • Poziom 11  
    Tym, że rozpale w piecu i woda zacznie mi przelewać zbiornik z wzrostem temperatury. Też niewiem o co mu dokładnie chodziło.

Dodano po 2 [minuty]:

Do zbiornika mam zamiar robić jutro i z rurki fi18.
  • Poziom 36  
    To właśnie to o czym wcześniej wspomniałem. Złe usytuowanie podłącza naczynia przelewowego. Ale Piotr 77777 zadał bardzo trafne pytanie co do średnic rur w instalacji.
  • Poziom 11  
    Ok to podłączenie będzie zrobione przed pompa. Ale teraz z jakiej rurki mam zrobić to zasilanie do zbiornika??? 22?
  • Poziom 36  
    Minimum fi 22. W sumie instalacja powinna być z większej rury. Powiedzmy że fi 28. Ale skoro już jest fi 18 to zostaw to tak jak jest. Ale zbiornik tak jak na początku pisałem.
  • Poziom 11  
    ok to zrobie z fi 22. Jakieś rady na pierwsze rozpalenie pieca??
  • Poziom 36  
    Nie szaleć. Grzać do 50 stopni, na małych obrotach pompy, by wszystko się dobrze odpowietrzyło, powiedzmy że następnego dnia możesz dać pompe na maxa, jeśli jest tego potrzeba. I grzać mocniej.
  • Poziom 11  
    Czyli niema przy uruchamianiu żadnych haczyków. To dobrze. Tak teraz się zastanawiam, że jak dołoże w przyszłości 2 grzejniki to niebędzie zamała rurka z wyjścia pieca??

Dodano po 2 [minuty]:

Obecnie mam z tej 18 calą instalacje i teraz chciałem zrobić do zbiornika tak jak mi poleciłeś z 22.
  • Poziom 36  
    Zalerzy jaka moc pompy, jakiej wielkości są grzejniki, jakie są długości odcinków rur, ile kW ma kocioł. Ciężko więc stwierdzić. Gdy byś dał rysunek to było by łatwiej. Z pomiarami itd.
  • Poziom 11  
    Piec ma 15 kW.
    Grzejniki:
    -drabinka ok 160x 50
    -kuchnia grzejnik 12 żeberek,
    -pokój 2 grzejniki po 10 żeberek, których jeszcze niema( pokój ma 20 m2 więc pewnie 20 żeberek będzie zadużo)

Piec stoi na środku całej instalacji w jedną strone jej i druga jest niewiecej niż 8 mb. Czyli cała instalacja ma 16 mb.
  • Poziom 36  
    Jedno żebro z aluminium o wysokości 60 cm ma wydajność mniej więcej na 0,6 m2. Dobrze by było gdy by podczas przeróbki zmienić rure do pierwszego grzejnika na fi 22. A tak wgl to piec troche za mocny jak na mieszkanie z taką ilością żeberek.:|
  • Poziom 11  
    Czyli ok 20 żeberek by było na pokój. Wiem, że troszke jest zaduży piec. Sprzedawca polecił mi troszke większy na przyszłość. To na rozejściu z pieca zrobie z rurki 22 do pierwszego trójnika, a reszta będzie z 18.
  • Poziom 36  
    To zawsze pomoże. Ale nie ładuj zbyt wiele w kocioł. Bo gdy braknie prądu w ciągu 3 minut temperatura z 60 stopni C wzrośnie do ponad 100 stopni C. Gdy dasz zbiornik przed by pass na rurce fi 22 to Jesteś bezpieczny. Ale po co piec ma obrywać... Grzejniki aluminowe są niezbyt dobre ponieważ słychać w nich często obieg pompy, ale to szczegół. Masz może sterownik pompy CO?
  • Poziom 11  
    Już coś wiecej wiem. Tak ma sterownik.
  • Poziom 36  
    To dobrze że masz. Oszczędzasz prąd i najważniejsze jest to iż gdy woda w układzie ostygnie a pompa ciągle chodzi to schładza Ci wode użytkową w bojlerze. I w efekcie po całej nocy pompy masz rano zimną wode w bojlerze. Dlatego sterownik się przydaje;)
  • Poziom 31  
    kasztan169 napisał:
    Wiem, że troszke jest zaduży piec. Sprzedawca polecił mi troszke większy na przyszłość.

Chyba jego przyszłość (droższy kocioł - większa marża). Dom wcześniej czy później zaczniesz ocieplać i mocy będzie potrzeba mniej a nie więcej.

kasztan169 napisał:
    Jakieś rady na pierwsze rozpalenie pieca??

Przede wszystkim porządny "stress test". Wyłącz pompę, rozpal drewnem aż do zagotowania wody. Gdy wszystko będzie przebiegać spokojnie, bez strzałów, intensywnego wyrzucania wody itd. instalacja jest dobrze zrobiona i bezpieczna.
  • Poziom 11  
    Najlepiej by było wrzucić butle z propan butanem i czekać co będzie się działo?? Jak masz pisać takie głupoty to lepiej niepisz!!!!
  • Specjalista - systemy grzewcze
    kasztan169 napisał:
    Najlepiej by było wrzucić butle z propan butanem i czekać co będzie się działo?? Jak masz pisać takie głupoty to lepiej niepisz!!!!

Nie znasz zagadnienia, nie zabieraj głosu tylko pytaj!.
    Nieco grzeczniej.
    Słuchaj i ucz się od innych.
    pozdrawiam
  • Poziom 22  
    kasztan169 napisał:
    Nie znasz zagadnienia, nie zabieraj głosu tylko pytaj!.
    Nieco grzeczniej.
    Słuchaj i ucz się od innych.
    pozdrawiam

Święta prawda , można tu zadawać dziesiątki pytań i zawsze ktoś odpowie, pomoże, ale jak ktoś nie słucha i nie chce się uczyć bądź unosi ton to zawsze jest to nie mile widziane.
  • Poziom 11  
    kasztan169 napisał:
    Jakieś rady na pierwsze rozpalenie pieca??

Przede wszystkim porządny "stress test". Wyłącz pompę, rozpal drewnem aż do zagotowania wody. Gdy wszystko będzie przebiegać spokojnie, bez strzałów, intensywnego wyrzucania wody itd. instalacja jest dobrze zrobiona i bezpieczna.[/quote]

Ktoś normalny zagotuje wode w piecu, żeby sprawdzić układ chyba nie! Po co takie głupoty pisać??? Może się nieznam jak wy ale troszke normalności i rozumu mam wiec taki głupi niejestem, żeby tak robić....
  • Poziom 31  
    kasztan169 napisał:
    Ktoś normalny zagotuje wode w piecu, żeby sprawdzić układ chyba nie!

Każdy dobry instalator to robi na koniec roboty. Tak samo jak przy odbiorze na most wjeżdżają ciężarówki z piaskiem a konstruktor stoi pod nim. Nie wiem dlaczego potraktowałeś to jako dowcip. Test robi się drewnem bo ma małą akumulację ciepła i można je szybko zagasić piaskiem gdyby były jakieś problemy z instalacją np. wyrzuciła gwałtownie wodę do kanalizacji i kocioł pracował "na sucho".