Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zewnętrzne ładowanie pochodni Led

10 Sty 2013 23:57 1347 6
  • Poziom 2  
    Witam.

Stworzyłem prostą ledową pochodnię składającą się z
    metrowej taśmy ledowej: Dioda SMD 5050 (60 diod na 1mb) ,Moc 14,4W/mb, Napięcie 12V DC, połączonej z 2 akumulatorami 9V PROFiTEXX 260mAh i włącznikiem of/on, umiejscowionej na rurce aluminiowej. Akumulatorki dla wizualnego efektu są schowane w tubie owiniętej taśmą i przykryte wieczkiem. I tutaj pojawia się moje pytanie czy istnieje możliwość naładowania tych akumulatorków nie wyjmując ich z tuby. Jakie zasilanie zastosować aby była taka możliwość i udźwignęło napięcie ledów?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
  • Poziom 21  
    Chwila. Chcesz powiedzieć, że 60 diodowy pasek o poborze mocy 14,4W na napięcie 12V. Zasilasz dwoma akumulatorkami o pojemności 260mA , które są jak podłączone ? Szeregowo czy równolegle ?
    Po drugie jak długo Ci to świeci ? Półgodziny będzie ?
    Ładowarka musiałaby mieć ciut wyższe napięcie od zasilania, o wydajności większej niż 1,6A. Dodatkowo należałoby wbudować ograniczenie prądowe dla niej. Weź to lepiej podłącz przez chiński zasilacz 12V, 2A.
  • Poziom 2  
    Witam

Akumulatorki połączone są szeregowo i świecą jak mi się wydaje całkiem dobrze.

Zewnętrzne ładowanie pochodni Led

Nie używam ich ciągle 20min~30min max. Zapomniałem dodać że tego typu pochodnie wykorzystuje do gier terenowych w klimacie CyberPunka , więc jestem z nią w ruchu. Częste przerwy na opowiadanie fabuły niejednokrotnie dają mi możliwość naładowania ich. Wiąże się to jednak z demontażem tuby w której są akumulatory. Stąd moje pytanie czy można jakoś wyprowadzić kable i je naładować, ewentualnie zamienić tak zasilanie aby było bardziej mobilne?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Szeregowe połączenie akumulatorków daje 18V. Twój ledowy pasek potrzebuje 12V. Co prawda świeci i będzie świecić, ale pamiętaj o tym, że przekraczasz w ten sposób dopuszczalny prąd, napięcie i skracasz życie ledów.
    Tak jak pisałem, aby naładować te bateryjki potrzebujesz źródła, które miałoby napięcie przynajmniej 19V i wydajność prądową 3A. Wtedy, przy świecącej pochodni ładowanie by trwało może niecałą godzinę. Więc można skonstruować pochodnie tak, aby wychodziły kabelki, a kabelki do ładowarki. Musisz mieć jednak takie źródło. Może masz jakąś niepotrzebną ładowarkę do laptopa ? Np. Moja daje 19V, ale tylko 1A.
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję za pomoc :) , trochę mnie martwi fakt że nie mogę znaleźć żadnych akumulatorków o napięciu 12v. są co prawda żelowe o parametrach 12V i 1,3A jednak ich rozmiar jest znaczny . Ładowarek na allegro jest bardzo dużo, i związku z tym mam ostatnie pytanie: czy wydajność prądowa może być większa niż 3A?
  • Poziom 21  
    Może być. Tylko nie jestem w stanie Ci powiedzieć jakim dopuszczalnym prądem mogą być ładowane Twoje akumulatorki. Bez wgłębiania się w parametry Chyba najlepsza miara dla Ciebie będzie taka. Podczas ładowania akumulatorek może być co najwyżej lekko ciepły :D
  • Poziom 10  
    Poszukaj akumulatorów do asg typu stick. One są podłuzne i maja 11,6 V