Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik SMD z aparatu cyfrowego. Gdzie mogę go kupić?

10 Lut 2005 18:55 12797 27
  • Poziom 25  
    Witam wszystkich. Mam problm, ponieważ przepalił się mi bezpiecznik SMD w tymże aparacie cyfrowym. Zreszą na forum jest o nim temat.Jest on bardzo malutki 1mmi. Przypomina miniaturowe kondensatory (takie czarne są też w tym aparacie). Ten bezpiecznik jest zielony i ma na sobie napisane chyba "z". Pod lupa nie udało mnie sie zobaczyć. Chciałemzeskanować, lecz nic by nie było widać nawet na rozdzielczości 1200 dpi...

Czy wie ktoś czy w ofercie sklepów z częściami SMD jest do kupienia taki bezpiecznik? Niestety nie znam jego wartości. Dodam że aparat jest na około 3V, (2 akumulatory po 1,2V).
    Proszę o odpowiedz.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 13  
    Kiedys kupowalem w Poltronic-u. Sprawdz, czy maja w ofercie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    No tak, może by i mieli, lecz ja potrzebuje identycznego jak mam teraz - jedynie zdjęcie z identycznym bo napisy nic mi nie mówia.... Instrukcji i schematu do aparatów CASIO nie ma, wiec nie wiem jaka ma wartosć. Jest to aparat CASIO QV-R40. Jak wcześniej napisalem działa na baterie 2x1.2V. Czy ktoś wie jaki bezpiecznik powinien pracować/ być umieszczony w takim układzie?
  • Poziom 25  
    Eh.. Żadne ze zdjęć nie odpowiada mojemu bezpiecznikowi :-( . Wysyłam skana tych elementów. To są te małe czarne w kółkach. Po przyblizeniu widac ze na beypiecyniku po prawej stronie widnieje napis Z. Moe to cos pomoze.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 25  
    No tak. Rozumiem że nie musicie wiedzieć jaki bezpiecznik jest w tym aparacie CASIO QV-R40. No to zapytam inaczej.

Jakiego bezpiecznika byście użyli do zabezpieczenia układu zasilanego na 3V? Jakie parametry powinien mieć aby przy spięciu w tym układzie się przepalił?
    Proszę o odpowiedz.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Należy to sprawdzić włączając zamiast bezpiecznika amperomierz i mierząc prąd podczas pracy aparatu przy realizacji różnych funkcji. Następnie wybrać bezpiecznik np. o 30% większej wartości niż maksymalna zmierzona wartość. I jeszcze uwaga, napięcie pracy nie ma żadnego wpływu na dobór bezpiecznika.
  • Poziom 25  
    Cytat:
    Należy to sprawdzić włączając zamiast bezpiecznika amperomierz i mierząc prąd podczas pracy aparatu przy realizacji różnych funkcji.
    No tak. rozumiem, lecz mam jedna wątpliwość. Bardzo mnie coś dziwi, ponieważ jak połaćze obie strony bezpiecnzika np. cążkami, to aparat zaświeci ledą, i można wysunac oniektyw, a gdy wpiołem się pod bezpiecznik to aparat nie zamrugał ledą. Przecież przez miernik powinien przepłynąć prąd i aparat powinien się włoczyc prawda? Juz nic nie rozumiem. Czarny kabel włozyłem do COM (znaczy zostawiłęm go tam) a czerwony włożyłem do A. Czy to możliwe, że mój mierik nie przepuszcza tego prądu bo ja nie wiem o co chodzi. Może za któtko trzymam albo co? Moze powinienem wlutować sondy w układ to benda lepiej przewodziły?
    Jeszcze jedno. Na jakim zakresie powinienem mierzyć? 2mA, 20mA, 200mA czy 20A?. Proszę o odpowiedz.
  • Poziom 32  
    Amperomierz w zależności od zakresu posiada pewną rezystancję. Im niższy zakres pomiarowy tym ta rezystancja jest większa, a co za tym idzie spadek napięcia jest większy. Przy zasilaniu 3V może to być już istotna wartość. Zresztą tak samo jest z bezpiecznikami. Im mniejsza wartość bezpiecznika tym większa jest jego rezystancja. Pomiar należy wykonać na największym zakresie (20A) czyli na najmniejszym spadku napięcia na rezystancji amperomierza i zobaczyć czy coś pokaże. Oczywiście ten zakres w mierniku musi być sprawny, z reguły amperomierz też jest zabezpieczany bezpiecznikiem. Później można pomiar powtórzyć na mniejszym zakresie, ale może być taki efekt jak opisałeś. Jeśli orientacyjnie stwierdzisz, że płynie np. prąd 200mA to możesz włożyć bezpiecznik 315mA i będzie OK.
  • Poziom 25  
    Witam. Właśnie zmierzyłem na zakresie 200mA i miernik strasznie wariował. Pokazywał od 550 do 850, lecz aparat nie zareagował. Myślę, że moim miernikiem nie zmierze tego. Na innych ustawieniach nic nie pokazuje. Pobór prądu wiąże się prawdopodobnie z ładowaniem baterii podtrzymującej zegar i ustawienia aparatu, ponieważ bezpiecznik padł jakoś w zeszłym tygodniu, batria miala 3V, a teraz ma 0.4V i zapewne jest ładowana.

Czy z tego co pokazał mi miernik można cos wywnioskować, czy nie? Czy w ogóle ktoś widział w sklepie elektronicznym takie malutkie bezieczniki w zielonej obudowie z napisem Z?
    Oby nie okazało się, że tylko producent CASIO takie ma :-( .
  • Poziom 32  
    Pobór prądy wiąże się z tym co akurat dzieje się w układzie aparatu. Pobór prądu może wahać się w szerokich granicach. Pomiar prądu najlepiej mozna by pomierzyć amperomierzem analogowym. Proponuję zrobić następująco. Wlutować bezpiecznik 200mA i zobaczyć co będzie się działo, jeśli spali się to wlutować bezpiecznik 315mA itd. do momentu aż nic się nie stanie podczas pracy aparatu.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam
    Mam pytanko czy ten bezpiecznik jest napewno z czy moze n jesli n to 2 A jak dam rade to jutro podesle zdjecia z katalogu i symbole oznaczen bezpiecznikow smd
  • Poziom 25  
    Trudno mi powiedzieć. Zdiecie jest wyżej. Zależy jak się na to patrzy. Jeśli patrzy się tak jak sie trzyma aparat, to widać Z a jeśli trzyma się w pionie, to widać N. Oczywiście chodzi o duże litery.
  • Poziom 24  
    Bezpieczniki nie przepalają się bez przyczyny, musisz zastanowić się dlaczego tak się stało i ewentualnie usunąć przyczynę.
    Często nie mozna tego ustalić, wtedy istnieje ryzyko, że wymiana bezpiecznika i ponowne załączenie może spowodować dalsze uszkodzenia w ukladzie.

Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Bezpiecznik przepalił się prawdopodobnie przezemnie podczas pomiarów z włożoną baterią. Dziwi mnie to, lecz jest to najbardziej prawdopodobne. Płytka aparatu jest w niedobrym stanie (zjedzona przez sół). Czyściłem ją wiele razy spirystuse i niejscami Acetone co polepszyło jej wygląd, lecz nie wiem czy nie ma nadal przebić. Mam nadzieje, że kolene warstwy przez zjedzenie sie ze sobą nie stykają.
    Jedna z większych trudnosci w tym sprzęcie, jest brak oznaczeń i wartosci elementów. Wiele elementów ma wielkość identyczną jak te zeskanowane bezpieczniki! Tylko nie wiem co to za elementy. Niektóre są czarne, brązowe. Te drugie to chyba kondensatory, a czarne to nie wiem. Prawdopodobnie też, tylko o innej wartości. Nie bende pisać więcej bo to nie temat do tego.
    Temat o tym aparacie znajduje się tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic200229.html . jak ktoś by chciał mi pomóc to zapraszam. Temat ma 3 strony, lecz jest dużo obrazków i sie szybko czyta. Wlaściwie chodzi mi o to jak sprawdzic które części działąja a które nie, bo to czy procesory są sprawne, to już inna baja. Na razi nic tam nie pisze bo nie ma o czym.
  • Poziom 25  
    Witam.
    djjack Dziękuje za zdjecia z katalogu, i mam pytanie. Przegladałem je chyba z kilka minut ni nie moge znaleść tego bezpiecznika. Szukałem i szukałem i nic. Czy on w ogóle jest tutaj? Wcześniej pisałeś że moze mieć napis N i może mieć 2A. Czy ten katalog to potwierdza?
    Przepraszam za kłopot jaki sprawiem, ale ja na prawdę nie wiele wyczytałem z tego katalogu, a widzę że może zawierać cenne dla mnie dane.
    Proszę o odpowiedz.
  • Poziom 27  
    jest na drugim zdjeciu w dolnym lewym rogu wykaz oznaczen i wartosci
  • Poziom 25  
    AHA. Ale ze mnie gapa. No t chyba będzie chodziło o ten bezpiecnik 2A. Czy te oznczenia są do wszytkiech bezpieczików, czy tylko do tego typu pod którym są zapsiane?

I jeszcze jedno. Pod względem wyglądu najbardziej odpowiada mi Fat Acting 1608FF tylko że ma on obudowe w kolorze czarnym,. Nie mogłem wyczytac jaką ma wielkość. A pod względem wyglądy i koloru najbardziej odpowiada mi Super Quick Acting, lecz za bardzo nie wiem jakich jest rozmiarów.

Jaki bezpiecznik byście doradzili wziąć? Musi mieć szerokość 0.5mm na 1mm długości i 0.3mm wysokości. Coś kolo tego.

Barzdo proszę o pomoc!
  • Poziom 25  
    Witam. To wreszcie jaki bezpiecznik mam tam zamontować! Proszę odpowiedzcie! Ja na prawdę nie mam pojęcia którego użyć! Ach te bezpieczniki.... Zawsze coś przeszkadza....
  • Poziom 12  
    mam propozycje jeśli zakres amperomierza wariował Ci w zakresie 550 -800mA, wstaw 1 A, tzn. rozbierz bezpiecznik 20mm i sam drucik wlutuj w miejsce bezpa. Jwsli to nie pomoże znakiemk tego że masz uszkodzenie.
    pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Tylko żę miernikk nic nie pokazuje i wcale nie uruchamia aparatu podczas pomiarów! Dzinw ale prawdziwe. Zresztą zostalo to wyjasnione przez Panda02.
  • Poziom 16  
    Proponuję sprawdzić bezpiecznik w mierniku . W niektórych multimetrach zakresy prądowe do 2A są zabezpieczone bezpiecznikiem .Jeżeli miałeś rozładowane akku w aparacie to przy próbie zmierzenia prądu na zakresie 200mA-2A mógł przepalić się bezpiecznik w mierniku .Próbuj mierzyć prąd na zakresie 10 lub 20A (jeśli takie masz w multimetrze) ponieważ rozładowane akku mogą pobierać duży prąd w początkowej fazie ładowania . To mogłoby tłumaczyć brak reakcji aparatu z włączonym amperomierzem .
  • Poziom 25  
    Witam. BAterie przy pmiarze były naadowane na MAX'a.Mój miernik ma zakresy 20A, 200mA,20mA, 2mA.
  • Poziom 25  
    Witam. Wreszcie udalo mnie się wylutować uszkodzone bezpieczniki. Mocniejsza lutownica i zdobyte doswiadczenie pozwoliły ta ten cud. Zakupiłem bezpiecznik 2A. Piszecie że mam rozdzielić drucik znajdujacy się w środku. Jakim sposobem to zrobić? Stłuc szklaną obudowę? Czy da się jakoś inaczej? Może po prostu wluować cały bezpiecznik, a drugi dokupić? Czy podczas wlutowywania bezpiecznik się nie uszkodzi?
  • Poziom 32  
    Wlutuj cały bezpiecznik. Jeśli będziesz to robił umiejętnie (czytaj szybko) to bezpiecznika nie uszkodzisz.
  • Poziom 25  
    Z tym będę miał troszke problemu, bo trudno będzie mi trafić w samo pole lutownicze kablem prowadzącym do bezpiecznika. Jutro zakupie jeszcze jeden bezpiecznik, oraz wlutuje oba w miarę możliwości i powiadomie o efektachi. Mam nadzieję, że nie siadną od razu przy starcie.
    djjack - myślisz, że gdybym poprosił w sklepie o ten miniaturowy bezpiecznik SMD, sprowadzili by go dla mnie?
  • Poziom 25  
    Witam. Bezpieczniki wsadziłem i aparat ruszył. Czyli chyba będą dobre te 2A. Niestety nie mogę sprawdzić czy działa z wszystkimi opcjami,, bo na ekranie mam SYSTEM ERROR (0e01), lecz wyświetlacz działa, a to chyba najbardziej prądożerna część w aparacie po lampie błyskowej :-). Poszperam po sklepach za SMD, może coś znajdę.

Wszystkim dziekuje za pomoc. Temat uważam za zakończony.