Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cisco EPC 3925 i L-sys WRT54GL - Internet Fibre Power 60 MB/s konfiguracja

11 Sty 2013 15:59 4020 12
  • Poziom 7  
    Szanowni Państwo
    sytuacja jawi się następująco:
    mieszkam w dwu-piętrowym domu jednorodzinnym. Na parterze znajduje się modem-router marki Cisco EPC 3925, którego dostarczycielem jest UPC. Posiadam stałe łącze kablówkowe upc fibre power 60. Siła sygnału wifi tego modem-routera jest bardzo słaba, nie dochodzi do 1-piętra, co dopiero mówić o drugim.

W związku z powyższym pociągnięty jest kabel na drugie piętro i poprzez ten kabel łączę się z netem bezpośrednio (pc znajduje się na 2 piętrze). Posiadam jednak inne urządzenia, które chciałbym aby miały dostęp do netu poprzez wifi. Cisco nie daje rady, dlatego na tym drugim piętrze chciałbym podczepić posiadanego przeze mnie Linksysa wrt54gl na oryginalnym sofcie (z dokupioną super-turbo anteną).

Jestem totalnym laikiem. Siedzę już parę godzin i nie umiem tego zrobić. Czytałem fora itd, ale albo nie rozwiązują one mojego problemu, albo są napisane w taki sposób że nic nie kumam. Czy jest ktoś kto mógłby pomóc mi z konfiguracją tego sprzętu?

Aktualnie jestem na etapie: podłączony modem, podłączony internet do gniazda "internet" w linksysie, podłączony komp do linksysa poprzez gniazdo Lan 1, działająca strona konfiguracji 192.168.1.1, fabryczna konfiguracja na linksysie (przywrócona po moich poprzednich próbach) i internet nie działa.

Co dalej?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Podaję przykładową konfigurację.
    Na początek jest dobra - powinna wystarczyć do uruchomienia.
    (Inny model routera ale strony konfiguracyjne orientacyjnie takie same).
    Po dokonaniu zmiany na stronie należy zrobić save.
    Po pierwszej zmianie IP z 192.168.1.1 na inny np. 10.10.10.1 to w przeglądarce logujemy się pod ten nowy adres.
    Teraz czas na WiFi:
    I zabezpieczenie jej:
    W razie pytań pisz lub wyłącz/włącz ponownie w tej kolejności: modem UPC a następnie router.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    sprawdź adres ip na cisco (przykładowo niech będzie 192.168.0.1) powinien być włączony przydział dhcp, ustaw na linksys-ie 192.168.0.200, wyłącz dhcp ustaw w tryb AP i powinno śmigać w jednej podsieci
    lub
    ustaw automatyczny dhcp w linksys-ie zmień adres dla sieci wewnętrznej na 192.168.1.1 i powinno działać.
    Pamiętaj aby adres routera cisco nie miał takiego samego adresu jak linksys tzn
    cisco 192.168.0.1
    linksys 192.168.1.1 dla wyjścia z lan i wifi a od strony cisco powinien mieć 192.168.0.2 lub taki jak nada mu router cisco.
    internet => cisco 192.168.0.1 => 192.168.02 linksys 192.168.1.1 => komputery na piętrach
  • Poziom 7  
    Zrobiłem tak jak zasugerowałeś Marihires. Krok po kroku. Niestety internet przez linksysa nie dociera do peceta. Zrobiłem dwie próby restartowania modemu oraz routera.

Dołączam screeny z ustawień oraz statusu.

Cisco EPC 3925 i L-sys WRT54GL - Internet Fibre Power 60 MB/s konfiguracja Cisco EPC 3925 i L-sys WRT54GL - Internet Fibre Power 60 MB/s konfiguracja

Dzięki za odpowiedź!
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Client Lease Time ustaw na 0

Wrzuć wynik ipconfig /all z tego pc.
  • Poziom 7  
    oto wyniki ip config

• Pomocny post
    Poziom 20  
    To ipconfig /all będąc połączonym bezpośrednio z EPC 3925 i masz teraz internet na tym PC?
  • Poziom 7  
    Ten screen co powyżej to podczas sytuacji, w której kabel do pc pochodzi bezpośrednio z modem-routera cisco i wtedy mam połączenie z netem.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Wepnij teraz ten kabel w WAN wrt54gl, a pc podepnij pod LAN wrt54gl
    i podaj ipconfig /all
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Jeszcze taka rada: poczytaj to Link
    Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    Dzięki wszystkim za wsparcie. Udało się rozwiązać problem
    rozwiązanie mojego problemu:
    Po pierwsze adresy modemu i routera muszą się różnić
    Po drugie w advanced routing nie może być "router" a musi być "gateway".

Pozdrawiam wszystkich!

PS. od razu zauważyłem, że Link-sys wyraźnie spowolnił szybkość. Aż o 20mbit. z 58mbit na 38mbit.. więc chyba daruję sobie ten router.. i to po kablu, nie mierzyłem wifi
  • Poziom 13  
    A ten Twój router jest klasy N? Bo tylko tej klasy router może osiągnąć prędkości powyżej 20-25Mb/s.
    Nie jestem też pewny, ale chyba są urządzenia przekazujące sygnał
  • Poziom 43  
    Twój Linksys jest już trochę wiekowym urządzeniem, nie był projektowany pod takie prędkości.
    Po WiFi spodziewaj się 16-20Mbit maksymalnie.

Przyspieszenie po kablu może przynieść ustawienie go w tryb switcha - po kablu będzie pełna prędkość, po radiu będzie spowolniona. By to zrobić, po prostu wyłącz na linksysie serwer DHCP (ale stracisz możliwość zalogowania się na niego, jeśli chcesz by była zachowana, zmień jego LAN IP na wolny adres z puli Cisco). W przypadku, gdy net nie będzie działał, wyjmij kabel sieciowy na 30 sekund.