Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podzielniki ciepła, kosztów - dlaczego nikt ich nie chce

zenon.kowalski111 18 Sty 2014 20:54 111504 855
 • #181 18 Sty 2014 20:54
  saskia
  Poziom 38  

  jack63 napisał:
  saskia napisał:
  Przy odbiorze ciepla z grzejnika, klima bedzie miala COP ok. 6, lub wyzej

  Sakia. Po wędrowniczku przesadzasz. COP 5.75 to maxxxx i kto wytrzyma w tym hałasie??? O kurzu to lepiej nie wspominać.
  Po za tym klimatyzator przenośny nie musi nic podgrzewać. Z reguły te przenośne tylko chłodzą. Z resztą zależy który "koniec" brać pod uwagę. :D
  Niestety moc grzejnika wzrośnie więc może być za gorąco.
  Tylko ciekawe czy ta metoda zadziała na podzielnik elektroniczny???
  Oby sie nie okazało że ten "zdalny" zaalarmuje "obsługę" że kaloryfer zamarza... :D

  Masz nosa z tym wedrowniczkiem. :-)

 • Megger
 • #183 19 Sty 2014 20:43
  jack63
  Poziom 40  

  abrak_adabra napisał:
  Gdyby ktoś chciał sobie poczytać.

  A co tam jest do czytania??? Jakieś bzdety marketingowe. Do tego jakiś dureń nie potrafi zrobić pdf'a z tekstu tylko wkleja do pdf'a scan reklamówki! Tym sposobem w 7 MB są trzy strony!

 • #184 20 Sty 2014 07:40
  mczapski
  Poziom 38  

  Faktycznie trudno zgadnąć o co chodzi abrak_adabra . Chyba tylko uprawia reklamę i to w mocno wątpliwy sposób. Wiemy dobrze że ISTA robi co się da aby dopaść kolejnych klientów a dalej to jak kredyt w banku. Kiedy do takich informacji dodamy rzekomy brak kosztów rozliczeń to absurd widoczny dla każdego myślącego. A problem rozliczenia rzeczywistego zużycia dalej omijany wielkim łukiem. A skoro i tak musimy ponosić koszty ciepła zużywanego wspólnie i to w 70 % to po co nam takie systemy i koszty?

 • #185 20 Sty 2014 08:36
  abrak_adabra
  Poziom 14  

  mczapski napisał:
  Faktycznie trudno zgadnąć o co chodzi abrak_adabra . Chyba tylko uprawia reklamę i to w mocno wątpliwy sposób. Wiemy dobrze że ISTA robi co się da aby dopaść kolejnych klientów a dalej to jak kredyt w banku. Kiedy do takich informacji dodamy rzekomy brak kosztów rozliczeń to absurd widoczny dla każdego myślącego. A problem rozliczenia rzeczywistego zużycia dalej omijany wielkim łukiem. A skoro i tak musimy ponosić koszty ciepła zużywanego wspólnie i to w 70 % to po co nam takie systemy i koszty?


  Byłem ciekawy tego radia a w ulotce jest co nieco wspomniane, wstawiłem z nudów , faktycznie idealna reklama w temacie - "dlaczego nikt tego nie chce" :D

 • #186 20 Sty 2014 09:48
  jack63
  Poziom 40  

  Zanim coś wkleisz przeczytaj to dokładnie!
  Takie kwiatki, mało ze nie pomagają, to mogą wkurzyć użytkowników tego "dobrodziejstwa".
  Tak poza tym, te podzielniki z bezprzewodową transmisją wprowadzają permanentną INWIGILACJĘ.
  Ja jestem sam "żeglarzem, sterem i okrętem" a "użytkownikom " tego wynalazku szczerze współczuję. :cry:

 • #188 15 Lut 2014 17:46
  Zepco
  Poziom 9  

  Czy istnieją termostaty, którymi nie da się zupełnie zakręcić dopływu, tak żeby temperatura w pomieszczeniu dążyła do 17-18st? To myślę w wielu przypadkach rozwiązało wiele problemów, bo cały blok dążyłby do takiej temperatury. A jak ktoś chciałby więcej to by dopłacał i już.
  Śledzę ten temat, bo sam mam taki problem. Mnie wystarczy temperatura ok 20st, ale wiem, że jak odkręcę bardziej kaloryfer, to zapłacę zdecydowanie więcej za ogrzewanie niż jest to warte. Zdecydowanie bardziej wolałbym nie mieć zwrotów, płacić całą zaliczkę, a nawet trochę więcej ale mieć komfort cieplny.
  Czy komuś w którejkolwiek ze spółdzielni udało się przejść z rozliczenia z kosztów z podzielników na kubaturę?

 • #189 15 Lut 2014 19:05
  brofran
  Poziom 36  

  Zepco napisał:

  Czy istnieją termostaty, którymi nie da się zupełnie zakręcić dopływu, tak żeby temperatura w pomieszczeniu dążyła do 17-18st?

  Takich raczej nie ma. Bo i po co miało by być 18 st. kiedy ktoś okresowo nie użytkuje lokalu ?
  Konstrukcja zaworu nie dopuszcza tylko do sytuacji , aby temperatura nie spadła poniżej 3 st. co chroni instalację przed zamarznięciem.
  Rozliczenie z kubatury to krok wstecz , koszty ogólne zużycia ciepła na pewno by wzrosły z braku motywacji do oszczędzania . Tak żle i siak niedobrze. :D

 • Megger
 • #190 15 Lut 2014 19:34
  vodiczka
  Poziom 42  

  brofran napisał:
  Rozliczenie z kubatury to krok wstecz , koszty ogólne zużycia ciepła na pewno by wzrosły z braku motywacji do oszczędzania

  Po prawidłowym ociepleniu budynku byłby to najwyżej mały kroczek, pisałem kilkakrotnie, że można płacić od m2 i koszty dla całego węzła nie są znacząco wyższe.

 • #191 16 Lut 2014 00:29
  Zepco
  Poziom 9  

  Poprawcie mnie, jeśli się mylę.
  Spółdzielnia zamawia określoną ilość energii z elektrociepłowni. I niezależnie czy ja sobie odkręcę kaloryfer czy nie, ta energia przez nich musi być dostarczona. Jeśli tak, to jest dopiero marnotrawienie i niepotrzebna emisja CO2 (bo to przecież chodzi o jego obniżenie).
  Załóżmy, że na poczet ogrzewania płacę 100zł, co w ciągu roku daje 1200zł. Mając 2 pokojowe mieszkanie, zamykam się w mniejszym pokoju gdzie delikatnie staram się go dogrzać, żeby nie zupełnie nie zamarznąć. I teraz jest kilka wariantów.
  1) moje zużycie w skali średniej osiedla jest podobne, więc za to, że mam ledwo ciepło w jednym pomieszczeniu zużywam całą zaliczkę, podobnie jak inni.
  2) moje zużycie jest mniejsze od średniej, więc dostaję zwrot, ale i tak będzie on niewielki, bo są koszty stałe i jednak jakieś zmienne też są, więc może oddadzą ze 200-300zł. A co z pozostałymi 700-800, Czy opłaca się za nie marznąć?
  3) zużywam więcej niż średnia i dopłacam do interesu, pokrywając różnicę za innych sąsiadów i zwykle są to dużo większe kwoty.

  Dlatego sens utrzymania tych 18 st jest po to, żeby każdy miał ciepło, nie wyziębiać bloku przez pustostany (które jak już wcześniej było napisane są docieplane przez sąsiadów, a nie powinny być aż w takiej skali), a i tak zużywając więcej jednostek, te jednostki są tańsze, bo inni mają tyle samo, więc i średnia zużycia jest też inna.
  Bo tak jak ktoś wcześniej zauważył powstaje błędne koło. Są dziadki, którzy ubrani są na cebulkę i mogą mieć nawet 10st w domu, bo przecież wojnę przeżyli, to i to przeżyją, ale będą mieć nadpłatę. Osoby, które chciałyby mieć zapewnione minimum ciepła boją się odkręcić kaloryfer, żeby nie wybić się ponad średnią, więc go przykręcają do minimum marznąć podobnie jak te dziadki. Przecież każdemu byłoby ciepło za podobne pieniądze.
  Zwroty z ogrzewania nie biorą się znikąd, bo nawet nie odkręcając w ogóle kaloryfera ponosi się spore koszty.
  Istnieją jeszcze spółdzielnie, gdzie nie ma podzielników i wcale różnice w opłatach nie są tak duże jakby się wydawało, ale można normalnie funkcjonować.

 • #192 16 Lut 2014 00:45
  vodiczka
  Poziom 42  

  Zepco napisał:
  Spółdzielnia zamawia określoną ilość energii z elektrociepłowni. I niezależnie czy ja sobie odkręcę kaloryfer czy nie, ta energia przez nich musi być dostarczona.

  Bardzo się mylisz - spółdzielnia generalnie płaci za dwa składniki ciepła. Dostarczoną energię, która jest rozliczana wg. licznika zainstalowanego w węźle. Płaci tylko za tyle MJ ile pobierze. Ciężka zima - więcej, lekka - mniej.
  Płaci również za tzw. moc czyli możliwość dostarczenia określonej ilości energii w jednostce czasu. Tu opłata jest stała - im większa moc zamówiona tym więcej spółdzielnia płaci z tego tytułu, niezależnie ile energii pobierze.

 • #193 17 Lut 2014 17:30
  Fran_z
  Poziom 13  

  Wg nowych rozporządzeń od 2006 roku powinny być montowane zawory termostatyczne, których próg działania wynosi 16 stop. Wszystkie przed - jak próg zabezpieczeń mają temp w zakresie ok 3-6 stop, jako ochrona przed zamarzaniem. Nie wiem jak jest z budynkami remontowanymi.

 • #194 19 Lut 2014 10:38
  Fran_z
  Poziom 13  

  Dziś jest program w radiowej jedynce dotyczącej osoby, która wg opisu sprawy, sama płaci za ogrzewanie całego bloku. Tak jej wyszło z systemu dzielenia ciepła za pomocą podzielników.
  Pani rzecznik praw osobiście sprawuje pieczę nad tym tematem. Dobrze, że takie sprawy są nagłaśniane. Nie wiem, czy to coś zmieni, ale jak nie spróbujemy - kto to za nas to zrobi?
  Dostałem dziś odpowiedz od rzecznika praw obywatelskich. Wysłał zapytanie do naszej SM w mojej sprawie. Ciekawe co z tego wyjdzie. I pomyśleć, że gdyby nie było internetu, to byłbym w czarnej.....

 • #195 19 Lut 2014 14:11
  brofran
  Poziom 36  

  Fran_z napisał:
  sama płaci za ogrzewanie całego bloku.

  Przecież nikt czegoś takiego nie zabrania . Kwestia przegłosowania na Walnym Zgromadzeniu . Lecz :
  1 - osoba taka musi posiadać minimum wiedzy na ten temat
  2- mieszkańcy bloku muszą wyrazić zgodę , że powierzą jej te czynności
  3- Za friko tego nikt nie będzie robił ( wymiana wkładów, roczne odczyty, obliczenia dla poszczególnych lokali.. )
  Jeżeli firma rozliczająca nie jest zdziercą , to oszczędności będą niewielkie.

 • #196 19 Lut 2014 15:14
  mczapski
  Poziom 38  

  Oj kolego brofran chyba zbyt dosłownie odczytujesz informację.

 • Megger
 • #197 19 Lut 2014 22:25
  brofran
  Poziom 36  

  mczapski napisał:
  Oj kolego brofran chyba zbyt dosłownie odczytujesz informację.

  Nie słuchałem tego programu , ale teraz widzę ze autor postu nie to miał na myśli co ja . Ot ..... małe nieporozumienie . :D :D

 • #199 21 Lut 2014 00:43
  Kot-huncwot
  Poziom 19  

  Witam

  Długo mnie tu nie było, ale siedzę w Świnoujściu i buduję gazoport to i zarobiony jestem.

  Fran_z napisał:
  Dostałem dziś odpowiedz od rzecznika praw obywatelskich. Wysłał zapytanie do naszej SM w mojej sprawie.


  Tak trzymać. Nie odpuszczać. Ja nie mam zgody na sytuację w której widzę dziejącą się bzdurę i z założenia nic nie robię. Działaj, bo po mojemu w Twoim budynku nie powinny być stosowane podzielniki ze względu na mieszany system dostarczania ciepła do lokali.

 • #200 25 Lut 2014 14:27
  Fran_z
  Poziom 13  

  W naszym bloku są dwa lokale użytkowe. Przydatny sklep z piwem oraz fryzjer. Z informacji jakie posiadam, pani za lokal ok 28 m2 ma zapłacić za ogrzewanie za rok 11 987 zł (słownie prawie dwanaście tysięcy złotych). Ciekawe jak wiele jeszcze trzeba osób wkurzyć, aby lokatorzy się zbuntowali. No może nie tak jak na Ukrainie.
  Z drugiej strony pełen szacunek dla prezesów, że potrafią utrzymać 15 tyś członków w takich ryzach, że nikt nie fiknie. Na walne zgromadzenie wynajmowana jest sala na 500 osób. SĄ WOLNE MIEJSCA.

 • #201 12 Mar 2014 10:40
  dage
  Poziom 8  

  Białystok, dn. 11.03. 2014 r.

  Szanowny Pan
  Janusz Piechociński
  Minister Gospodarki

  Interpelacja
  w sprawie rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej w budynkach wielolokalowych
  w oparciu o podzielniki ciepła

  W oparciu o ilość zgłaszanych do mnie spraw związanych z problematyką rozliczania zużycia energii cieplnej w budynkach wielolokalowych należy podjąć szereg działań mających na celu maksymalne ujednolicenie wykładni przepisów dotyczących ww. zagadnienia.
  Pierwszą kwestią, którą należy poruszyć jest procedura rozliczania zużycia energii cieplnej przez administratorów lub zarządców budynków wielolokalowych. Zdarza się, że podmioty rozliczające zużycie energii cieplnej przez mieszkańców zaliczają koszty kredytów termomodernizacyjnych, koszty podgrzania ciepłej wody użytkowej, opłaty za wyliczenie zaliczek na poczet opłat do kosztów zużycia energii cieplnej. Jest to kwestia budząca kontrowersje wśród mieszkańców, gdyż ustawa z dnia 10.04.1997r.- Prawo Energetyczne stanowi, iż wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.
  Kolejnym zagadnieniem, z którym wiąże się wiele niejasności w praktyce, jest kwestia rozliczania dwóch lub większej ilości budynków wielolokalowych. Art. 45a ustawy Prawo Energetyczne stanowi, iż w przypadku gdy miejsce zainstalowania układu pomiarowo - rozliczeniowego służącegodo rozliczeń z przedsiębiorstwem energetycznym za dostarczone ciepło jest wspólne dla dwóch lub więcej budynków wielolokalowych, właściciele lub zarządcy tych budynków wyposażają je w układy pomiarowo-rozliczeniowe, w celu rozliczenia kosztów zakupu ciepła na poszczególne budynki. Nasuwa się zatem wiele wątpliwości co do poprawności i rzetelności dokonywania przez administratorów lub zarządców budynków wielolokalowych, którzy nie stosują się do zapisu ww. przepisu i nie wyposażają poszczególnych budynków w układy pomiarowo-rozliczeniowe, co nakazuje ustawodawca.
  Analizując problematykę rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej w budynkach wielolokalowych należy poruszyć kwestie związane z określaniem całkowitego współczynnika oceny wynikającego z Normy PN-EN 835 i 834. Jak wynika z informacji mieszkańców, którzy wyrażali wolę reklamacji w związku z naliczonymi kosztami za zużycie energii cieplnej w zajmowanym przez nich lokalu administratorzy lub zarządcy oraz firmy rozliczające koszty zużycia energii cieplnej w budynkach wielolokalowych w wielu przypadkach odmawiają dostępu do wszystkich elementów wchodzących w skład współczynnika oceny. Takie postępowanie ww. podmiotów budzi wątpliwości co do legalności, gdyż uniemożliwia to w pełni merytoryczne odniesienie się do wyliczonych kosztów zużycia energii cieplnej przez osoby zgłaszające reklamację.
  W związku z tym, iż zagadnienie rozliczenia kosztów zużycia energii cieplnej
  w budynkach wielolokalowych jest bardzo złożone, należy przypomnieć, że na kwestie ogrzewania lokalów mają wpływ m.in. przepisy ustawy Prawo energetyczne, ustawy Prawo budowlane oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690). Ww. Rozporządzenie w § 134 pkt 6 stanowi, iż urządzenia, o których mowa w ust. 5, powinny umożliwiać użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury niższej od obliczeniowej, przy czym nie niższej niż 16°C w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20°C i wyższej. Niejasności pojawiają się w sytuacji, gdy podzielniki ciepła
  w danym lokalu wskazują niższe, minimalne lub zerowe zużycie energii cieplnej niż powinny by wykazać aby uzyskaćwymagane do uzyskania temperatury 16 st. Celsjusza w lokalu. Zarządcy lub administratorzy budynków wielolokalowych oraz podmioty dokonujące rozliczeń na ich zlecenie w przytoczonym przypadku dokonują rozliczeń, które są krzywdzące wobec użytkowników lokali, co potwierdzają sporządzone analizy zużycia ciepła przez kompetentne do tego osoby. W związku z tym, iż nie ma jednolitej wykładni ww. przepisu nie można ujednolicić rozwiązania owego problemu.
  Obligatoryjnie należy rozważyć weryfikację stosowania obowiązujących przepisów prawa w odniesieniu do regulaminów rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego dalej „regulaminem rozliczeń”. Administratorzy lub zarządcy budynków wielolokalowych uchwalają regulaminy rozliczeń kosztów zużycia energii cieplnej w oparciu, o które dokonywane są faktycznie wyliczenia. Art., 45a ustawy Prawo energetyczne w kwestii regulaminów rozliczeń stanowi, iż właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku
  i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację
  w budynku, zwanego dalej „regulaminem rozliczeń”. Należy zatem rozważyć podjęcie prac mających na celu uszczegółowienie owego zapisu w kwestii stworzenia wzorca regulaminu rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej lub wskazania przez ustawodawcę albo właściwego ministra konkretnych elementów , które powinien zawierać każdy uchwalany regulamin rozliczeń. Skutkiem takich prac byłoby wykluczenie dowolności w konstrukcji regulaminu rozliczeń przez administratorów lub zarządców budynków wielolokalowych. Warto podkreślić, że regulamin rozliczeń mógłby realizować przepisy zawarte w ustawie Prawo energetyczne, ustawie Prawo budowlane oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki
  i ich usytuowanie, które szczegółowo regulują kwestie związane z ogrzewaniem budynków wielolokalowych.
  Art. 45a pkt. 12 ustawy Prawo energetyczne stanowi, iż W przypadku stosowania
  w budynku wielolokalowym metody, o której mowa w ust. 9, wykorzystującej wskazania urządzeń wymienionych w ust. 8 pkt 1 lit. a tiret drugie, regulamin rozliczeń powinien dopuszczać możliwość zamiennego rozliczania opłat za ciepło dla lokali mieszkalnych lub użytkowych na podstawie ich powierzchni lub kubatury oraz określać warunkistosowania zamiennego rozliczania. Stosowanie owego przepisu w praktyce także niesie za sobą wiele niejasności. Na tej podstawie można domniemywać, iż administratorzy lub zarządcy budynków wielolokalowych zobowiązani są do zapewnienia zamiennego (innego niż wybrany przez nich) sposobu rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej. W aktach normatywnych, które regulują ów zamienny sposób rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej, nie ma przepisu prawa, który bezpośrednio wskazałby, iż zamienny sposób powinien gwarantować ponoszenie kosztów za rzeczywiste (faktyczne) zużycie. Efektem opisanego stanu prawnego jest to, że administratorzy lub zarządcy budynkami wielolokalowymi
  w regulaminach rozliczeń umieszczają zapisy mające charakter sankcji, a nie zamiennego sposobu rozliczania, gdyż znacząco krzywdzą użytkowników lokali, czego przykładem jest określanie wielokrotności średniej ogrzania powierzchni przypadającej na metr kwadratowy lokalu jako zamiennego sposobu rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej. Administratorzy lub zarządcy budynków wielolokalowych w wielu przypadkach określają zasady ponoszenia kosztów zużycia energii cieplnej na zasadach ryczałtowych.
  Przy wyliczeniu opłat ryczałtowych administratorzy lub zarządcy budynków wielolokalowych używają mechanizmu współczynnika zwielokratniającego średnie wartości opłat przypadających na ogrzanie metra kwadratowego powierzchni.Wątpliwości pojawiają się w kwestii samej możliwości mnożenia średniej wartości ww. opłaty przez daną liczbę, którą dowolnie ustalają zarządcy i administratorzy budynków wielolokalowych
  w regulaminach rozliczeń. Jak zostało wspomniane powyżej wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła. W sytuacji, gdy administratorzy lub zarządcy budynków wielolokalowych ustalają dowolnie liczbę przez, którą mnożony jest współczynnik zwielokratniający średnie wartości opłat przypadających na ogrzanie metra kwadratowego powierzchni, dochodzi do niezastosowania przepisu prawnego, który stanowi, iż wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła, co godzi w interesy właściciela lub użytkownika danego lokalu.
  Wątpliwości w interpretacji obowiązujących przepisów prawa budzi fakt określenia wysokości opat zależnych od powierzchni lub kubatury lokalu (ryczałt) w oparciu
  o najwyższe wskazania ustalone metodą podziału kosztów przez podzielniki lub ciepłomierze w przypadku, gdy nie zostały spełnione wszystkie warunku określone w przepisach prawa dotyczące wymogów rzetelnego rozliczenia kosztów c.o. (np. brak termozaworów umożliwiających obniżenie temperatury w pomieszczeniach poniżej 16 st. Celsjusza,
  z jednego licznika rozliczanych jest kilka budynków wielolokalowych, co uniemożliwia ustalenie rzeczywistego poboru energii cieplnej przez poszczególne lokale). Owa kwestia także budzi wiele niejasności z powodu braku ujednoliconej wykładni przepisów, bądź
  z powodu braku przepisów szczególnych.
  Przy analizie problematyki związanej z rozliczaniem kosztów zużycia energii cieplnej
  w budynkach wielolokalowych należy zwrócić uwagę na Normę (PN-EN 835 i 834), która określa szczegółowo zasady związane z używaniem podzielników ciepła.
  Stosowanie współczynnika COBRTI „INSTAL”, który określa położenie lokalu w bryle bloku także przysparza wielu niejasności. Nie ma pewności, czy jego stosowanie zapewnia ustalenie opłat za rzeczywiste (faktyczne) zużycie energii cieplnej oraz czy ów współczynnik redukuje różnice wynikające z zapotrzebowania na ciepło poszczególnych lokali w budynku wielolokalowym.Wydaje się zasadnym, że przy tego typu wyliczeniach powinno uwzględniać się przenikanie ciepła pomiędzy lokalami, zyski z pionów grzewczych, straty energii na jej przesyle.
  Wątpliwości natury prawnej powoduje czynność wprowadzania do rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej podzielników lub liczników energii cieplnej. Obowiązujące przepisy nie wskazują wprost obowiązku nałożonego na zarządców lub administratorów budynku dostosowania instalacji centralnego ogrzewania do wymogów określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz w Normach dotyczących podzielników ciepła (PN-EN 835 i 834) opublikowanych przez Polski Komitet Normalizacyjny.
  Należy pamiętać, że w trakcie używania przez administratorów i zarządców budynków wielolokalowych podzielników ciepła owe budynki oraz sieci przesyłu poddawane są termomodernizacji, co wydaje się, że wpływa na zapotrzebowanie na energię cieplną lokali
  w budynkach wielolokalowych. Niestety w praktyce po zakończeniu prac termomodernizacyjnych zarządcy i administratorzy budynków nie zmieniają wysokości współczynników położenia lokalu w bryle budynku.
  Wiele wątpliwości natury formalno – prawnej jest wynikiem braku precyzyjnych zapisów prawnych określających szereg zagadnień związanych z opisywanym tematem, tj.: wymogu posiadania przez producentów oraz podmiotów rozliczających zużycie ciepła z podzielników badania potwierdzającego zgodność podzielnika z obowiązującą normą podzielników
  w Polsce (PN-EN 835 i 834); możliwość zastąpienia badań wymaganych w normie (PN-EN 835 i 834) deklaracją zgodności producenta z normą (PN-EN 835 i 834);obowiązek producenta, który deklaruje zgodność z Normą (PN-EN 835 i 834), do przedstawienia potwierdzenia przeprowadzonych badań podzielników nad ich zgodnością z normą (PN-EN 835 i 834) przez określoną w normie placówkę badawczą przed montażem podzielników (pkt. 9.1 Norma PN-EN 835 i 834); udostępniania osobom dokonującym reklamacji rozliczeń zużycia energii cieplnej na podstawie odczytu z podzielników wyników badań wymienionych w Normie (PN-EN 835 i 834);zgodność co do treści Normy (PN-EN 835 i 834) obowiązującej w Polsce z normami europejskimi (EN 835 i 834), które opisują określenie podzielników kosztów ogrzewania; wpływ współczynników korygujących na wysokość opłat ponoszonych przez użytkowników konkretnych lokali.
  Pozwolę sobie przytoczyć treść wytycznych Europejskiego Stowarzyszenia (E.V.V.E)
  z 1996r. (zrzeszającego wśród swoich członków największe firmy produkujące i rozliczające podzielniki ciepła ,zarówno w UE jak i w Polsce) opartych na Dyrektywie 93/76/EEC z 13 września 1993 roku:
  “16. Reading in special cases

  e) if the reading results are not plausible
  Estimates must in any event be made by reference to reproducible rules, which shall be explained in the billing of energy costs. The actual conditions of the individual cases shall be taken into account appropriately.
  The estimate can refer to individual devices, rooms or to parts of the building as well. In any event, estimates are expedient only of correct performances of consumption-based billing of costs is possible for the other devices, rooms or parts of the building. This is no longer the case if the estimated share, related to the floor space relevant of the billing unit exceeds 25 %”
  Na zakończenie należy wskazać przykłady możliwych korzyści wynikających
  z uregulowania kwestii rozliczania zużycia energii cieplnej:
  - ponoszenie kosztów rzeczywistego oraz w pełni indywidualnego zużycia energii cieplnej przez użytkowników lokali,
  - przeciwdziałanie dewastacji budynków(walka z zagrzybieniem, wilgocią)
  - wykluczanie sytuacji, w których dana osoba ogrzewa się kosztem sąsiada lub płaci za ogrzanie kilku mieszkań,
  - uaktualnienie danych dotyczących obecnego stanu termomodernizacyjnego może spowodować zmniejszenie zapotrzebowania na moc zamówioną w ciepłowniach,
  - zyski ze zmniejszenia emisji CO2 i sprzedaży ich w postaci białych certyfikatów, które mogą stanowić rezultat przeprowadzenia audytów termomodernizacji.

  W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
  1. Czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa energetycznego do kosztów ciepła można zaliczyć koszty kredytów termomodernizacyjnych, koszty podgrzania ciepłej wody użytkowej, opłaty za wyliczenie zaliczek na poczet opłat?

  2. Czy istnieje obowiązek udostępnienia faktur za ciepło mieszkańcom lokali mieszkalnych?

  3. Czy na podstawie art. 45a ustawy Prawo energetyczne odbiorcy końcowi energii cieplnej powinni ponosić wyłącznie koszty zakupu energii cieplnej? Proszę
  o wskazanie właściwej wykładni ww. przepisu, która uwzględni odpowiedź na zadane pytanie.

  4. Czy na podstawie art. 45a pkt. 7 wymagane jest aby każdy budynek wyposażony był w odrębny układ do pomiaru zużycia energii cieplnej z rozgraniczeniem na zużycie energii na podgrzanie wody oraz na zużycie energii na ogrzewanie?

  5. Czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa mieszkaniec lokalu posiada możliwość weryfikacji doboru współczynników, za pomocą których określane jest zużycie energii cieplnej?

  6. Czy, na podstawie normy PN-EN 835 i 834 określającej całkowity współczynnik oceny, wszystkie składniki współczynnika oceny powinny być jawne i dostępne do weryfikacji dla użytkowników w ramach ewentualnej reklamacji? Czy administratorzy lub zarządcy budynków oraz firmy rozliczające zużycie energii cieplnej mogą utajniać takowe dane zasłaniając się tajemnicą handlową?
  7. Czy istnieje metoda wyznaczenia współczynnika korekcyjnego położenia lokalu
  w bryle bloku zapewniającego rzeczywiste wyrównanie różnic w zapotrzebowaniu na moc cieplną poszczególnych mieszkań?(prawo budowlane)

  8. Czy użytkownik lokalu powinien ponosić koszty ogrzania lokalu do temperatury określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690) § 134 pkt 6. , czyli 16 stopni Celsjusza nawet w sytuacji, gdy podzielniki nie wykazały zużycia, a głowice termostatyczne pozwalają na odcięcie lub zredukowanie zużycia energii cieplnej do poziomu 6-8 stopni Celsjusza, co zabezpiecza zamarznięcie grzejnika?

  9. Czy na podstawie wykładni obowiązujących przepisów prawa regulaminy rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej powinny oprócz wspólnego ponoszenia kosztów za nieopomiarowane pomieszczenia (łazienki, korytarze) oraz części wspólne budynków wielolokalowych, piony grzewcze zawierać koszty ogrzania lokali do temperatury 16 st. Celsjusza, która określona jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690) § 134 pkt 6?

  10. Czy regulamin rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku
  i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację
  w budynku, zwanego dalej „regulaminem rozliczeń” powinien obejmować swoją treścią spełnienie wymogów przewidzianych przez: ustawa prawo energetyczne, ustawa prawo budowlane, rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002
  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Normę PN-EN 835 i 834?

  11. Czy Ministerstwo posiada informacje na temat zgodności z przepisami uchwalanych przez zarządców i administratorów budynków wielolokalowych wewnętrznych regulaminów rozliczeń? Jeśli tak, to proszę o przekazanie owych informacji. Jeśli nie, to proszę o wskazanie podmiotów odpowiedzialnych za weryfikację ww. regulaminów wg. Kryterium zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.
  12. Czy Ministerstwo Gospodarki podjęło, bądź planuje podjęcie działań mających na celu stworzenie wzorca wewnętrznych regulaminów rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku w celu ujednolicenia opisywanej kwestii, co znacząco uprościło by dokonywanie rozliczeń zużycia energii cieplnej zarówno dla zarządców i administratorów oraz mieszkańców?

  13. Czy w związku z art. 45a pkt. 12 ustawy Prawo energetyczne administratorzy lub zarządcy budynków wielolokalowych zobowiązani są do zapewnienia zamiennego (innego niż wybrany przez nich) sposobu rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej?

  14. Czy w związku z wyborem zamiennego sposobu rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej ów zamienny sposób powinien gwarantować ponoszenie kosztów za rzeczywiste (faktyczne) zużycie?

  15. Czy ów zamienny sposób rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej powinien wyznaczać alternatywną metodę rozliczania lokali według ich powierzchni albo/lub kubatury „obok” czy „zamiast” podzielników ciepła?

  16. Czy na postawie obowiązujących przepisów prawa zarządcy i administratorzy budynków wielolokalowych mogą jako zamienny sposób rozliczania energii cieplnej określić wielokrotność średniej ogrzania powierzchni przypadającej na metr kwadratowy lokalu?

  17. Czy przy wyliczeniu opłat ryczałtowych współczynnik zwielokratniający średnie wartości opłat przypadających na ogrzanie metra kwadratowego powierzchni jest zgodny z obowiązującymi przepisami? Pytanie odnosi się do możliwości mnożenia średniej wartości ww. opłaty przez daną liczbę, którą dowolnie ustalają zarządcy
  i administratorzy budynków wielolokalowych.

  18. Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa dopuszczalne jest określenie wysokości opat zależnych od powierzchni lub kubatury lokalu (ryczałt) w oparciu
  o najwyższe wskazania ustalone metodą podziału kosztów przez podzielniki lub ciepłomierze w przypadku, gdy nie zostały spełnione wszystkie warunku określone
  w przepisach prawa dotyczące wymogów rzetelnego rozliczenia kosztów c.o. (np. brak termozaworów umożliwiających obniżenie temperatury w pomieszczeniach poniżej 16 st. Celsjusza , z jednego licznika rozliczanych jest kilka budynków wielolokalowych, co uniemożliwia ustalenie rzeczywistego poboru energii cieplnej przez poszczególne lokale)?

  19. Czy stosowanie współczynnika COBRTI „INSTAL” zapewnia ustalenie opłat za rzeczywiste (faktyczne) zużycie energii cieplnej? Czy ów współczynnik redukuje różnice wynikające z zapotrzebowania na ciepło poszczególnych lokali w budynku wielolokalowym? Czy ów współczynnik uwzględnia przenikanie ciepła pomiędzy lokalami, zyski z pionów grzewczych, straty energii na jej przesyle?

  20. Czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa w momencie wprowadzania do rozliczania kosztów zużycia energii cieplnej podzielników lub liczników energii cieplnej istnieje obowiązek nałożony na zarządców lub administratorów budynku dostosowania instalacji centralnego ogrzewania do wymogów określonych
  w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz w normach dotyczących podzielników ciepła (PN-EN 835 i 834) opublikowanej przez Polski Komitet Normalizacyjny?

  21. Czy według opinii Ministerstwa termomodernizacja budynków wielolokalowych ma wpływ na ich zapotrzebowanie na energię cieplną?

  22. Czyw świetle obowiązujących przepisów prawa w związku z termomodernizacją
  i zmianą zapotrzebowania na energię cieplną lokali w budynkach wielolokalowych administratorzy i zarządcy powinni zmienić, w regulaminie rozliczenia kosztów zużycia energii cieplnej, wysokość współczynników położenia lokalu w bryle budynku?

  23. Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa istnieje wymóg posiadania przez producentów oraz podmioty rozliczające zużycie ciepła z podzielników badania potwierdzającego zgodność podzielnika z obowiązującą normą podzielników w Polsce (PN-EN 835 i 834)?

  24. Czyw świetle obowiązujących przepisów prawa deklaracja zgodności producenta
  z normą (PN-EN 835 i 834) zastępuje przeprowadzenie badań wymaganych w normie (PN-EN 835 i 834)?

  25. Czyw świetle obowiązujących przepisów prawa producent deklarujący zgodność
  z normą (PN-EN 835 i 834) powinien przed montażem podzielników przedstawić potwierdzenie przeprowadzonych badań podzielników nad ich zgodnością z normą (PN-EN 835 i 834) przez określoną w normie placówkę badawczą?(pkt. 9.1 Norma PN-EN 835 i 834).

  26. Czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa wyniki badań wymienionych
  w normie (PN-EN 835 i 834) mogą zostać udostępnione osobom dokonującym reklamacji rozliczeń zużycia energii cieplnej na podstawie odczytu z podzielników?

  27. Czy Norma (PN-EN 835 i 834) obowiązująca w Polsce jest co do treści zgodna
  z normami europejskimi (EN 835 i 834), które opisują określenie podzielników kosztów ogrzewania? Jeśli nie, to proszę o wskazanie różnic pomiędzy Normą polską (PN-EN 835 i 834) a normami europejskimi (EN 835 i 834).

  28. Czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa podzielniki kosztów energii cieplnej bez posiadania ważnych badań zgodności z Normą (PN-EN 835 i 834) wydanych przez certyfikowany ośrodek badawczy mogą być używane w celu określenia podziałów kosztów ogrzewania?

  29. Czy wyliczenia współczynników korygujących przez administratorów lub zarządców budynków wielolokalowych powinny opierać się o zasady określone w Normie (PN-EN 835 i 834)?


  Zwracam się z uprzejmą prośbą, aby w odpowiedzi na interpelację zamieszone zostało oznaczenie pytania, do którego odnosił się będzie dany fragment odpowiedzi.

  Damian Raczkowski

  Poseł na Sejm RP

 • #202 12 Mar 2014 19:19
  brofran
  Poziom 36  

  dage napisał:
  21. Czy według opinii Ministerstwa termomodernizacja budynków wielolokalowych ma wpływ na ich zapotrzebowanie na energię cieplną?

  Elaborat obszerny i mało kto zapewne zechce go w całości przeczytać i zrozumieć. Doszedłem do pktu 21 i stwierdziłem że jest nonsensem. A całość interpelacji można by zmieścić w 1 punkcie : czy stosowane podzielniki mają atest odpowiedniego urzędu państwowego czy nie .

 • #203 13 Mar 2014 07:56
  mczapski
  Poziom 38  

  Kolega brofran raczej jest w błędzie. Tak postawione pytanie skłania do odpowiedzi, że żadem urząd państwowy nie ma kompetencji do atestowania takich rzeczy. Jako, że warto zauważyć iż nie jest to urządzenie pomiarowe. Ponadto pewnie nie chodzi o atest, lecz rodzaj certyfikacji, które to są wystawiane niekoniecznie przez urzędy państwowe. Więc może nich pozostanie farma rozbudowana powołująca się na regulacje prawne. Adresat jako instytucja ma obowiązek przeczytać pomimo, że nie jest ekscytująca treść. Niezbyt rozumiem z jakich powodów tekst umieszczono tutaj z brakiem niektórych spacji i bodajże jednej litery.

 • #204 13 Mar 2014 08:20
  Fran_z
  Poziom 13  

  mczapski masz racje. Co z tego że podzielnik będzie miał atest? Tu chodzi o zasadę jego wykorzystania oraz o regulamin wg jakiego się rozlicza koszty ogrzewania za pomocą tych wskaźników. W naszym bloku koszty stałe powinny być na poziomie ok 90% a nie 50%. Własnie trafił do mnie kolega co mieszka w nowym bloku. Pech chciał, że wszystkie mieszkania na około jego są puste... Regulamin nie przewiduje takiego czegoś jak pustostan. I co z tego, że podzielnik będzie miał atest? Nie wiem ilu jest mieszkańców spółdzielni w Polsce. 10 - 12 mln ludzi a te tematy pozostają nierozwiązane od dawna. Powyższy tekst jest potrzebny. Napisany jest językiem polityków i kierowany jest do polityków. Żadna duża spółdzielnia nie pokaże dokumentów rozliczania, bo zawsze znajdą się błędy. Nie pokaże faktur i umów a policja i sądy odrzucą wniosek jako tzw małej szkodliwości społecznej.

 • #205 13 Mar 2014 10:36
  jack63
  Poziom 40  

  Fran_z napisał:
  Żadna duża spółdzielnia nie pokaże dokumentów rozliczania, bo zawsze znajdą się błędy. Nie pokaże faktur i umów

  Dlaczego ma nie pokazać? Czyżby trzeba było wytoczyć proces? A może wystarczy przyjść grupą na walne zgromadzenie i przeforsować punkt regulaminu.
  Osobiście szczerze współczuję. :cry:
  Firma ISTA przypomina w działaniach AmberGold tylko działa bardziej inteligentnie.
  Puki problem nie stanie się polityczny są małe szanse na jego rozwiązanie. Dlatego trzeba pisać pisma i ściągnąć polityków na miejsce "przestępstwa". Może trzeba udać się do biura któregoś posła. Idą wybory. Jest szansa. Sprawa Ukrainy ucichła, więc...

  Ja nie mam problemu. Ma swój dom i jak czytam o opłatach za ogrzewanie to mnie trzepie.
  Jednak mama mieszka w bloku na małym osiedlu. Płaci ok 300 zł miesięcznie za ogrzanie 50m2, ale nie ma podzielników. To i tak wg. mnie dużo. Ja płacę dużo mniej za ponad 100 m2 domu. Jednak ta kwota jest jakoś uzasadniona bo zawiera raty kredytu za wcześniej zrobione ocieplenie. Wszystkie bloki osiedla mają 15 cm styropianu.
  Aleee włodarze spółdzielni zaczęli coś przebąkiwać o zmianach w systemie ogrzewania. Oby nie były to podzielniki. :cry: Czyżby ISTA też tu dotarła???
  Muszę trzymać ręke na pulsie, bo matula jest wiekowa i nie kuma bazy. Nie chcę aby dostała zawałuu jak dostanie rachunek na kilka tysięcy do zapłacenia.

 • #206 13 Mar 2014 11:17
  saskia
  Poziom 38  

  Nie moga pokazac, bo jesli jest roznica miedzy kosztami zakupu energii, a wplywami z oplat za ogrzewanie i roznica jest wykozystywana w innym celu jest to przestepstwo gospodarcze i kary dosc wysokie.
  Wiec utajnianie dokumentacji zapobiega wykryciu ewentualnego przestepstwa.
  W dzisiejszych czasach urzedy kombinuja jak tylko sie da, aby zdobyc jak najwiecej kasy.
  Placi sie oplaty stale za mieszkanie, wiec one pokrywaja remonty i utrzymanie calej struktury spoldzielni, ale pozniej wymysla sie np. platne parkingi, po ktorych nie przybywa miejsc parkingowych , a jedynie kasy dla zarzadu spoldzielni, lub inne tricki, aby zgarnac wiecej kasy na premie i kazdy z mieszkancow placi dziesiatki roznych oplat, ktore w rzeczywistosci pokrywa oplata stala.
  No, ale tak w ogole, to utajnianie faktur przed mieszkancami spoldzielni, to juz zakrawa na bezczelnosc. Niedlugo to zaczna na fakturach stawiac czerwone steple "scisle tajne". :-)

 • #207 13 Mar 2014 12:31
  virgo14
  Poziom 2  

  Mam mieszkanie 54m2 w nowym bloku z 2012 i własna kotłownia na gaz. Blok ma 110 mieszkań, więc duży i raczej dobrze ocieplony.
  Dostaliśmy rozliczenie za 2013 i dochodzi do absurdów.
  Podgrzanie wody 46m3 kosztowało mnie 530 zł, czyli 11,5zł/m3
  zakładając że na wejściu woda ma 5C, a na wyjściu z kotła 55, to zużyłem 17 Gj energii (licze 0,38 Gj/m3)
  Wiec 1 Gj ciepłej wody kosztował nas 31 zł.

  I ogrzewanie
  Opłata stała 54m2 x 0,60złx 12mc= 396 zł + zużycie licznikowe 11 Gj x stawka 80zł/Gj = 1276 zł
  To daje, ze 1 Gj ogrzewania kosztuje 116 zł!!!

  Wydaje mi się, że sprawności kotłów i straty na przesyłach ciepłej wody i wody do ogrzewania są podobne.
  Więc skąd taka różnica???
  Nie wierzę, że zarządca pomylił się i tanio liczy nam ciepłą wodę.
  Czy 11zł/m3 podgrzania to za mało, czy realna stawka dla nowoczesnych kotłów i mieszkań?
  Jeśli realna, to oznacza, że podgrzanie tej samej wody dla ogrzewania kosztuje nas 3 razy tyle.

  Wychodzi na to, że taniej byłoby wlewać wodę z kranu do kaloryfera, to dalej do wanny i poczekać aż wystygnie.
  Ciepło zostanie w łazience:) Wyjąc korek z wanny i cieszyć się oszczednością:)

 • #208 13 Mar 2014 19:31
  Inkwizycja
  Poziom 25  

  Virgo14 pomyliłeś się w liczeniu GJ ciepłej wody. 4.187[kJ/kgK]*50[K]*46000[kg]=9630100[kJ]≈9,6[GJ] ale to szczegół :D
  Rozliczenie może być ok. przy założeniu, że w GJ za ogrzewanie wrzucili część wspólną ot taka magiczna księgowa sztuczka :D.

 • #209 13 Mar 2014 19:33
  Fran_z
  Poziom 13  

  jack63 - święte słowa. Myślę, że temat wypłynie na szerokie wody przed jakimiś wyborami.
  Co do walnego zgromadzenia - to iluzja. Ile osób może sobie pozwolić na spędzenie nocy na takim walnym zgromadzeniu? Zazwyczaj walne zgromadzenia organizowane są w czwartek. Zaczynają się około 17. Główne głosowania są ok 1-2 w nocy. Nie znam zbyt dużo osób, które coś takiego wytrzymają.

 • #210 13 Mar 2014 21:20
  Ignis300
  Poziom 2  

  To ,ze podzielniki ciepła to wielki przekret to fakt , ale ze ludzie nie potrafią racjonalnie korzystać z ciepła to zupełnie inna sprawa co z tego ze blok ocieplony jak pootwierane okna na klatkach i w piwnicach .?Albo drzwi wejscowe jak tylko temperatura powyżej +5 wszystko otwarte .

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME