Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5737z - Czy temperatury są w normie?

sebaele22 11 Sty 2013 16:46 7125 52
  • #1 11 Sty 2013 16:46
    sebaele22
    Poziom 30  

Witam, tak jak w temacie czy temperatury są w normie:

Oczywiście temperatury przedstawione są bez obciążenia.

Pozdrawiam

0 29
  • #2 11 Sty 2013 16:53
    uharc_harc
    Poziom 9  

Temperatura grafiki, procka jest za wysoka o duzo za wysoka:D
    Masz podstawke chlodzaca???Jesli nie kup jak najszybciej możecos poradzi.
    Otworz go i wyczys z kurzu :D
    Cos jest nie tak!!!

0
  • #4 11 Sty 2013 21:26
    uharc_harc
    Poziom 9  

Tak gpu i procesor ;D Ja mam PC ale tem max procka przy obciazeniu to 34 stopnie a mam grafe integre ;(
    Kup podstawke jak najszybciej!!! Tylko nie najtaniszą bo prawie nic nie pomoże.
    często chłodzenie w laptopie przestrzeń pomiędzy wentylatorem, a żeberkami radiatora zachodzi kurzem (robi się taki dywanik) przez co drastycznie wzrasta temp. i dochodzić może do restartów etc.
    MASZ GWARANCJE???? JAK TA TO GNAJ DO SERWISU!!!!

0
  • #5 11 Sty 2013 21:30
    Talibanczyk
    Warunkowo odblokowany

Szok!!! Co wy mu piszecie ...

1. Zobacz kolego czy nie masz zakurzonego układu chłodzenia ( kurz pomiedzy zeberkami radiatora ) - to jest przyszyna 95 proc wysokich temperatur w laptopach.

Kurz trzeba wydmuchać dość silnym strumieniem powietrza < powietrze w sprayu tu nic nie pomoże > najlepiej jakiś kompresor.

Co do podstawek chłodzących to wypowiem się tak.

Podstawki chłodzące są po to żeby moc sprzętu używać w dziwnych miejscach, tzn tam gdzie lapek by sie przegrzewał ... np. w pościeli na kocu itp.
    Inzynierownie produkujący i projektujący laptopy mają trochę więcej wiedzy od nas wszystkich <w koncu zaprojektowali laptopa> i są w stanie obliczyć ile laptop potrzebuje chłodzenia <wentylator, radiator, otwory> aby w normalnych warunkach laptop działał poprawnie. Jesli zaś temperatury nie są odpowiednie przy normalnym stosowaniu i w normalnych warunkach to znak ze coś jest nie tak z laptopem a nie ze potrzeba mu trendy-podkładki chłodzącej.
    Kupując takie rzeczy to tak jak by w maluchu naprawiac pasek klinowy rajstopami pomoze - ale czy na prawde o to chodzi. ??

p.s. jesli czyszczenie z kurzu nie pomoze to trzeba przejrzec cały układ chodzenia i wymienic pasty i tasmy termoprzewodzące.

0
  • #6 11 Sty 2013 21:37
    boro1234567
    Spec od komputerów

Wykonaj kompleksową konserwację układu chłodzenia, zastosuj pastę dobrej jakości, wymień termopady jeśli występują i nie inwestuj w żadne podstawki.

0
  • #7 12 Sty 2013 01:06
    sebaele22
    Poziom 30  

Witam ponownie, jeśli chodzi o czyszczenie, konserwację całego chłodzenia to już zostało to zrobione jedynie czego nie wymieniem to termopadów. Laptop już nie ma gwarancji, przy 1 uruchomieniu temperatura wynosi około 60stopni, a po paru minutach zwykłej pracy przeglądarki temperatura wzrasta do 72stopni...

0
  • #8 12 Sty 2013 01:28
    tedes
    Poziom 14  

Powinieneś rozebrać lapka i przejrzeć chłodzenie... Zdjąć radiatory z karty i procka, porządnie przeczyścić, nałożyć nowej pasty, wszystko porządnie złożyć. To stanowczo za duża temperatura. Te Acery mają do kitu wiatrak który załącza temperatura procka a nie karty przez co karta się pali ale wiatrak się nie włączy bo procek jest w normie...
    Radzę o to zadbać bo te Acery miały wadliwe karty Nvidii z wysiadającymi układami BGA (przegrzanie je dodatkowo dobija), a to kosztowna sprawa.

Dodatkowo sprawdź czy rurki heatpipe prawidłowo odprowadzają ciepło, zdarzały się awarie gdy uleciał gaz i rurki w ogóle nie odprowadzały ciepła a bez tego układy nie są praktycznie wcale chłodzone...

0
  • #9 12 Sty 2013 01:58
    sebaele22
    Poziom 30  

Chłodzenie przeczyszczę jeszcze raz, zakupie nowy termopad 1mm przewodność 7W/mK (chyba będzie ok).
    Dodam że podczas testu programem GPU-Z temperatura wzrasta do 85stopni ale laptop nie wyłącza się.

Czy mógłby mi ktoś napisać jakie powinny być temperatury podczas zwykłej pracy oraz podczas obciążenia?

0
  • #10 12 Sty 2013 03:55
    Samsung_L4
    Poziom 23  

U mnie w Aspire 6930g (C2D T5800, 3GB DDR2, GF9300GS, HDD250GB) temperatury sa w tym momencie (Aimp, IE z 6 kartami) takie :
    Zauwazylem rez, ze w Acerach chlodzenie jest dosyc dziwne i dziala na minimum dopoki tempetarury nie przekrocza 60C. 75C na GPU to nawet podczas grania u siebie nie widzialem. Laptop wyczyszczony ze swieza pasta AC MX5.

1
  • #11 12 Sty 2013 09:51
    Endrju111
    Poziom 22  

Jaka karta graficzna jest w tym notebooku?
    Czy układ graficzny ma swój osobny radiator? Czy jest do radiatora przyczepiony za pomocą pasty termo przewodzącej, czy termopada?
    Czy wentylator przy tak dużej temperaturze kręci się na wysokich obrotach?
    Czy z notebooka wychodzi swobodnie powietrze, Czy jest ono gorące czy raczej chłodne?
    Wymontuj chłodzenie i sprawdź czy poprawnie przewodzi ciepło

0
  • #12 12 Sty 2013 10:54
    uharc_harc
    Poziom 9  

Prime ale czasami taka podstawka moze uratowac laptopa :D.

0
  • #13 12 Sty 2013 13:14
    sebaele22
    Poziom 30  

Endrju111 w moim laptopie znajduję się karta Nvidia GeForce 9400M G.
    Radiator jest wspólny czyli nakładany na procesor oraz kartę graficzną.
    Procesor jest posmarowany pastą a na karcie znajduję się termopad.
    Czy wentylator kręci na pełnych obrotach tego nie wiem ale się kręci.
    Z laptopa wychodzi powietrze i jest one ciepłe.
    Czy chłodzenie poprawnie przewodzi ciepło? Wydaje mi się że tak ponieważ koniec radiatora jest gorący.

Pozdrawiam

0
  • #14 12 Sty 2013 13:25
    Endrju111
    Poziom 22  

Można spróbować wymienić termopad na jakiś lepszy, lepiej przewodzący temperaturę.

0
  • #16 12 Sty 2013 13:44
    Endrju111
    Poziom 22  

Jeśli rzeczywiście tyle ma, to powinien być już ok.

0
  • #18 12 Sty 2013 14:00
    Endrju111
    Poziom 22  

w spoczynku cpu i gpu 40-50st. podczas grania cpu ok 70 i gpu 60-90.

0
  • #19 12 Sty 2013 16:33
    szprota4
    Poziom 11  

Witam, posiadam ten model od 3 lat, temperatry w spoczynku dla tego modelu dla procesora w zakresie 50-55 st sa normalne, jak patrzę na twoją temp grafiki to jest o wiele za duża, ewentualnie temp powinna sięgac góra 55-57st, Przy graniu temp grafiki nie powinna ci przekraczać 80st, procek do 75-78st, Jesli masz więcej to trzeba przeczyścić i ewentualnie pastę wymienić, ale gwarantuje ci,że dla tego modelu jak wymienisz pastę raz (zdejmując oryginalną) to licz się z tym że wymienisz ją następnym razem GÓRA za 4 miesiące o ile często grasz. Jak coś to używam pasty Arctic Silver V zanim wymienisz pastę w tym modelu to napisz bo mam ważną notkę odnośnie tego. Niestety Acer 5737z jest tak skonstruowany, że chłodzenie ma nie najlepsze...

0
  • #20 12 Sty 2013 17:39
    sebaele22
    Poziom 30  

Już pastę wymieniałem na zwykłą koloru białego.
    A jakie ty masz temperatury w swoim laptopie? Jeśli możesz to podeślij screen z programu speedfan.

0
  • #21 12 Sty 2013 18:01
    szprota4
    Poziom 11  

U mnie temperatury są teraz takie, bez obciązenia i tak wydaje mi się, że powinny być z chociaż z 5st mniejsze, od jakiegoś czasu juz nie gram na tym lapie gdyż pasta szybko się wypala... powiedz mi jeszcze czy po wymianie pasty od razu masz takie wysokie temp na gpu? jeśli tak to wiem co musisz zrobić :)

0
  • #23 12 Sty 2013 18:56
    szprota4
    Poziom 11  

Hm ale jeśli grasz na tym lapie to jak na moje oko to na 80st sie załapiesz, apropo tej ważnej notki ... jak zmieniałeś paste na grafice i montowałeś wszystko to sprawdzałeś czy karta graf dotyka radiatora? bo ten model tak ma że jak coś kombinujesz z pastą czy wymieniasz to radiator nie dociska do GPU i jest szczelina z 1-2 mm, dlatego zrobiłem miedziana podkładkę i dałem pomiędzy rdzeń karty graf i radiatora bo też miałem kosmiczne temp.

0
  • #25 12 Sty 2013 19:25
    szprota4
    Poziom 11  

hmm ja mam pod 1 radiatorem i grafike i procek, jaką masz płytę głowną? taką ?

[url=http://imageshack.us

sorki chyba źle zrozumiałem,.... zamiast pasty na GPU masz normalnie thermopad? od nowości? kurde ja tak nie miałem.... wszędzie pasty miałem sporo, hmmm możliwe, że też w thermopad się zaopatrze jak widzę że masz takie efekty :)

Proszę poprawić post i wkleić zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [DriverMSG]

0
  • #26 12 Sty 2013 19:37
    sebaele22
    Poziom 30  

Dokładnie taka samą płytę posiadam i taki sam radiator :-), na GPU mam termopad a na procesorze pastę :-)...
    Chce zakupić nowy Termopad 1mm przewodność 7W/mK bo ten to teraz mam to jest z odzysku...

0
  • #27 12 Sty 2013 19:40
    szprota4
    Poziom 11  

Jeśli wymienisz Thermopad to mógłbyś mi napisać jakie są jego efekty? czytałem kiedyś na temat stosowania thermopadów zamiast past ale każdy ma inne zdanie na ten temat.

0
  • #28 12 Sty 2013 19:44
    sebaele22
    Poziom 30  

Ja na początku jak rozebrałem laptopa to nie wiedziałem że to jest termopad i zamiast jego nałożyłem pastę na GPU, po złożeniu i odpaleniu laptop wyłączał się po 3-5min :-)

0
  • #29 12 Sty 2013 19:54
    szprota4
    Poziom 11  

Wyłączał się z tego powodu gdyż miałeś szczelinę pomiędzy radiatorem a GPU :D, mankament wymiany pasty w tym modelu ^^, , temp na wejściu +90st, to wymień thermopad i napisz.

0