Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

INDESIT WIL105 - Zamknięte drzwiczki, świecąca stale dioda 9h.....

bastek.mt 11 Sty 2013 20:02 3141 20
  • #1 11 Sty 2013 20:02
    bastek.mt
    Poziom 7  

Witam, mam problem z INDESIT WIL105. Zaczęło się od dziwnej pracy pralki, tzn. podczas prania drzwiczki były odblokowywane i blokowane kilka razy, po tygodniu wyłączyła się podczas prania. Po ponownym uruchomieniu świcie się jedynie dioda włącznika czasowego na pozycji 9h, gdy wciskam włączniki programów wszystkie migają przez 2-3 sek. po czym gasną. Zostaje jedynie świecąca dioda czasowego włącznika na pozycji 9h i zamknięte drzwiczki. Kręcąc programatorem, a później wyłączając przycisk zasilania i ponownie go włączając zapalają się wszystkie normalnie i zaczyna migać blokada drzwiczek- naciskając start programu wraca do sytuacji z święcącym na stałe włącznikiem 9h. Proszę o pomoc, nie wiem co się dzieje i nie potrafię odczytać żadnych kodów błędu.

0 20
  • #2 11 Sty 2013 22:37
    czolgista
    Poziom 27  

Prawdopodobnie cykl prania nie został zakończony i zapamiętany .Proponuje wykonać test potem zobaczymy Uruchomienie automatycznego testu przebiega zgodnie z następującymi etapami, poczynając od pokrętła wyboru programów w pozycji najwyższej (na godz. 12):
    - włączyć urządzenie i obrócić pokrętło wyboru programów o jedną pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wyłączyć urządzenie i powrócić pokrętłem na pozycję oryginalną
    - włączyć urządzenie i obrócić pokrętłem o dwie pozycje zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wyłączyć urządzenie i powrócić pokrętłem na pozycję oryginalną
    - włączyć urządzenie i obrócić pokrętło o jedną pozycję przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a następnie wcisnąć przycisk Start

0
  • #3 12 Sty 2013 11:52
    bastek.mt
    Poziom 7  

OK. Zrobiłem test który nic nie zmienił. Jest ten sam objaw- po włączeniu na końcu start kliknęły drzwiczki i zapaliła się pozycja 9h, i tyle. Od wczoraj pralka raz się włączyła- zaczęła się obracać- miałem wrażenie że chce szybciej- ale jakby coś jej przeszkadzało. Słychać jakiś dźwięk, przypominający posypywany piasek po płaskiej blaszce aluminiowej. Następnie po kilku min. wyłącza się, a jak ją uruchamiam od nowa jest to samo "dioda 9h".

0
  • #5 12 Sty 2013 14:19
    bastek.mt
    Poziom 7  

Bez zmian cały czas....

Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

Wyczyściłem filtr odpływu- było trochę monet- nie wiem czy to przyczyna.....Cały czas świeci się lampka 9h...

0
  • #7 12 Sty 2013 15:41
    bastek.mt
    Poziom 7  

Cały czas nic się nie dzieje. WYkonałem ponowny test i nic- dioda 9h....już od 45 min.

0
  • #9 12 Sty 2013 18:25
    bastek.mt
    Poziom 7  

Jesteś pewien. Drzwiczki się odblokowywują po wyłączeniu pralki i są zablokowane przez cały czas podczas uruchomionego programu pralki (tylko coś było słychać podczas prania- jak wspomniałem wcześniej-klikanie chyba drzwiczek). Blokadę mogę zdemontować, sprawdzić miernikiem- ale co mam prawdzać (jakie parametry)?

0
  • #10 12 Sty 2013 18:37
    czolgista
    Poziom 27  

tego tak nie sprawdzisz , nie znając zasady .Zobacz jak zachowuje się pralka jak zamek odłączysz ,tylko pamiętaj jakie przychodzą kabelki i gdzie .

bastek.mt napisał:
    zablokowane przez cały czas podczas uruchomionego programu pralki (tylko coś było słychać podczas prania
    To w końcu nie rozumie
    bastek.mt napisał:
    po tygodniu wyłączyła się podczas prania. Po ponownym uruchomieniu świcie się jedynie dioda włącznika czasowego na pozycji 9h,

Podmień na inny dobry zamek jak masz gdzie .

0
  • #11 12 Sty 2013 18:38
    karol5608
    Poziom 28  

To "klikanie" to mogą być przekaźniki na module np.od silnika. Zdemontuj moduł i obejrzyj pod kątem zimnych lutów. Jeśli ok to silnik do sprawdzenia.

0
  • #13 13 Sty 2013 21:42
    bastek.mt
    Poziom 7  

Raczej nie wyjaśnia. Prąd dociera do blokady- drzwiczki blokują się po rozpoczęciu cyklu. Pralka po przerwaniu prania sygnalizuje tylko jedną diodą informację dla mnie- "WIROWANIE lub 9h". Nie ma żadnych sygnałów innych: migająca lapka led od blokady, nabieranie i spuszczanie wody. Po prostu stoi i nic. Tylko lampka LED 9h. Napięcie w zamku drzwi jest bo sprawdzałem, moduł wydaje się OK- tzn. na moje oko laika- nic nie przepalone i spuchnięte. Jedyna oznaka to 9h i również po tzw. teście.

0
  • #14 14 Sty 2013 02:34
    peter falk
    Specjalista AGD

czolgista napisał:
    To znalazłem i wyjaśnia

bastek.mt napisał:
    Raczej nie wyjaśnia.

Pewnie, że nic nie wyjaśnia. Szukaj, założycielu tematu, nowego modułu i nowej blokady, a dalszy scenariusz: uszkodzony będzie (fizycznie) procesor na module.
    Jeśli jednak klikanie na module jest na przekaźnikach silnika, to scenariusz zgoła inny.
    Pytanie do użytkownika-naprawiacza: co klika na module, w pralce, w głowie itd. :?:
    Wytęż słuch :!:

0
  • #15 14 Sty 2013 09:06
    bastek.mt
    Poziom 7  

OK. Będę nasłuchuwał.....ale po pracy wieczorem. Dzięki za pomysł!

0
  • #16 14 Sty 2013 16:34
    bastek.mt
    Poziom 7  

SZCZOTKI SILNIKA !!!!!!!!!!!!!!!

Na module zauważyłem czarny osad jak z grafitu. Sprawdziłem szczotki i OK. Pralka ruszyła i jak na razie wszystko OK. Zobaczymy- wstawiłem pierwsze pranie.... :spoko:

0
  • #18 14 Sty 2013 16:38
    bastek.mt
    Poziom 7  

Na chybił trafił. Po prostu miałem przypadkowo nowe pod ręką.....A zastanowił mnie właśnie osad jak z ołówka.

0
  • #19 14 Sty 2013 16:48
    czolgista
    Poziom 27  

bastek.mt napisał:
    Na chybił trafił
    wyjęty silnik itp .
    Dodano po 7 [minuty]:

peter falk napisał:
    Pewnie, że nic nie wyjaśnia
    bastek.mt napisał:
    "]Raczej nie wyjaśnia. Prąd dociera do blokady
    to te zdięcie wziąłem z sufitu skoro nie wyjaśnia , Potwierdza że blokada przynajmniej do sprawdzenia ,podmianki ,jaki prąd czym kolega go mierzył?

0
  • #20 14 Sty 2013 17:07
    bastek.mt
    Poziom 7  

Niczym. Po prostu wiem że dociera skoro drzwiczki są zatrzaśnięte przez cały czas w którym świeciła się dioda 9h. Jak wyłączyłem pralkę- po 5 min. odblokowywały. Skoro tak, więc prąd dociera. Nie jestem elektrykiem- ale sądzę że tak. :silly:

0
  • #21 10 Sty 2017 19:41
    czka
    Poziom 12  

Witam
    Podobny problem dioda 9h. Przyczyna to szczotki silnika. Szczotki wymienione pralka śmiga. Do wszystkich sprawdzić szczotki w silniku w tym typie pralki.

0