Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny diora zgb 140-8-907 - szukam schematu zwrotnicy

Tomi464 11 Sty 2013 20:46 2556 3
  • #1 11 Sty 2013 20:46
    Tomi464
    Poziom 6  

witam,szukam schematu zwrotnic z kolumn diora zgb 140-8-907, albo przynajmniej watości cewek

Dodano po 9 [minuty]:

Tomi464 napisał:
    witam szukam schematu zwrotnic diora zgb 140 albo przynajmniej watosci cewek

0 3
  • #2 28 Lut 2013 18:42
    Berez1991
    Poziom 2  

Witam.
    Również jak kolega wyżej poszukuje schematu zwrotnic do kolumn Diora ZGB 140-8-907. Kupiłem kiedyś jeden komplet, to zwrotnice jak nowe idał, teraz kupiłem kolejne dwie, zwrotnice są tak pokombinowane że masakra... Dlatego też potrzebuję schemat zwrotnic.
    Co dziwne w pierwszej parze kolumn mam 4 cewki, a w drugim komplecie tylko 3. Dlaczemu ?

0
  • #3 28 Lut 2013 20:10
    Tomi464
    Poziom 6  

schemat raczej nie do zdobycia na necie szukałem dosc długo i wszedzie,jedyne co zostaje dojsc samemu jak to podłaczyc,mi bardziej chodziło o wartosci cewek (mh) do budowy zwrotnic calkiem innych i kupilem miernik indukcyjnosci wiec jesli cos cie uratuje moge ci podac jakie sa cewki w tych zwrotnicach,jesli mozesz wstaw foto swoich zwrotek czy napewno te same co moje

0
  • #4 06 Gru 2013 21:31
    MayuB
    Poziom 1  

Witam.
    Odkopuję temat ponieważ sam potrzebuję pomocy i aż specjalnie założyłem tu konto by o nią poprosić, widząc, że i ja mogę się odwdzięczyć tym o co wiele osób pyta, mianowicie o schemat zwrotnicy do tych kolumn. Gdy je kupowałem (ponad 20 lat temu) z resztą razem z wzmacniaczem, korektorem i deckiem do wszystkich tych elementów dostawałem schematy.
    Gwizdki poszły po pierwszych imprezach więc je wymieniłem na coś innego co akurat mieli w sklepie w moim mieście. Wyszło tak, że są dwa różne bo nie mieli w tym czasie takich samych (ok 20 lat temu)
    Są to: gdwt 9/80 8ohm i gdwt 9/70 8ohm
    Ktoś pisał o charczących niskotonowcach mimo, że wzmacniacz był ok. U mnie problemem był zimny lut na zwrotnicy - zauważyłem to przez przypadek bo było dość ciemno jak go rozkręciłem a błyskało się spod płytki w miejscu łączenia któregoś elementu z nią. Drugi powód to te przewody-plecionki, które idą od zacisków na koszu do membrany. Ponieważ membrana pracuje a one razem z nią więc po iluś milionach ruchów kolejne druciki z tej plecionki zaczęły się urywać i mimo, że połączenie nadal było to jednak styk tych pourywanych powodował małe spięcia (iskrzenie), które również powodowało charczenie. Trzecia i ostatnia przyczyna to długość tej plecionki i brak izolacji na niej. Wibracje powodowały, że ta plecionka dotykała czasem aluminiowego kosza i tu znowu zwarcie i charczenie. Te charczenie występowało nawet przy bardzo cichym słuchaniu. Zlutowanie krytycznych elementów na zwrotnicy oraz wymiana przewodów na bardziej elastyczne i z izolacją pomogła. Jednak robiłem to dawno temu gdy pojęcia aż tak dużego o tym wszystkim nie miałem i te plecionkę zastąpiłem dość cienkim elastycznym drucikiem, którego przewodnictwo pewnie jest zupełnie inne. Nie jestem audiofilem ale nie lubię jak coś charczy więc cieszyłem się, że naprawiłem problem. Teraz zauważyłem, że średniotonowiec mi padł. Napięcie dociera do niego ale on już nic nie emituje z resztą dzieciaki wykończyły mi je dość mocno wciskając każdą możliwą kopułkę i czasem nawet drąc samą membranę.

Chciałbym je wymienić na jakieś pasujące bez przeróbek o podobnej mocy. Co polecicie? Niestety nawet nie wiem jaka jest ich moc ani impedancja.

Gwizdki wydaje mi się, że też wypadało by zmienić przynajmniej tym razem na takiej samej mocy oba. Tylko jakiej? Który z nich gra głośniej a który ciszej skoro zwrotnica w obu jest taka sama a one mają różną moc? Czy to w ten sposób działa? Ja nie słyszę jakieś diametralnej różnicy. Sam wpływ różnych odległości tych kolumn od ścian ma już wpływ na rozchodzenie się tych częstotliwości więc naprawdę nie wiem.

Mimo to jakie byście polecili gwizdki pasujące mocą i impedancją do tego zestawu ale również wymiarami i kształtem bo już tak przerobiłem, że pasują mi takie jak te, które mam.

Jakimi przewodami łączyć kosz z membraną (grubość, rodzaj a najlepiej konkretny link)?
    Kiedyś to była plecionka, która powodowała charczenia teraz tak jak pisałem mam tam dość cienki drucik o ile dobrze pamiętam to taki jakim się instalacje telefoniczne robi.
    Czy jest sens wymieniać coś jeszcze tzn przewody łączące głośniki ze zwrotnicą czy nawet elementy zwrotnicy?

I ostatnie pytanie czy wgniecione kopułki na membranach niskotonowych mają jakiś znaczny wpływ na emisje dźwięku? Jest sens Je wymieniać?

Gdzie to wszystko znaleźć? Jest jakiś jeden sklep w którym mógłbym wszystkie wymienione wyżej rzeczy kupić?

Wiem, że sporo pytań zawarłem w odpowiedzi na post Tomi464 ale już chcę zawrzeć to w jednym miejscu.

PS. Sprzedam korektor diora FS 502 - sprawny ale trzeba by styki WD40 spryskać pewnie bo dawno nie używany i magnetofon dwu kasetowy Diora MDS 506 - bardziej na części choć chyba jeszcze jedna kieszeń działa.

A w załączniku schemat do zwrotnicy ZgB 140-8-907

Pozdrawiam i ma mam nadzieję, że ktoś mi pomoże.
    Dzięki
    kolumny diora zgb 140-8-907 - szukam schematu zwrotnicy

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo