Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chieftec model: CFT-1000G-DF 1000W - uszkodzony układ scalony SG6848?

11 Sty 2013 21:19 6555 8
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jak w temacie ma takie pytanko . Jaki zamiennik użyć zamiast układu GVP 35
    :arrow: Chieftec CFT-1200G-DF Jest to układ scalony odpowiedzialny za rozruch tego zasilacza i często siadają może dlatego, że jest taki mały.

Jaki układ scalony tam wstawić żeby było ok. Zamówiłem kilka niby pasujących układów: LD7575PS (8 nóżek, średniej wielkości), SG6848DZ1 (8 nóżek, normalny gruby układ scalony), i zamawiałem też SG6848 na 6 nóżkach i niby wygląda jak orginał jest to mini układ scalony, ale oznaczenia ma AA49 lub AA45 nie mogę odczytać bo jest bardzo mały.

Tych 2 pierwszych parametry znam wiem, że da się wstawić, ale czy ten mikro układ scalony AA49 czy tamten układ scalony AA45 to może być to samo co SG6848. Były już podobne tematy, ale nic konkretnego o tym układzie scalonym. Nie jestem fachowcem elektroniką pasjonowałem się za dzieciństwa.
    Proszę o wyrozumiałość i szczerą pomoc osobą co służą pomocą typu "zanieś do serwisu, elektronika" dziękuję.
    PS.
    Jeszcze jedno jak by ktoś mgół mi przysłać na pocztę dokładny schemat tego zasilacza wiem, że jest ale jestem zbyt ubogi w punkty żeby tam wejść. Potrzebuję schematu do Chieftec 1000W CFT-1000G-DF może być tez do wersji 850 i 1200W bo są chyba takie same. Różnica chyba jest w transformatorach tylko zresztą nie wiem bo nie widziałem, a moja poczta jak by nie było w profilu to misiek416(malpa)vp.pl
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Moderator
    darkonis napisał:
    Jeszcze jedno jak by ktoś mgół mi przysłać na pocztę dokładny schemat tego zasilacza wiem, że jest ale jestem zbyt ubogi w punkty żeby tam wejść.

Zobacz na PW Masz o co prosiłeś :D
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze pytanko czy lepiej wstawić oryginał układu scalonego SG6848 (SOT-26) czy skoro taki siada lepiej pokombinować wstawić coś większego np. SG6848 (8pin-DIP(D) lub LD7575 ( ma chyba podobny układ wyprowadzeń)?
  • Moderator
    darkonis napisał:
    czy lepiej wstawić oryginał układu scalonego SG6848 (SOT-26)

Moim zdaniem szkoda zachodu by robić inaczej, a sam problem chyba jest więcej złożony...
  • Poziom 10  
    Sęk w tym, że te mikro układy scalone często siadają, a wstawiłem ten mikro SG6848 (SOT-26) niby taki sam. Taki mi wysłał sprzedawca lecz ma inne oznaczenia. Zobaczymy co będzie, a faktem jest to, że trochę więcej mam tam roboty.

Spaliła mi się dioda prostownicza D24 i nie wiem co to jest za dioda wstawiłem podobną, ale o innych oznaczeniach bo nie da się z tamtej nic odczytać. Spaliło się kilka rezystorów które też wymieniłem (tu nie było problemu mam wszystko na schemacie jaki opór).

Rypnął mi kondensator elektrolityczny C10 to wstawiłem 47µF, ale na 35V powinno być 50V. Poszukam 47 µF/50V jak znajdę to wymienię. No i rypnął tranzystor Q4 (4N60) nie wiem jakie ma on parametry moc, na jakie napięcie na razie wstawiłem podobny o innych oznaczeniach.

Zauważyłem też upaloną ścieżkę na innej płytce to połączę ją jutro. Jak wszystko będzie polutowane spróbuję rozruchu. Gorzej się nie zepsuje już raczej :) i jak ruszy spróbuję go obciążyć i pomierzyć. Jak będzie ok spróbuję z większym układem scalonym dla eksperymentu .

Jest tam też rezystor metaliczny bodajże 3-4W o rezystencji 0,56Ω (R36). Czy mogę zamiast niego wstawić mały bezpiecznik, lub rezystor np 5,6Ω oma bo nie mam takiego, a to zwykła zworka jakaś jest.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Moderator
    Reasumując ten powyższy tekst jeśli takie jest Twe podejście do naprawy to wybacz, ale nawet szkoda naszego czasu aby analizować Twe pomysły oraz by domyślać się co masz na myśli. :cry:
  • Poziom 10  
    O właśnie podobne dane znalazłem, ale nie byłem pewien. No cóż takiego nie posiadam trzeba będzie zamówić jakiś zamiennik lub taki sam jak będzie. Mam tylko bodajże 16V. Od razu wymienię ten kondensator elektrolityczny na 50V. Zejdzie mi trochę zanim to poprzychodzi. Chcę go usprawnić bo jednak 200zl za niego dałem i siadł. Części przyjdą po niedzieli, a mam jeszcze pytanko odnośnie tej diody D24 jaka to może być? Jeszcze jedno pytanko czy może być mocniejszy ten tranzystor chodzi mi o A i W.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    darkonis napisał:
    Jest tam też rezystor metaliczny bodajże 3-4W o rezystencji 0,56Ω (R36). Czy mogę zamiast niego wstawić mały bezpiecznik, lub rezystor np 5,6Ω oma bo nie mam takiego, a to zwykła zworka jakaś jest.
    Nie. Musisz wstawić taki sam - to element zabezpieczenia prądowego.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Wlutowałem wszystkie rezystory jak należy układ wstawiłem LD7575 podobne właściwości(PWR green control.) lecz trochę większy i na 8 nóżkach. Taki sam widziałem wlutowany na ruskim forum. Tranzystor o takiej samej budowie tylko, że o nazwie P5N60 jest o 1A mocniejszy z tego co znalazłem na necie właściwości zbliżone bardzo.

Nic nie rusza jednak trzeba większych oględzin i dokładnie posprawdzać. Zbyt wiele usterek tam jest. Jak będzie czas to posiedzę dłużej odlutuję tu i ówdzie i dokładnie posprawdzam. Na tamtym mini układzie co niby jest SG6848 pali rezystory i spaliło układ scalony pewnie sprzedawca wcisnął bubel (jakiś inny). Będzie tam sporo roboty może zrobię osobny układ ten co jest tam wyżej na obrazku i podłączę zamiast kabli bo tu parę ścieżek upalonych i nie wiadomo co jest .

Jak będzie czas to popróbuję i dam znać jak na razie nie ma czasu połowa weekendu zleciała z tym lutowaniem :)