Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony MHC RG - 222, brak dźwięku w kolumnach

12 Jan 2013 11:51 2616 8
  • Level 9  
    Problem dotyczy zestawu audio SONY MHC RG-222.
    Po włączeniu do sieci wieża normalnie działa (stand-by i ekran, słychać stuk przekaźnika stand - by).
    Nie świeci natomiast to charakterystyczne czerwone kółko wokół regulacji głośności.
    Po wciśnięciu przycisku POWER wyświetlacz działa normalnie.
    Nie słychać stuku drugiego przekaźnika. Niestety nie ma żadnego dźwięku i dalej nie świeci to kółko.
    W słuchawkach dźwięk jest natomiast po ich wyjęciu nie ma go w kolumnach. Wieża ma około 5 - 6 lat.
    Awaria nastąpiła nagle sama z siebie podczas słuchania muzyki.
    Podejrzewam, że coś jest nie tak ze wzmacniaczem ale to tylko moje domysły. Po wyłączeniu wieża normalnie przechodzi w tryb "stand-by".
    Po rozkręceniu nie stwierdzam jakiś mechanicznych uszkodzeń w stylu wybrzuszonego kondensatora, czy spalonych elementów.
    Proszę o pomoc bo szkoda mi wyrzucać ten sprzęt, gdyż do tej pory grał bardzo fajnie i nie było problemów.
    Dodam jeszcze instrukcję serwisową tego urządzenia jaką znalazłem w internecie:
  • Level 12  
    Na początek sprawdź wszystkie bezpieczniki, oraz napięcia zasilające (zgodnie z dokumentacją )

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    GM
  • Level 9  
    Dzięki za oddzew.
    Bezpieczniki już sprawdzałem dwa razy. Za napięcia się wezmę dopiero w najbliższym czasie gdyż też nie mam możliwości na to. Sprawdziłem jednak już napięcia na tym elemencie prostowniczym na płytce wzmacniacza. Ma tam być 51,3 V względem masy, a było 39 V. Wymieniłem ten element na inny ale wartości się nie zmieniły więc myślę że to coś innego. Muszę jeszcze raz przemierzyć płytkę z trafo głównym ale to mówię za jakiś czas.

Dodano po 6 [minuty]:

dodam jeszcze, że kiedyś pewnego razu wieża sama z siebie zaczęła grać ale trwało to z 5 minut i zgasła i do dziś już nie działa. Nie było żadnego dymu ani smrodu spalenizny. Podejrzewam że mogą to być jakieś zimne luty. Cały jej system działa i dźwięk w słuchawkach jest. Ale jak to bywa w tak zintegrowanym sprzęcie z nie najwyższej półki trzeba sporo czasu by ją rozebrać posprawdzać złożyć itd gdyż nie wszędzie można dojść z miernikiem.
  • Level 12  
    Ale wartość ok. 51V winna się znajdować na kondensatorach filtrujących...
    Gdzie mierzyłeś tą wartość ?? (na wejściu mostka, czy może na wyjściu ?)

Dodano po 4 [minuty]:

Tam w układzie są jeszcze inne napięcia pomocnicze... (pomierz wszystkie zgodnie z dokumentacją )

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    GM
  • Level 9  
    Na wyjściu mostka, stałe napięcie 51,3 V powinno być a mam 39 V. Za resztę napięć będę niestety mógł się dopiero wziąć w czwartek. Pomierzę i dam znać co uzyskałem. Na razie dzięki.
  • Level 9  
    wziąłem się za tą wieżę. Na płycie głównej po dokładnych pomiarach i ponownym dokładnym przejrzeniu każdego elementu natrafiłem na rozpołowioną diodę D310 a D309 była spalona. Po wymianie tych diod zaczęło mrugać to czerwone kółko i strzela drugi przekaźnik po wyjściu z trybu stand-by. Już myślałem że wszystko gra ale po podłączeniu kolumn niespodzianka: kompletna cisza (nawet w słuchawkach po podłączeniu ich). I dziwne zjawisko: strzał drugiego przekaźnika na płycie wzmacniacza po wpięci słuchawek i ponowny po ich wyjęciu. Po zmierzeniu napięć na mostku na płycie wzmacniacza ponownie stwierdzam niższe napięcie niż powinno być o 10 V. Po wymianie mostka na inny w głośnikach jest dźwięk ale nie ma tu mowy o jakości gdyż to jakieś strzały i szumy. W słuchawkach to samo. Bezpieczniki oczywiście sprawne. Brak optycznych zniszczeń na płytkach. Wszystkie diody na płycie wzmacniacza sprawne. Liczę na dalsze wskazówki.

Dodano po 2 [minuty]:

Warto jeszcze dodać że na elemencie IC102 na nóżkach 5, 6, 7 stwierdzam napięcie ok 3,8 V a powinno być 0V. Coś mi się wydaję że miesza mi tutaj układ "mute". Albo zepsuty jest układ STK 403 - 090 ale nie chce ryzykować kupna gdyż do tanich nie należy.
  • Level 9  
    Kolejna obserwacja: bo połączeniu z masą nóżki "STK MUTE" łączącej się ze wzmacniaczem i odczekaniu chwilkę, gdy zdejmie się połączenie, przez jakąś sekundę wieża gra normalnie. To jednak coś z układem "MUTE".
  • Level 11  
    Sprawdź po kolei mute od końcówki prawdopodobnie tam jest problem. Często końcówka STK leci.
  • Level 9  
    Po wszystkich podobnych tematach przeczytanych na różnych forach wydaje mi się że chyba właśnie STK wysiadło. Tym bardziej że kiedyś przy wyciąganiu wzmacniacza i odkręceniu od radiatora spadła mi z STK ta czarna obudowa i mogłem coś w środku uszkodzić. Kupię nowego STK i wymienie i wtedy powiem czy to coś dało.