Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja Siemens S7-1200 i Altivar 71 poprzez protokół Modbus RTU

czaqu85 12 Sty 2013 12:37 4803 5
  • #1 12 Sty 2013 12:37
    czaqu85
    Poziom 2  

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
    Jest to mój pierwszy post na forum więc bardzo bym prosił Was o wyrozumiałość. Poniżej przedstawiam swój problem.

Posiadam przemiennik częstotliwości Schneider-Electric Altivar 71 (ATV 71HU15M3) oraz sterownik Siemens S7-1200 1214C DC/DC/DC (6ES7 214-1AE30-0XB0) + CM1241 RS485 (6ES7 241-1CH30-0XB0) wraz z oprogramowaniem Step7 V11 Professional. Pomiędzy dwoma wspomnianymi urządzeniami chciałbym nawiązać komunikację poprzez protokół Modbus RTU. Moim celem jest ustawienie sterownika jako Master natomiast przemiennik częstotliwości jako Slave. Następnie sterownik ma odpytywać przemiennik częstotliwości zwracając następujące informacje np. prędkość silnika i itp.

Połączenie zostało zrealizowane w następujący sposób:
    Altivar 71 posiada protokół Modbus RTU poprzez RJ45, przerobiłem kabel UTP (8p) zgodnie z informacjami z DTR przemiennika częstotliwości. Siemens S7-1200 posiada protokół Modbus RTU poprzez DB9, tutaj również zarobiłem kabel zgodnie z informacjami z DTR sterownika. Mam teraz możliwość łączenia w dowolnej kombinacji pinów obu urządzeń.

Program starałem się pisać zgodnie z informacjami które można znaleźć na stronach oraz PDF-ach Siemens S7-1200. Sam blok MB_COMM_LOAD sądzę że konfiguruje dobrze (REQ =TRUE, PORT=1, BAUD=9600, PARITY=0), dokładnie takie same ustawienia konfiguruje w przemienniku częstotliwości. Główny problem mam z blokiem MB_MASTER i z jego konfiguracją, nie wiem w jaki sposób mam go ustawić aby były wysyłane odpowiednie ramki z zapytaniami do przemiennika częstotliwości.

Bardzo bym prosił o pomoc a najlepiej jakiś przykład bezpośrednio z programu, konfiguracji bloków i itp. Analizowałem już wiele przykładów, śledziłem tematy innych osób na elektrodzie ale nie znalazłem dotychczas dobrej odpowiedzi na mój problem.

Poniżej daje linka do DTR przemiennika częstotliwości na temat "Altivar 71 Integrated Modbus"
    http://www.global-download.schneider-electric...ile/atv71_modbus_integrated_en_1755863_03.pdf

Pozdrawiam.
    czaqu85

0 5
  • Relpol
  • #2 16 Sty 2013 21:21
    Pritend
    Poziom 19  

Witam

Mam jedno pytanie, a mianowicie czy jest to projekt naukowy czy zawodowy. Musisz się komunikować z tym przemiennikiem po Modbasie? Pytam ponieważ do przemienników częstotliwości można dokupić kartę komunikacyjną Profibasa i zrealizowanie komunikacji jest o wiele łatwiejsze. Kiedyś sam myślałem o komunikacji przemiennika Altiwar z PLC Siemensa po Modbasie. Ponieważ nie znalazłem informacji dzięki, którym mógłbym zrealizować tą komunikację między tymi dwoma urządzeniami zrezygnowałem z tego pomysłu i zrobiłem to po Profibasie. Komunikacja po Modbasie jest dobra jak używasz sterownik modicona.

0
  • Relpol
  • #3 16 Sty 2013 23:08
    czaqu85
    Poziom 2  

Witam.

Dziękuje za odpowiedź. Powiedzmy że jest to projekt naukowy, posiadam ten sterownik oraz przemiennik częstotliwości w domu i chciałem te dwa urządzenia ze sobą skomunikować. Wiem że jest do przemiennika częstotliwości dodatkowa karta komunikacyjna w postaci "ATV61/71 Profibus DP - VW3A3307" i w ten sposób by było najlepiej to zrealizować, jedna niestety nie jest ona tania więc muszę komunikację zrealizować po Modbus RTU. Również od dłuższego czasu przeszukiwałem jakiś pomocnych informacji jak to zrealizować ale jedynie to natknąłem się na wypowiedzi ludzi którzy również mają z tym problemy.

Pracuję również w zawodzie jako projektant instalacji elektrycznych i automatyki i w niedalekiej przyszłości na jednym z obiektów przemysłowych gdzie automatyka jest zrealizowana na sterownikach Siemens S7-400 i S7-300 będą dołożone nowe wagi na przenośnikach taśmowych oraz przetworniki AKPiA w pompowniach z protokołami Modbus więc rozwiązanie mojego problemu również będzie bardzo pomocne w kwestii zawodowej.

Problem jest bardzo interesujący i na pewno jego rozwiązanie by pomogło wielu osobom. W dalszym ciągu będę poszukiwał na ten temat informacji i oczywiście czekam na wszelkie sugestie.

Pozdrawiam.
    czaqu85

0
  • #4 18 Sty 2013 14:56
    Pritend
    Poziom 19  

Witam

Proponuję zadzwonić do działu technicznego Schnaidera. Czasami jak mam jakiś problem to dzwonię i w 95% przypadków ich pomoc okazała się skuteczna. Mają tam dział "badawczy". Być może ten problem został już przez nich rozwiązany. Osobiście miałem kontakt z tymi ludźmi na jednym ze szkoleń. Są raczej pozytywnie nastawieni. Na jednym z takich szkoleń pokazali jak zrealizować komunikację z ich przemiennikami po Modbasie. Zajeło im to ledwie kilka minut aby to zrealizować. Co prawda użyli oni sterownika Modicona. Poniżej link do ich strony z kontaktem do biura obsługi klienta.
    http://www.schneider-electric.pl/sites/poland/pl/support/contact/we-care.page

Pozdrawiam

0
  • #5 18 Sty 2013 20:56
    falowniki.com
    Spec od Falowników

Witam.
    Odczyt w sieci Modbus czy Profibus jest w sumie prosty i bardzo niekomfortowy (zadawanie pytań, oczekiwanie na odpowiedź, gubienie ramek etc...).
    Generalnie polega na ustawieniu (przykład):
    prędkości połączeń,
    Adres urządzenia-slave
    zapytanie:
    funkcja - 3 (odczyt rejestrów)
    rejestr - nr rejestru
    ilość rejestrów odczytywanych.
    Proponuję abyś pobrał ze strony modbus.pl tester i po zainstalowaniu będziesz mógł podejrzeć ramkę jak i sprawdzić swoją komunikację. Przy założeniu że masz jakiś konwerter RS485 na USB czy RS232 (groszowy wydatek ale niezbędny przy protokołach RS-owych).

0
  • #6 19 Sty 2013 11:36
    Pritend
    Poziom 19  

Komunikacja zrealizowana po Profibasie sterownika S7 300 z falownikami Altivar 32. Zaletą tej komunikacji jest to że np. częstotliwość przemienników mozna regulować z poziomu wizualizacji Scada stworzonej pod WinCC Flexible.

0