Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn dwu- i trójdrożnych

rzecz12387 12 Sty 2013 14:20 1896 5
  • #1 12 Sty 2013 14:20
    rzecz12387
    Poziom 11  

Witam
    Mam radio, w którym jest wyjście słuchawkowe oraz na 2 zwykłe głośniki. Głośniki mają po 4 Ohm każdy. Na pudełku jest napisane: moc dźwięku (RMS) 2 x 5W.
    Zamiast zwykłych głośników chcę zrobić i podłączyć kolumny. Mam pod dwa głośniki: Tweeter, Mid-Range, Woofer. Woofery są 8 Ohmowe, a Tweetery i Mid-Range - 4 Ohmowe. Czy byłaby możliwość do radia podłączania kolumn dwudrożnych i osobnego subwoofera?
    1. Jak to wszystko połączyć by zrobić dwie kolumny dwudrożne bez woofera) lub trójdrożne i nie spalić końcówki mocy i mieć dobrą jakość dźwięku? Czytałem, że trzeba użyć zwrotnicy w kolumnach.
    2. Czy jeśli podłączę amplituner do radia przez wejście słuchawkowe, nie spadnie jakość dźwięku?
    3. Słyszałem coś o wtórniku emiterowym, że udaje 4 Ohmy i wzmacnia sygnał.

W dodaję skany pudełek głośników z Hz i mocami.

Budowa kolumn dwu- i trójdrożnych Budowa kolumn dwu- i trójdrożnych Budowa kolumn dwu- i trójdrożnych Budowa kolumn dwu- i trójdrożnych Budowa kolumn dwu- i trójdrożnych Budowa kolumn dwu- i trójdrożnych

• #2 12 Sty 2013 14:38
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    i mieć dobrą jakość dźwięku? Czytałem, że trzeba użyć zwrotnicy w kolumnach.

Trzeba użyć dobrych głośników i dopasowanej (specjalnie do nich zaprojektowanej) zwrotnicy.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1644509.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1921110.html

• #3 12 Sty 2013 15:29
    rzecz12387
    Poziom 11  

Głośniki mam. Jeśli zrobię kolumnę dwudrożną z tych głośników (średniotonowy, wysokotonowy), to i tak muszę zrobić zwrotnicę trójdrożną, aby na średniotonowy nie szły niskie tony?
    Ile dB na oktawę ustawić?
    Jak obliczyć elementy na zwrotnicę trójdrożną (na obrazkach jest podane: woofer 40-600, mid 600-4000, tweet 4000-20000)?
    Czy końcówka mocy się nie spali?

Edit: Proszę kogoś o program Zwrotnice v3.0. Postaram sobie wyliczyć C i L. Czy mógłby mi ktoś rozrysować schemat zwrotnicy trójdrożnej? Chcę, żeby jedna kolumna miała 4 ohmy.

• #5 13 Sty 2013 12:37
    rzecz12387
    Poziom 11  

Czytałem. Wiem, że trzeba zrobić pomiary, ale według mnie lepiej te kolumny będą grały ze zwrotnicami, niż bez. Nie mam jak zrobić pomiarów (czytałem, że karta dźwiękowa ma mieć full duplex). Ja mam zintegrowaną.
    Żeby kolumna miała 4 ohmy, muszę połączyć głośniki 4 ohmowe szeregowo, a równelegle 8 ohmowy. Ale jak podłączyć to ze zwrotnicami?

• #6 13 Sty 2013 13:21
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Ja mam zintegrowaną.

Też mierzyłem na zintegrowanej i nie było problemów.
    Cytat:

Żeby kolumna miała 4 ohmy, muszę połączyć głośniki 4 ohmowe szeregowo, a równelegle 8 ohmowy. Ale jak podłączyć to ze zwrotnicami?

Nie rozumiem pytania. Podłączasz głośniki do odpowiednich wyjść zwrotnicy i tyle.
    Jakbyś poczytał o tym co chcesz zrobić (zabierasz się za coś o czym nie masz pojęcia) to wiedziałbyś, że zwrotnica rozdziela pasmo dźwiękowe między głośniki i one tylko w pewnych miejscach grają razem, a co ciekawe, akurat w miejscu podziału impedancja wzrasta. Te "klasyczne" wyliczenia "Żeby kolumna miała 4 ohmy, muszę połączyć głośniki 4 ohmowe szeregowo, a równelegle 8 ohmowy" dotyczą sytuacji gdy dwa takie same głośniki (np dwa woofery) są podłączone do jednego wyjścia zwrotnicy i przetwarzają jedno pasmo.

Cytat:
    ale według mnie lepiej te kolumny będą grały ze zwrotnicami, niż bez

Z byle jakimi zwrotnicami wyliczonymi w kalkulatorze? To szkoda w ogóle się bawić w budowę kolumn.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson