Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel + e-mail - Odbieranie maili przez program Excel

Tomy89 12 Jan 2013 14:30 2733 5
    Tomy89
    Level 9  
    Witam, potrzebuję skryptu, programu, polecenia, czegokolwiek, co umożliwiłoby odczytywanie niektórych (od konkretnego nadawcy) wiadomości e-mail przez program excel. Nie korzystam z żadnego klienta poczty i wolałbym nie korzystać. Ewentualnie jak pobrać dane za pomocą excela ze strony internetowej na którą muszę się zalogować i jest chroniona (https://) ? Kwerendy działają jeden raz, kiedy to zaloguję się ręcznie. Kolejnym razem sesja wygasa i nie działa. Proszę o pomoc. Brakuje mi pomysłów.

Pozdrawiam
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Z Twojego opisu wynika, że chcesz z Excela zrobić... klienta pocztowego właśnie.
    Trochę karkołomne zadanie moim zdaniem.

Znalazłem swego czasu rozwiązanie w Access'ie, może da się coś z tego wykorzystać e Excelu. Link1 Link2
    Tomy89
    Level 9  
    Access średnio mi odpowiada. Już wolałbym skorzystać z jakiegoś klienta pocztowego (to nie jest wykluczone) w wersji portable najlepiej. Znalazłem Outlocka w wersji portable. Potrafi on zapisywać maile do pliku za pomocą reguł. Teraz tylko pytanie, czy excel poradzi sobie z automatycznym pobieraniem danych z kilku plików.

Druga droga prowadzi przez kwerendy. Tylko czy ktoś potrafi skonfigurować tak excela, żeby pobierał dane ze strony na którą trzeba się zalogować oraz jest chroniona protokołem https ?
    McMonster
    Level 32  
    Tomy89 wrote:
    Access średnio mi odpowiada. Już wolałbym skorzystać z jakiegoś klienta pocztowego (to nie jest wykluczone) w wersji portable najlepiej. Znalazłem Outlocka w wersji portable. Potrafi on zapisywać maile do pliku za pomocą reguł. Teraz tylko pytanie, czy excel poradzi sobie z automatycznym pobieraniem danych z kilku plików.

Druga droga prowadzi przez kwerendy. Tylko czy ktoś potrafi skonfigurować tak excela, żeby pobierał dane ze strony na którą trzeba się zalogować oraz jest chroniona protokołem https ?

HTTPS to nie problem, ale zalogowanie się do, jak mniemam, webowego interfejsu pocztowego problemem już jest i to dość dużym. Jeśli już koniecznie chcesz iść w tą stronę, to poczytaj o protokole POP3, którego używają klienty pocztowe i który jest znacznie prostszy. Nie wiem, czy biblioteki zawarte w VBA dadzą możliwość skorzystania z tego, ale to byłoby znacznie prostsze, niż zbieranie danych ze strony.

Ale jeśli masz możliwość wykorzystywanie zewnętrznego klienta, który pobierałby pocztę i zapisywał do jakiegoś prostego w obróbce formatu, to jak najbardziej polecam tą opcję.
    Tomy89
    Level 9  
    Nie zależy mi na zalogowaniu się do webowego interfejsu pocztowego...Wystarczyłoby mi zalogowanie się do zwykłej strony za pomocą excela. Wiem, że można na niektórych stronach zalogować się wpisując odpowiedni adres strony zawierający login i hasło. Dodatkowo strona udostępnia WebAPI, ale nie wiem jak to zaprzęgnąć do excela.
    McMonster
    Level 32  
    Kombinujesz. Użyj po prostu zewnętrznego klienta.