Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie wyłącznika zmierzchowego z 230V na 5V

12 Sty 2013 14:45 3177 7
  • Poziom 14  
    Witam!

Zakupiłem dzisiaj włącznik zmierzchowy zasilany napięciem 230V, który chciałbym przerobić na włącznik podświetlania klawiatury w netbooku. Napięcie podświetlania - 5V.

Układ włącznika zawiera w sobie zasilacz 230V/12V, który trzeba by pominąć. W tym momencie pozostaje jedynie kwestia redukcji napięcia do 5V. Dodatkowo z układu chciałbym wyrzucić przekaźnik ponieważ wg mnie jest niepotrzebny.

Poniżej przedstawiam schemat układu. Gdyby ktoś miał sugestie jak to przerobić na niższe napięcie i ewentualnie zredukować ilość podzespołów - proszę o komentarze.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    Znalazłem w netbooku źródło 12V. Myślę, że to ułatwi sprawę. Na wyjściu zamiast przekaźnika umieszczę driver do LEDów, który redukuje napięcie z 12V na około 3,7V i 1A (to wystarczy).

Jak widzisz podłączenie z samym tranzytorem - mógłbyś nakreślić mały szkic? Będę bardzo wdzięczny.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Przerobiłem twój schemat i mniej więcej tak by to wyglądało tylko zamiast tego bc547 daj coś mocniejszego np bd135 i wszystko będzie ok :D
  • Poziom 18  
    goodfun napisał:
    Znalazłem w netbooku źródło 12V. Myślę, że to ułatwi sprawę. Na wyjściu zamiast przekaźnika umieszczę driver do LEDów, który redukuje napięcie z 12V na około 3,7V i 1A (to wystarczy).

Jak widzisz podłączenie z samym tranzytorem - mógłbyś nakreślić mały szkic? Będę bardzo wdzięczny.

A co to masz za driver do LED'ów i jakie Ledy podłączasz?
  • Poziom 14  
    Widzę, ze już nie ma tego drivera, którego ja kiedyś kupiłem, ale są inne.

Pod linkiem jest lista driverów z różnymi parametrami.

http://sklep.ledim.pl/?kategoria=Uk%C5%82ady%20zasilaj%C4%85ce

Diody LED, które ja chce podłączyć to diody z podświatlania klawiatury. Jest ich kilkanaście ale ciągną w sumie niewiele prądu bo około 150mA.

Jeszcze raz przypomnę o co mi chodzi. Podświetlana klawiatura, którą kupilem jest dedykowana do mojego netbooka ale nie jest oryginalna. W tej sytuacji nie mam wyjścia na płycie głównej, które w inteligentny sposób będzie mi włączać podświetlanie. Wymyśliłem sobie, żeby zadbał o to czujnik zmierzchu.
  • Poziom 19  
    To z fotorezystorem w szeregu nie zadziała .
  • Poziom 14  
    zadziałało ale odwrotnie. Im jaśniej w otoczeniu tym jaśniej świeciła klawiatura. Zmazałem zatem to co napisalem.