Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EDA/CAD - Automatyczna poprawa czytelności schematów ideowych

Płytkarz 12 Jan 2013 17:34 2814 11
Computer Controls
  • #1
    Płytkarz
    Level 11  
    Witam,

    Jest to mój pierwszy post na tym forum, dlatego chciałbym w tym miejscu wszystkich jego użytkowników serdecznie przywitać.

    W moim przekonaniu, ważnym aspektem każdego schematu ideowego obwodu elektronicznego, publikowanego na stronach for internetowych czy w postaci dokumentacji do urządzenia jest jego czytelność. Czytelność poprawia komfort pracy z danym schematem optymalizując czas pracy czy ułatwiając wykrycie ewentualnych błędów.
    Czytelny rysunek schematu ideowego, szczególnie złożonego z wielu elementów lub podzespołów o dużej ilości wyprowadzeń nie jest sprawą prostą, a do jego zrealizowania potrzebny jest czas i bogate doświadczenie zawodowe.
    Stąd moje pytanie. Czy są dostępne na rynku aplikacje, moduły lub plugin'y służące automatycznemu przerysowaniu schematów ideowych w sposób poprawiający ich czytelność lub wyświetlające uwagi, propozycje dotyczące prowadzenia ścieżek i ułożenia podzespołów?

    Pozdrawiam, Płytkarz
  • Computer Controls
  • #2
    User removed account
    User removed account  
  • #3
    blue_17
    Level 32  
    Jak przemysł tego zażąda to i owszem będzie taka możliwość

    Ale niestety nie będzie tak, ponieważ są to podstawowe umiejętności który musi posiadać projektujący, dodatkowo jakieś notatki przy połączeniach to raczej mało prawdopodobne ponieważ w tych naprawdę dobrych programach typu ( Cadstar pewnie PADS ) można ustalać reguły prowadzenia ścieżek na etapie rysowania schematu w konsekwencji nie trzeba dodawać adnotacji dodatkowo wszystkie informacje dla projektanta są w notach katalogowych i wskazania co do projektowania PCB

    Niestety jeszcze nie dochodzimy do etapu że wpisujemy w program migająca dioda i naciskamy wykonaj a program wypluwa gerbery

    Projektowanie prostych PCB nie wymaga dużej wiedzy może troszeczkę ale jeśli wchodzi się w wysokie częstotliwości lub moce to człowiek staje się jednak fundamentem chociaż istnieje oprogramowanie do symulacji ale potrzebuje ono ogromnych mocy obliczeniowych oraz budżetu na zakup

    Oczywiście nie mówię tutaj o prostych układach :)

    Pozdrawiam
  • #4
    User removed account
    User removed account  
  • Computer Controls
  • #5
    blue_17
    Level 32  
    Program o którym mówisz nazywa się dokładnie ARES i jest to część pakietu proteus isis chyba tak brzmi pełna wersja, to najlepszy program do symulacji jaki widziałem niestety do projektowania PCB w aresie trzeba mieć dużo cierpliwości :)

    Polecam do symulacji niespecjalnie do PCB bo nawet darmowe programy lepiej wypadają od niego
  • #6
    User removed account
    User removed account  
  • #7
    Płytkarz
    Level 11  
    Witam,

    Dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu moich rozważań.
    Skoro, żaden z dostępnych na rynku programów, nie zapewnia możliwości automatycznego osadzania podzespołów i wytyczania połączeń zgodnie z zasadami rysunku obwodów elektronicznych, nasuwa się pytanie. Gdzie mogę znaleźć kompletne opracowanie reguł tworzenia takich schematów? Jestem purystą dla którego satysfakcja z tworzenia zgodnie z zasadami sztuki jest ważniejsza od ekonomicznego uzasadnienia tych działań.

    Pozdrawiam, Płytkarz
  • #8
    marco47
    Level 41  
    Płytkarz wrote:
    Dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu moich rozważ.

    Jak jesteś purystą to nie skracaj słów :D
  • #9
    Płytkarz
    Level 11  
    Witam,

    Skrót popełniłem nieświadomie. Dziękuję za zwrócenie na niego uwagi. Poprawiłem.

    Pozdrawiam, Płytkarz
  • #10
    Mirko51
    Level 15  
    Witam

    czytelność schematu, rozmieszczenie komponentów póki co zależy głównie od projektanta i od stosowanego przez niego zbioru reguł tzw. dobrej praktyki inżynierskiej.
    Warto zobaczyć jak korporacje rysują takie schematy - nie ma automatu, który wspomaga czytelność (poniżej linki). Co najwyżej w EDA są moduły kontroli poprawności elektrycznej ERC i reguł DRC.
    Trzeba przeglądać schematy kolegów, projekty komercyjne - podpatrzeć, jakie metody i reguły stosują inni.

    Czytelność schematu, który jest eksportowany do PDF to tylko "wierzchołek góry lodowej". W moim mniemaniu cała sztuka polega profesjonalnego projektowania polega na jednoznaczym i samodukumentującym się tworzeniu projektu. Poza schematami czytelność i jednoznaczna interpretowalność dokumentacji konstrukcyjno-produkcyjnej obejmuje: pliki: projektowe PCB, generatory plików wyjściowych, BOM, pliki montażowe, pliki CAM, pick&place, przyjęte formaty danych, jednostki, siatki współrzędnych, itd.

    Myślę, że każdy wypracowuje swoje metody i reguły projektowe - są różne "szkoły" projektowe: "u nas to się tak projektuje", dany obwód da się narysować na sto sposobów, sam wybierasz wygodną dla siebie metodę.

    Z mojej praktyki czytelność schematu można poprawić stosując (środowisko Altium Designer):
    - parametryzowanie komponentów - dla zautomatyzowania generacji plików produkcyjnych
    - stosowanie notek i zapisków
    - kolorowanie połączeń
    - tabelka opisowa z niezbednymi danymi (producent, projektant, zatwierdzający, format rysunku, numeracja desygnatorów, wersja, data, numer arkusza i ilość, itp. itd.)
    - tabela z kontrolą zmian na podschematach
    - dekompozycja na podschematy logiczne (nie jeden ogromny arkusz formatu A0)
    - dekompozycja wielowyprowadzeniowych komponentów na mniejsze fragmenty
    - wartości elementów - krótkie symbole - dokładne part number tylko w BOM
    - opisywanie bloczków funkcjonalnych, jakie funkcje pełnią, zakreślanie wszystkich elementów wchodzących w skład bloków obszarem
    - w komponentach bibliotecznych - znakowanie wyprowadzeń układów scalonych zgodnie z dokumentacją producenta i funkcjami dostępnymi na danych liniach (np. GPIO procesorów)
    - nie zaciemnianie schematu nadmiarem informacji - schemat pokazuje tylko ideę (schemat ideowy!), nie ma konieczności wpisywania wszystkich parametrów dla komponentów - dokładne informacje są w BOM. Np. wartość kondensatora na schemacie 100n - ale nie wiesz jaka obudowa, jakie tworzywo, napięcie pracy, tolerancja, itp. Jedna szkoła to wpisywanie niezbędych informacji na schemacie + szczegółowy BOM. Inna szkoła to rozbudowany schemat z mnóstwem parametrów dla komponentów + prosty BOM.
    - i wiele wiele innych zaleceń, reguł, itp, itd.

    http://dl.cubieboard.org/hardware/cubieboard_schematic_2012-08-08.pdf
    http://beagleboard.org/static/beaglebone/a3/Docs/Hardware/BONE_SCH.pdf
    http://www.raspberrypi.org/wp-content/uploads/2012/04/Raspberry-Pi-Schematics-R1.0.pdf
    http://www.rlocman.ru/i/File/2010/03/04/AT91RM9200-EK_sch.pdf
    http://www.analog.com/static/imported-files/eval_kit_manuals/ADSP-BF533_ezkit_man_rev.3.2.pdf
    http://pandaboard.org/sites/default/files/boa...ence/pandaboard-es-b/panda-es-b-schematic.pdf
  • #12
    Płytkarz
    Level 11  
    Witam.

    Dziękuję wszystkim za zabranie głosu w dyskusji. W związku brakiem dalszej aktywności w temacie, zamykam.

    Pozdrawiam, Płytkarz.