Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki sterownik zastosować do silnika krokowego?

mls20 12 Sty 2013 18:37 2433 16
  • #1 12 Sty 2013 18:37
    mls20
    Poziom 7  

Witam jak zrobić sterowanie silnika krokowego nie musi powracać do punktu zero ma się kręcić tylko w jedna stronę dokładnie 1/3 obrotu przerwa np 5-8s i znowu dokładnie 1/3 obrotu chce aby silnik obracał trójkątem równobocznym jest to element reklamy obrotowej, chce żeby za każdym razem płaszczyzna trójkąta była w tym samym miejscu jakich sterowników użyć

0 16
  • #2 12 Sty 2013 19:11
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Schematy sterowania silnikami krokowymi znajdziesz bez trudu. Wystarczy użyć google.
    2. Pracę przerywaną wysterujesz z zewnętrznego układu podłączonego do sterownika silnika.
    3. Nie za bardzo przekombinowane - silnik krokowy do reklamy? Potrzebna ci taka dokładność? Nie prościej jakiś silnik DC z przekładnią i układ czasowy załączający silnik z odpowiednim interwałem?

0
  • #3 12 Sty 2013 19:35
    Luklukowaty
    Poziom 18  

Ja bym to bez sterownika zrobił i bez silnika krokowego - po co zbędne koszty tworzyć?

Zwykły silnik z przekładnią, do tego 3 krańcówki. Sygnał z krańcówek do przekaźnika(ów) czasowych i po sprawie. Ewentualnie można zrobić to na najprostszym sterowniku Eatona z serii Easy zamiast się bawić czasówkami.

0
  • #5 12 Sty 2013 21:02
    Błażej

Krańcówka wystarczy jedna. Wycięcia trzy i przekaźnik cykliczny dający impuls na start (może być dużo krótszy niż czas trwania ruchu, resztę załatwi krańcówka). Krańcówkę można założyć tak, by w momencie "zaliczenia" wycięcia hamowała silnik poprzez warcie jego wyprowadzeń. Oczywiście można zrobić "techno" i dać jakiś czujnik zbliżeniowy, transoptor, itp...

0
  • #6 12 Sty 2013 23:27
    _RK_
    Poziom 2  

Jak już napisano, silnik krokowy wydaje sie przerostem formy nad treścią. Do propozycji forumowiczów być może jeszcze przydał by sie łagodny rozruch i zatrzymanie skoro jest to reklama i ma też to jakoś "wyglądać".

0
  • #8 13 Sty 2013 12:02
    mls20
    Poziom 7  

Tak ale chce dużą dokładność ponieważ tych trójkątów ma być 5 i po każdym 1/3 obrotu ma tworzyć jeden cały obraz. Tak aby płaszczyzna wszystkich trójkątów była była równa po każdym obrocie. i teraz pytanie czy użyć 1 silnika krokowego z przekładnią łańcuchową napędzającą każdy trójkąt poprzez zębatkę łańcuchową czy 5 silników krokowych

0
  • #9 13 Sty 2013 13:02
    Błażej

Dalej nie rozumiesz. Zastosowanie krańcówki z układem hamowania silnikiem, zatrzyma ci zawsze obiekt w danym punkcie. Ale jak chcesz, to pchaj się w silniki krokowe. Tylko, jak już zaznaczyłem, schematy masz gotowe w sieci i nic nie trzeba ci podsyłać.

0
  • #10 13 Sty 2013 13:07
    mls20
    Poziom 7  

To w takim razie jakiej mocy silnika użyć żeby pociągnął 5 zębatek łańcuchowych i jakiego typy wyłącznik krańcowy bo jest wiele typów a ja jestem amatorem w tym temacie

0
  • #11 13 Sty 2013 13:26
    Błażej

Silnik z mechanizmu wycieraczek. Ma mocną przekładnię ślimakową. Ta powoduje, że jest to układ samohamowny. Po zaniku zasilania nie da się ręcznie obrócić elementem napędzanym.
    Zamiast łańcuchów polecam paski zębate. Cichsze i czystsze, bo nie trzeba ich smarować.

0
  • #12 13 Sty 2013 14:33
    mls20
    Poziom 7  

Ale czy pasek nie będzie się wyciągał powodując inne ustawienie trójkątów bo ten pasek czy łańcuch będzie miał długość 3 metry długości po całym obwodzie i jakiego wyłącznika krańcowego użyć . Czy po kilku dziesięciu obrotach pasek się nie wyciągnie czy nie powstanie narastający błąd przesunięcia co spowoduje nie równą płaszczyznę na trójkątach czy wyłącznik krańcowy wyeliminuje możliwy narastający błąd . To będzie duża konstrukcja 1.5m X 3m

0
  • #13 13 Sty 2013 15:00
    Błażej

Ro na taką odległość lepiej dać niezależne silniki i dorobić każdemu regulator PWM, by dokładnie zsynchronizować ich obroty. I wyzwalać je z tego samego sygnału.
    Pasy nie będą się rozciągać. To nie guma. Zresztą pracują w układach rozrządu silników lub napędu w motocyklach, więc wytrzymałość mają. Tyle tylko, że na takie odległości ciężko ci będzie zachować jedną płaszczyznę całego układu, co jest konieczne przy napędzie pasami lub łańcuchem. Inaczej te będą spadać i szybko zużywać się będą elementy takiego napędu. Do tego jakoś będziesz musiał zorganizować system utrzymania odpowiedniego naciągu pasa/łańcucha. Bo przy takiej długości to już będzie znaczące. To ponad 6 metrów bieżących.
    Jakiego wyłącznika? To zależy od konstrukcji. Jeśli ma to działać w pierwotnym obwodzie, to takiego, który wytrzyma prąd silnika. Jeśli we wtórnym (osobiście bym to tak rozwiązał), to małego, bo przepłynie przez niego tylko prąd podtrzymania przekaźnika. Przekaźnik przełączny, zwierający silnik do masy celem hamowania (układ jak np w wycieraczkach samochodowych).

0
  • #14 13 Sty 2013 15:39
    mls20
    Poziom 7  

Trójkąty będą regulowane nie zależnie od wałka napędowego czyli po założeniu np łańcucha i naciągnięciu go dopiero później będę regulował płaszczyznę trójkątów(każdy trójkąt regulowany niezależnie) a łączna długość łańcucha czy paska będzie miała około 3,2-3,5 metra bieżącego . Napęd chcę dać w pozycji pionowej więc nie będzie zwisania czy zsuwania paska (łańcucha) To lepiej dać coś w stylu silniczka wycieraczek z wyłącznikiem krańcowym i to chyba byłby najprostszy układ i najtańszy wystarczyło by zastosować jakiś dobry wyłącznik krańcowy i nie bawić się w silniki krokowe. Tylko che jeszcze mieć możliwość regulacji przerwy pomiędzy obrotami jakiego urządzenia czasowego użyć

0
  • #15 13 Sty 2013 15:42
    Błażej

Przecież już ci napisałem wyżej, czego użyć! Ciężko sobie wygooglać potrzebny element? W ogóle sprawiasz wrażenie, że trzeba ci wszystko i po kolei na tacy podać, bo sam masz wybitny wstręt do choćby minimalnego zaangażowania się we własne sprawy.

0
  • #16 13 Sty 2013 15:48
    mls20
    Poziom 7  

Po prostu potrzebuje jakiejś dobrej porady bo sam nie wiem jakim tropem iść perzcież ten problem można rozwiązać na 100 sposobów nie wiedziałem czy mam to być jakaś zaawansowana technologia czy wystarczy coś prostszego . Szukałem pomocy i porady jakiegoś dobrego fachowca Dziękuje za pomoc.

0
  • #17 13 Sty 2013 15:52
    retrofood
    Moderator

Rady były, temat zamykam.

0