Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Inne] drukarka laserowa kolorowa tania w eksploatacji

Paaaluch 11 Jun 2015 21:07 41988 66
    thorgee
    Level 20  
    haragon wrote:
    Witam.
    Nie chcę zakładać nowego tematu, więc jak pozwolicie podepnę się pod obecny.
    Rozglądam się za laserową drukarką kolorową do biura w firmie.
    Moje preferencje to:
    1. drukarka laserowa
    2. wydruk czarno-biały i kolor (drukowanie etykiet reklamowych- ulotek).
    3. duplex
    4. komunikacja sieciowa najlepiej WiFi w standardzie n
    5. format druku A4 około 1000stron dziennie
    6. Tania w eksploatacji (zamienniki) i w serwisie
    7. budżet około 1000-1200zł.

Za wszelkie sugestie i porady z góry dziękuję...

Primo
    1 tys str/dziennie = 22 - 30 tys stron miesięcznie, małe drukarki typu HP czy Samsung tyle nie obsłużą (albo obsłużą ale tylko jeden raz :-) potrzebna jest maszyna zrobiona na bazie kserokopiarki.

Secundo
    WIFI, nie ma sensu szukać takiego wbudowanego w maszynie, wystarczy maszyna sieciowa podpięta do routera z funkcją wifi.

Tertio
    Tania w eksploatacji, no wiesz Kolego zależy ile to dla Ciebie jest tanio, ale chyba się nie pomylę jeśli przy takim obciążeniu serwis miesięczny z eksploatacją będzie Cię kosztował od 1.500 zł do 6.500 zł i to będzie tanio.

Budżet zakupu "trochę" za mały, proponuję go wymnożyć trzykrotnie, to wtedy już można myśleć o jakiejś sensownej używce, która jak była nowa kosztowała ok 15-20 tys zł.

Pomogłem :-) ?
    haragon
    Level 11  
    Dzięki za info.
    Jednak w odpowiedziach proszę o konkrety.
    Z Wifi mogę zrezygnować, z sieci nie.
    Budżet też musi oscylować w tym przedziale (sto, czy dwieście więcej za coś co warto dołożyć nie ma problemu).
    Może z 1000stron dziennie to przesadziłem. Niech to będzie 2000- 5000 stron miesięcznie.
    Z pozostałych kryterium nie mogę zrezygnować.

W odpowiedziach proszę o konkretne propozycje.

Pozdrawiam ;-)
    saper_2
    Level 18  
    Laser kolor nie jest tani ani w eksploatacji ani w serwisie.

Mam w firmie w biurze HP M276n, to jest to samo co M251n tylko ze skanerem ADF. Tonery nie są zbyt tanie ale to w końcu laser kolor, używamy zamienników Asarto na razie bez problemów (nawet na tonery pryzmatu ma focha :) ), jakość wydruków całkiem niezła.
    Najwięcej drukujemy czarnym (faktury, noty, proformy, a dzisiaj nawet poszła instrukcja z PDF na A4 ~150 kartek), ogólnie to jakieś 1000-1500 stron na mieś. ale z drukarki nie idzie tego odczytać gdyż ona sobie strony liczy po swojemu :) .
    Czarny wymieniam jakoś tak raz na miesiąc, kolory rzadziej.
    Czarny na ok. 2500 stron to jakieś 160zł/netto, a kolor ok 150zł/netto za jeden. Czarny toner to CF210X (o ile nie przekręciłem) ,a kolor CF211A..CF213A . Kolory zwykle kończą się prawie parami (w odstępie kilku dni wymieniam niebieski i czerowny, żółty rzadziej - ale to zależy od tego co się drukuje).
    Tonery są z OPC (i chipem :) ) w drukarce jest pas, i z tego co widzę (a raczej nie widzę) to ten pas musi mieć niezłą wydajność gdyż nie widziałem za bardzo nowych pasów.
    Ze 2 razy zdarzyło się, że miała jakiegoś focha i coś się przestawiło (zakłócenia w sieci najprawdopodobniej) i nie chciała drukaować w cale za jednym razem ,a za innym drukowała śmieci/krzaczki. Włączenie i wyłączenie rozwiązało problem.

Aha no i jest to drukarka LAN bez WiFi (ale chyba też jest z tej tej serii z wifi), a i nie ma duplexu (za co mi przez jakieś 2 tygodnie ciosali kołek na głowie ;) ), ale chyba widziałem opcję duplexu do niej więc może być też model z dupleksem.

Ogólnie z drukowania w kolorze jesteśmy zadowoleni, ale z druku w czarnym pod względem opłacalności to już nasz entuzjazm maleje. Dlatego, mamy w planach zakup dużego urządzenia mono (b/w, duplex, wydajne tonery, ADF z dupleksem też) - mamy na uwadze głównie Brother MFC-9cośtam jeśli dobrze kojarzę.
    zen3x
    Level 34  
    Nowe drukarki laserowe do 1200 zł to taka lepsza, szybsza alternatywa domowej drukarki atramentowej. Do firmy przy wydrukach duzo nakładowych sie nie nadają, chyba , że ktoś lubi po kilka razy w ciągu roku kupować nowe tonery, pasy, piece, a następnie kupić nową drukarkę.

Co innego używana np.: Lexmark CS510de lub Konica Minolta Magicolor 2550. Obie to rozbudowane urządzenia, stworzone dla grup roboczych dla wielu wydruków i maja stosunkowo tanie tonery.
    haragon
    Level 11  
    OK rozumiem, że za 1200 kolor duplex tani nie wchodzi w rachubę.
    W takim razie ile powinienem wydać na nową drukarkę z tymi funkcjami, która by była tania w eksploatacji (zamienniki powszechnie dostępne), i w miarę niezawodna.

Dziękuję i pozdrawiam...
    Michałeek87
    Level 2  
    Witam!
    Szukam pomocy chcę kupić drukarkę laserową kolorową chciałbym aby miała:
    skaner
    duplex
    wi-fi
    tania w utrzymaniu tanie zamienniki, możliwość zasypywania proszkiem
    drukuję ok 150 stron miesięcznie, ( wiem, powiecie lepiej atramentowa ale po złych wspomnieniach chcę laserową) cena 1000-1500 zł bardzo proszę o pomoc!
    Pozdrawiam
    jwdorjan
    Level 10  
    Podzielę się moimi doświadczeniami z kolorową drukarką. Najlepiej mieć dwie. Jedną mono i drugą kolorową. Drukarka kolorowa w stosunku do mono była dużo droższa w eksploatacji i zdecydowanie wolniejsza. Obecnie te zależności wyrównały się i zarówno szybkość jak i ekonomiczność wydruków mogą być podobne. Dawniej ceniłem drukarki HP i LJ4100 mam jeszcze w użyciu, a kolorową HP CLJ4550 włączam sporadycznie. To takie "ustrojstwo", które przygotowuje się przez 5 minut. Testowanie, zliczanie pamięci, kalibracja, nagrzewanie i wreszcie "gotowe". O szybkości tego przedpotopowego modelu też lepiej nie wspominać, chociaż jakość wydruków jest nie do pobicia przez te wszystkie nowsze modele.

Podobnie jak kolega @Michałeek87 szukałem czegoś kolorowego, koniecznie z dupleksem, skanerem i siecią, a już niekoniecznie z wi-fi i faxem. Stawiałem również na szybkość druku w kolorze i łatwość uzupełniania materiałów eksploatacyjnych. W drukarkach HP zawsze jechałem na oryginałach, a skomplikowana budowa zespolonego modułu tonera z bębnem odstraszała od zaglądania do środka. Gdy czytam wypowiedzi o zaletach takiego rozwiązania to trochę nerwy puszczają. Jaka to zaleta? To jest poważna wada. Dużo nie drukuję. Obecnie jest to ok. 10k-15k wydruków rocznie i w przeważającej części dokumenty mono. Jako wielofunkcyjnego urządzenia w firmie używam Brother'a MFC-8880DN i spełnia swoje zadania z nawiązką. Koszty eksploatacyjne są śmiesznie niskie, bo drukarka pracuje na dość tanich tonerach Quantum. Za ok. 40 zł mam toner TN3280 na 8k stron, a za ok. 50 zł bęben DR-3200 na 25k stron. Można drukować jeszcze taniej wymieniając jedynie rolkę bębna OPC za 15 zł i dosypując toner z butelki za kilka zł. Obsługa dziecinnie prosta. Wymiana wałka OPC wymaga usunięcia jednej zawleczki osi wałka, wstawienie nowego i ponowne założenie zawleczki. Dosypywanie tonera jeszcze prostsze. Odklejamy fabryczny korek, nasypujemy proszek tonera i ponownie zabezpieczamy korek w otworze naklejką. Resetujemy licznik poprzez przestawienie zębatego kółka i to wszystko. Żadnej elektroniki, czipów zliczających, blokady wydruków, itp.

Mając takie doświadczenia nawet nie zastanawiałem się nad wyborem kolorowej drukarki innej firmy niż Brother. Kupiłem używaną MFC-9970CDW z przebiegiem 27k wydruków za 600 PLN. Rewelacji nie było. Bęben i toner BK do wymiany, więc trzeba wydać drugie 600 PLN na komplet DR-320CL i TN-325CMYK jako zamienniki materiałów eksploatacyjnych. A co ze starymi oryginalnymi po pierwszym przebiegu? Nie warto wyrzucać. Zauważyłem, że w oryginalnym bębnie DR-320CL zużyty jest tylko wałek BK, a pozostałe CMY są jak nowe. Wynikało to w sumie z licznika drukarki, gdzie ok. 24k to wydruki mono, a tylko niecałe 3k wydruków kolorowych. Jest to chyba reguła, od której są pewnie wyjątki, ale zakupiłem na All...o 3 oryginalne zespoły bębna DR-320CL nieregenerowane i w oryginalnych opakowaniach. Tak zapewniał sprzedawca. Taki zakup to 20 PLN za sztukę i zgodnie z przewidywaniami w każdym było po 3 dobrej jakości bębny OPC z kolorów CMY, a wytarte, z przebarwieniami na brzegach były tylko bębny BK. Wymieniłem ten jeden bęben OPC odpowiedzialny za czarny toner wstawiając z innego odpowiedzialny za kolor (cyjan) i drukarka przestała brudzić brzegi kartki. Wydruki czyste, kolory i czerń dobrze nasycone i to na tonerach zamiennikach Quantum (za 200 PLN pełny CMY po 3,5k wydajności i BK do 6k wydajności). Pozostałe bębny OPC będą w zapasie. Nie wiem na ile wystarczą, bo do tej pory wydrukowałem zaledwie kilkaset kolorowych stron. Zakup nowych zamienników bębna OPC to wydatek 4x39,90 zł. Wymiana nie jest może tak prosta jak przy drukarkach mono, ale średnio uzdolniony manualnie użytkownik z łatwością sobie poradzi. Do odkręcenia jest w sumie 9 wkrętów. Pierwsze 5 utrzymuje lewą stronę plastykowych gniazd utrzymujących tonery w odpowiednim położeniu i po demontażu tego elementu odkręcamy 4 wkręty utrzymujące 4 bębny OPC. Wymieniamy bębny OPC i skręcamy całość. Bez żadnego pośpiechu trwa to ok. 5 minut.

O właściwościach drukarki Brother MFC-9970CDW nie będę pisał. Każdy znajdzie jej specyfikację i osiągi. Najmniejsza nie jest, ale jest bardzo szybka przy kolorowych wydrukach, łatwa w obsłudze i za kwotę do 1k PLN naprawdę warta polecenia. Kilka dni temu przeglądałem Allegro i OLX i powiem szczerze, że podobne urządzenia z serii „9” można kupić praktycznie nowe z tonerami startowymi, bądź z pełnymi zamiennikami i przebiegami 82 strony, 1000 stron, 5500 stron. Są to modele MFC-9430CDW, MFC-9320CW, MFC-9460CDN. Wystarczy tylko poszukać. Nie wiem, czy inne marki są lepsze, szybsze, wydajniejsze, ale wiem, że będę unikać konstrukcji z zabezpieczeniami ograniczającymi możliwość drukowania na zamiennikach. Jak ktoś lubi chodzić na „łańcuchu” - jego sprawa. To tyle przemyśleń i wniosków zwykłego użytkownika drukarek nie tylko laserowych.

Pozdrawiam.