Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ft232 i max232 - Konwerter usb/rs232 oparty na ft232 i max232 pod Linuxem

Tomq 13 Sty 2013 01:17 5169 14
  • #1 13 Sty 2013 01:17
    Tomq
    Poziom 38  

Witam.
    Złożyłem konwerter oparty na ft232 i max232 (wg schematów z not aplikacyjnych) i pod Windowsem XP po instalacji sterowników mogę śmiało korzystać z tego urządzenia. Po podłączeniu konwertera z portem szeregowym (mam komputer stacjonarny, jeszcze te porty były montowane) program Comtester pozwala na transmisje między realnym, a wirtualnym portem (wysyłanie i odbieranie tekstu jest bezproblemowe).

Przechodząc do sedna sprawy - chciałbym taki stan rzeczy uzyskać na Linuksie (Manjaro, oparty na Archu).
    Oto wyniki poleceń:
    - lsusb:

Code:
    [tomek@manjaro ~]$ lsusb

Bus 002 Device 006: ID 0403:6001 Future Technology Devices International, Ltd FT232 USB-Serial (UART) IC
    Bus 002 Device 002: ID 0a81:0101 Chesen Electronics Corp. Keyboard
    Bus 002 Device 003: ID 0458:003a KYE Systems Corp. (Mouse Systems) NetScroll+ Mini Traveler / Genius NetScroll 120
    Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
    Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

-dmesg | grep tty
    Code:
    [tomek@manjaro ~]$ dmesg | grep tty

[    0.000000] console [tty0] enabled
    [    0.708621] serial8250: ttyS0 at I/O 0x3f8 (irq = 4) is a 16550A
    [    0.729310] 00:07: ttyS0 at I/O 0x3f8 (irq = 4) is a 16550A
    [  561.217598] usb 2-7: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0
    [  589.512994] ftdi_sio ttyUSB0: FTDI USB Serial Device converter now disconnected from ttyUSB0
    [  792.899071] usb 2-7: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0
    [ 2448.075772] ftdi_sio ttyUSB0: FTDI USB Serial Device converter now disconnected from ttyUSB0
    [ 2572.392455] usb 2-7: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0

Jak widać konwerter jest już wykrywany jako "usb serial converter" (wcześniej był pokazywany jako urządzenie f232), bo zastosowałem się do porad z linku - http://blog.mypapit.net/2008/05/how-to-use-usb-serial-port-converter-in-ubuntu.html
    Jednak odpalając Comtester przez wine mogę otworzyć port Com1 (realny), a wirtualnego już nie.

Jak więc pokazać Linuksowi (a może Comtesterowi?), ze urządzenie ttyUSB0 to normalny port szeregowy?
    Ewentualnie: Jaki inny program pod Linuksa pozwoli mi na transmisję danych między portem realnym, a wirtualnym?

0 14
  • #3 13 Sty 2013 11:15
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    A co za roznica jak kazdy jest traktowany w linuxie tak samo?

W Linuksie, w ComTesterze mogę wybrać i otworzyć port Com1 (realny port komputera), a nie wiem jak otworzyć w nim port wirtualny.

Nie upieram się na Comtester, ale nie znam innej aplikacji z przyjaznym interfacem umożliwiającej odbieranie i nadawanie z portów szeregowych.

0
  • Pomocny post
    #5 13 Sty 2013 15:34
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Po co komplikować sobie życie z wine i instalować programy nie przeznaczone dla linuksa . Wypróbuj kolego CuteCom lub Gtkterm .

0
  • #7 13 Sty 2013 22:47
    Tomq
    Poziom 38  

uzi18 napisał:
    np. tak:
    Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Bardzo dziękuję, jak widać działa.

Cytat:

Witam . Po co komplikować sobie życie z wine i instalować programy nie przeznaczone dla linuksa . Wypróbuj kolego CuteCom lub Gtkterm .

Jak dotąd nie miałem większych problemów z odpalaniem windowsowskich programów pod Linuxem (choć np mproga za nic nie mogę odpalić, bo chce windowsowskich sterowników libftd2xx1.1.12). Ft_proga jeszcze nie próbowałem.
    Ale wracając do tematu - o gkterm słyszałem, ale nie ma go w repozytoriach Manjaro, pisałem do autorów tej dystrybucji, mają w najbliższym czasie dodać ten program (próbowałem chyba nawet samodzielnie kompilować, ale błędy wychodziły). CuteCom spróbuje zainstalować.

Cytat:

Zgadzam sie, a jesli chodzi o terminal, to mozna uzyc minicom lub nawet putty jest pod linux-a.

Mam oba, ale nie potrafię nimi nic przesłać. W putty ustawiam port jako /dev/ttyS0, nazywam połączenie "aa" i gdy chcę je otworzyć widzę komunikat:
    "unable to conection to aa - ta nazwa lub usługa jest nieznana". Jak używać tego programu?

Podobnie w minicom - potrafię ustawić odpowiednie parametry transmisji (prędkość, etc), ale nie wiem jak go wykorzystać w praktyce.

0
  • Pomocny post
    #8 14 Sty 2013 00:09
    uzi18
    Poziom 23  

Uruchom sobie konsole i zobacz co sie stanie (w oknie 1go portu szeregowego) po napisaniu takiej komendy:

a co sie stanie jesli napiszesz taka komende:

A tu konfiguracja putty:

0
  • #9 14 Sty 2013 21:23
    Tomq
    Poziom 38  

Dzięki wielkie :)

Poszedłem o krok dalej i dzięki Twoim wskazówkom jestem wstanie wysłać dowolny tekst z terminala (za pomocą polecenia "echo") na port szeregowy komputera (zamiast ">/dev/ttyUSB0" wpisuję ">/dev/ttyS0") i odebrać to w programie putty (nie wiedziałem wcześniej jak uzupełnić zakładkę "sesion").

A jak wysłać pliki? Powiedzmy, że połączyłem szeregowy komputera z portem wirtualnym (usb->rs232) w laptopie i chciałbym wysłać (skopiować) pliki z komputera na laptopie (tylko jak go tam odebrać, tzn przechwycić/zapisać)?

Polecenie:

właśnie rozpracowuje.

0
  • #10 15 Sty 2013 00:35
    uzi18
    Poziom 23  

Widzisz dobra wskazowka i wiele latwiej sie odnalezc.

komenda przypisuje pod com2 w programie uruchomionym pod wine port szeregowy /dev/ttyUSB0
    przesylania plikow w putty chyba nie zrobisz, ale w minicom juz raczej tak:
    http://www.cyberciti.biz/tips/connect-soekris-single-board-computer-using-minicom.html

Tylko pliki chyba lepiej przesylac po ethernecie ;) - poszukaj samba/ftp

pokaz co sie pojawi po wykonaniu polecenia:

0
  • #11 17 Sty 2013 20:33
    Tomq
    Poziom 38  

uzi18 napisał:

pokaz co sie pojawi po wykonaniu polecenia:

Cytat:

Polecenie:
    Kod Bash - [rozwiń]
    ln -s /dev/ttyUSB0 ~/.wine/dosdevices/com2
    właśnie rozpracowuje.

Miało być "Polecenie tail -f /dev/ttyUSB0". To polecenie służy do nasłuchiwania wysyłanych danych?

0
  • Pomocny post
    #12 17 Sty 2013 21:34
    archanoid
    Poziom 25  

Witam. W cutecom masz do przesyłania plików odpowiednią opcję . A jak odebrać plik też nic trudnego. Wystarczy wpisać nazwę pliku z rozszerzeniem i zaznaczyć log to. Natomiast na drugim komputerze wybrać plik do przesłania . Po przesłaniu pliku należy odznaczyć opcję log to a wtedy cotecom zapisze plik pod podaną nazwą . Trzeba się jednak liczyć z ograniczeniami co do szybkości przesyłania .

0
  • #13 17 Sty 2013 22:06
    Tomq
    Poziom 38  

Spróbuję, cutecom mam już zainstalowany.

Cytat:
    A jak odebrać plik też nic trudnego. Wystarczy wpisać nazwę pliku z rozszerzeniem i zaznaczyć log to

Rozumiem, że działa to na takiej zasadzie, że transmitowana jest sama zawartość pliku i zapisywana w pliku na komputerze (który mogę nazwać inaczej niż ten plik wysyłany? Może to głupie pytanie i wyjdzie tu moja niewiedza, bo być może wszystkie pliki są zawsze przesyłane w ten sposób?

0
  • #14 18 Sty 2013 14:34
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . W cutecom nie jest wysyłana nazwa pliku tylko jego zawartość.

0