Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator LC - Szukam schematu.

piotrek_ul1211 13 Sty 2013 11:34 4134 5
  • #1 13 Sty 2013 11:34
    piotrek_ul1211
    Poziom 11  

Witam wszystkich!
    Chciałbym zbudować generator LC. Przeszukałem już forum i różne strony. Zbudowałem też kilka sztuk ze schematów z internetu jednak nie działały poprawnie lub w ogóle nie dawały znaku życia. Czy ma może ktoś z Was SPRAWDZONY schemat takiego generatora który działa prawidłowo, oddaje czysty sygnał i został już przetestowany w praktyce? Ma to być generator sygnału sinusoidalnego strojony obwodem LC. Zakres częstotliwości od 1kHz do 10MHz lub szerszy. Zasilanie dowolne. Może coś na układzie scalonym lub kilku tranzystorach? Zbudowany z w miarę ogólnodostępnych elementów.:) Lecz najważniejsze by częstotliwość była stabilna i nie ulegała zmianie po podłączeniu obciążenia. Obciążeniem będzie wzmacniacz. Bardzo proszę o pomoc. Każdy schemat mile widziany!:) Można pisać na e-mail: piotrek_ul1211(malpa)onet.eu Pozdrawiam wszystkich!

0 5
  • #2 13 Sty 2013 15:06
    Zygmunt_mt
    Poziom 22  

A to by Cię przypadkiem nie zainteresowało ? Link. Częstotliwość można zmienić. Patrz na link i załącznik do mojego postu.

0
  • #3 13 Sty 2013 19:00
    piotrek_ul1211
    Poziom 11  

Schematy bardzo ciekawe chociaż UL1202 już dość trudno dostępny. W swoich poszukiwaniach spotkałem się też ze schematem na tym układzie. Zbudowałem też ten generator na dwóch tranzystorach BC557. Świetnie pracuje i daje stabilną częstotliwość. Szukam jednak czegoś bardziej rozbudowanego. Schemat na dwóch tranzystorach BF245C jest interesujący tylko szkoda że sygnałowy. Szukam zwykłego generatora. Modulować będę wzmacniacz po generatorze.
    Dziękuje Ci kolego za pomoc! Pozdrawiam!

0
  • #4 13 Sty 2013 22:33
    sp3ots
    Poziom 36  

Witaj !
    Z generatora sygnałowego ( schemat w linku podanym przez Kol. Zygmunt_mt) usuń zaznaczone prze zemnie elementy, będzie wtedy "zwykły" generator.
    Pozdrawiam. Stefan

1
  • #5 14 Sty 2013 12:03
    Zygmunt_mt
    Poziom 22  

piotrek_ul1211 napisał:
    Zbudowałem też ten generator na dwóch tranzystorach BC557
    Jeżeli jest to ten generator wg układu z AVT-283 to polecam. Możesz przecież usunąć modulację. Wg tego schematu zrobiłem dwa generatory. Jeden tylko z zakresem 86-110 MHz i modulacją częstotliwości, a drugi wg wspomnianego AVT w całości. Pracują bardzo ładnie. Załączam jeszcze rosyjski relatywnie prosty GUK-1. Mam go w oryginalnej fabrycznej postaci. Ponadto proste generatory w 4-ch częściach, tak jak niegdyś ściągnąłem. Ewentualny opis tłumaczony przez tłumacza Google, więc jest taki, jaki jest. Jest tego trochę (niektóre dość ciekawe), więc jak nie Ty, to inni skorzystają.

0
  • #6 14 Sty 2013 22:17
    piotrek_ul1211
    Poziom 11  

Wielkie dzięki koledzy! Bardzo ciekawe schematy. Myślę że inni też na tym skorzystają. Zbudowałem ostatnio generator którego schemat daje poniżej. Jednak nie chce mi pracować na wyższych częstotliwościach. Tutaj jest link:

http://wwwnt.if.pwr.wroc.pl/kwazar/jaktopracuje/135495/elektronika.htm

A tutaj jest moje wykonanie:

Urządzenie to przestaje działać przy 86kHz. W opisie jest podany zakres pracy od 1kHz do około 10MHz. Zamiast tranzystora BF256C dałem BF245B. Gdzie popełniłem bląd i czy ktoś wie dlaczego tak się dzieje?

0