Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki wzmacniacz pod PC, około 500zł i kilka pytań teoretycznych

qwoot 13 Sty 2013 15:53 2262 11
  • #1 13 Sty 2013 15:53
    qwoot
    Poziom 9  

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że mało się orientuje w temacie, ale jednak, jak jakieś herezje pisze dajcie znać koniecznie

Wiec, myślę czy kupić wzmacniacz, jako, że zależny mi na dobrym dźwięku i basie w muzyce, cena 500zl używany i chciałbym otrzymać jakieś propozycje jakie wzmacniacze są najlepsze w granicach tej ceny, na okazjach aukcyjnych się zobaczy (+ oddzielnie ewentualnie jakieś kolumny podłogowe, tez pewno za 500zl, ale później (przyszłość) dobierze się je do wzmacniacza - ważniejszej części)
    pokój średni 20m²

A pytania mam takie odnośnie wzmacniacza:
    1. Czy wzmacniacz jest rzeczywiste taki niezbędny i dlaczego? - mam kartę dźwiękowa Xonara DX - czy sygnał z niej naprawdę wymaga wzmocnienia?
    2. Czy wzmacniacze, potrafią obsłużyć tylko głośniki 2.0 czy możne 4.0 czy swobodnie można manipulować liczba głośników i tworzyć kombinacje np 5.1?
    3. Jak podłączyć wzmacniacz do karty dźwiękowej? SPDIF czy przez chinch? czy coś jest gorsze względem drugiego, i gdzie podłączyć to - CD Line aux tuner, a gdzie SPDIF?
    4. Czy 2.0 to najlepszy wybór? czy do słuchania muzyki na pc jednak coś innego?
    5. Różnica będzie zauważalna - warta 1000zl w stosunku do obecnego systemu 5.1 firmy Mercury podłączonego analogowo do w/w karty dźwiękowej ?
    6. Kupić do swoich celów wzmacniacz, czy może amplituner, co za różnica?
    7. Czy wzmacniacz może obsłużyć 2 urządzenia jednocześnie - na zmianę TV - PC za pomocą przycisku czy okablowanie zmieniać za każdym razem trzeba?

0 11
  • #2 13 Sty 2013 18:05
    DR_KROSS
    Poziom 15  

qwoot napisał:

1. Czy wzmacniacz jest rzeczywiste taki niezbędny i dlaczego? - mam kartę dźwiękowa xonara DX - czy sygnał z niej naprawdę wymaga wzmocnienia?

Jeżeli zamierzasz cieszyć się dźwiękiem kolumn o mocy więcej niż 1W to wzmacniacz jest niezbędny. Sama karta, nawet taka z wbudowanym wzmacniaczem jest niewystarczająca do napędzania normalnych kolumn - Twoja również.

qwoot napisał:

2. Czy wzmacniacze, potrafią obsłużyć tylko głośniki 2.0 czy możne 4.0 czy swobodnie można manipulować liczba głośników i tworzyć kombinacje np 5.1?

Zależy od wzmacniacza. Możesz kupić stereo (2 kanały) lub amplituner 5+1.

qwoot napisał:

3. Jak podłączyć wzmacniacz do karty dźwiękowej? SPDIF czy przez chinch? czy coś jest gorsze względem drugiego, i gdzie podłączyć to - CD Line aux tuner, a gdzie SPDIF?

SPDIF to wyjście cyfrowe - jeżeli wzmacniacz ma wejście takowe - można podłączać i wszystko będzie działać. Analogowo również jest OK - polecam CD Line lub AUX ze względu na poziomy wejścia we wzmacniaczu. Tuner jest zbyt czuły. Polecam również nie 'rozkręcać' głośności w kompie powyżej 75%.

qwoot napisał:

4. Czy 2.0 to najlepszy wybór? czy do słuchania muzyki na pc jednak coś innego?

O ile wiem najwięcej popularnej muzyki jest dostępne w stereo (2 kanały). Do muzyki wg mnie to w zupełności wystarcza. Jak komuś brakuje wrażeń to może delektować się innymi udawanymi kanałami.

qwoot napisał:

5. Różnica będzie zauważalna - warta 1000zl w stosunku do obecnego systemu 5.1 firmy Mercury podłączonego analogowo do w/w karty dźwiękowej ?

Zauważalna w stosunku do czego?

qwoot napisał:

6. Kupić do swoich celów wzmacniacz, czy może amplituner, co za różnica?

Amplituner w dużym przybliżeniu to AMPLI (wzmacniacz) + Tuner (radio) w jednej skrzynce. Słuchasz radia to kup Amplituner.

qwoot napisał:

7. Czy wzmacniacz może obsłużyć 2 urządzenia jednocześnie - na zmianę TV - PC za pomocą przycisku czy okablowanie zmieniać za każdym razem trzeba?

Zależy ile ma wejść. Jak 1 to 1, a jak 5 to 5 i wtedy przyciskiem / pokrętłem zmieniasz (TV, Radio, komp, Magnetofon, CD).

0
  • #3 13 Sty 2013 18:14
    Pablo1964
    Moderator

Ad.1. Możesz kupić wzmacniacz albo aktywne głośniczki komputerowe, które go nie wymagają.
    Ad.2. Możesz kupić wzmacniacz 2.0 (do muzyki) albo (do kina) nawet amplituner 7.1.
    Ad.3. Zależnie od typu posiadanego wzmacniacza lub amplitunera.
    Ad.4. Przeczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html
    Ad.5. Zależy od wrażliwości słuchacza.
    Ad.6. Amplituner to nic innego jak wzmacniacz i tuner radiowy w jednej obudowie.
    Ad.7. Może.

qwoot napisał:
    jak są jakieś tematy czy artykuły które mogą mi odpowiedzieć na moje pytania, obszerne czy nie, prosiłbym o linka

Forum przeznaczone jest dla samodzielnych użytkowników.
    Cytat:
    3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.
    3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

0
  • #4 13 Sty 2013 21:33
    qwoot
    Poziom 9  

Ok, kolejne pytania się nasuwają powiązane ze wcześniejszymi punktami:

1. Więc zasada działania wzmacniacza, jest taka by zapewnić energię dla kolumn by działały (wątpię by pci-e od karty podołało hehe) a także wzmacnianie sygnału jaki dociera do głośników pod względem jakości jak i siły tak?
    2. Czyli są amplitunery / wzmacniacze 2-kanałowe mogące tylko obsłużyć max stereo nie wzwyż i są amplitunery dedykowane pod 5.1 lub 7.1 które mogą obsłużyć to co niżej w hierarchii, w tym stereo 2.0, ale czy taki sprzęt który jest pod 5.1 nie radzi sobie gorzej (pracując w 2-kanałach) od takiego co domyślnym dla niego zestawem jest stereo? Czy też nie ma różnicy?
    3. Odnośnie głośności na kompie, to w sensie jako całość (pc amp + głośniki sterowane z poziomu wzmacniacza) czy jako kontrola dźwięku z poziomu komputera (karty dźwiękowej) - hmm, chyba głupie pytanie, ale jednak
    4. Ok - taka muzyka zapisana w formacie na stereo ulega pogorszeniu jakości jak jest rozdzielona na 5 kanałów i subwoofer, wiec dźwięk wielokanałowy jeszcze jest "do tylu" jak o format zapisu chodzi...
    5. w stosunku tego co mam teraz - zestawu 5.1 firmy w/w chyba nie trzymającej prymu w dziedzinie audio:) marka nieznana a cena w swoim czasie 250zl wyniosła.
    6. To w sumie i amplituner nie zaszkodzi, szczególnie ,że na necie traktowane to jako oddzielna kategoria - rozszerza to opcje asortymentu i co by wybrać.
    7. wszystko jasne:)

Czyli pod dźwięk stereo zawsze 2kolumny i nie można tego modyfikować np dodając subwoofer lub tworząc coś jak 4.0 - 4 kanały ale działające jako 2.0 (rozdzielenie sygnału, nie 4 niezależne) bo wpłynie to na jakość dźwięku? Tak teoretyzuje, bo chyba jak 4 kolumny będą nawet tak podłączone to to stereo nie będzie, tylko "coś"

A co do odpowiedzi @Pablo1968
    To jak to jest, te głośniczki komputerowe go nie wymagają, bo są na tyle słabe czy mają taki jaki mają ale jednak - wbudowany wzmacniacz? Obecnie mam właśnie aktywne na to wychodzi.
    To co kupie będzie pod muzykę, jak będzie opcja, to te stereo podłącze i do TV - na pewno będzie lepsze od wbudowanych głośniczków
    i ok postaram się być bardziej samodzielny:)

Na razie mam propozycje mieszczące się w budżecie (ale na amplituner jestem otwarty tez)

Yamaha AX-700 / AX 500
    HK 655VXi
    DENON PMA-700V

Z takich - jakiś jest godny szczególnej uwagi, czy w budżecie 500zl jeszcze czegoś poszukać?

0
  • #5 13 Sty 2013 22:08
    Mateusz00
    Poziom 9  

Sporo wzmacniaczy ma możliwość podłączenia 2 par kolumn i mogą grać razem.

Ja kupiłem Denona PMA-920 trochę wykraczającego za Twój budżet, ale sporo osób twierdziło, że to porządny piec i da sobie rade z mocnymi kolumnami. Osobiście jestem w pełni zadowolony.

0
  • #6 13 Sty 2013 22:10
    Pablo1964
    Moderator

Na pytania 1 - 6 padły wyczerpujące odpowiedzi. W razie problemu wystarczy przeczytać je ponownie.
    Te propozycje są rozsądne, poczytaj także podobne tematy.

Mateusz00 napisał:

Tak, wielokrotnie dyskutowaliśmy, dlaczego nie warto tego robić.

0
  • #7 13 Sty 2013 22:16
    Mateusz00
    Poziom 9  

Pablo1964 napisał:
    Na pytania 1 - 6 padły wyczerpujące odpowiedzi. W razie problemu wystarczy przeczytać je ponownie.
    Te propozycje są rozsądne, poczytaj także podobne tematy.
    Mateusz00 napisał:

Tak, wielokrotnie dyskutowaliśmy, dlaczego nie warto tego robić.

Wiem o tym, ale chodzi o możliwość - da się.

0
  • #8 13 Sty 2013 22:37
    swistak127
    Poziom 10  

qwoot napisał:
    Czyli pod dźwięk stereo zawsze 2kolumny i nie można tego modyfikować np dodając subwoofer lub tworząc coś jak 4.0 - 4 kanały ale działające jako 2.0 (rozdzielenie sygnału, nie 4 niezależne) bo wpłynie to na jakość dźwięku? Tak teoretyzuje, bo chyba jak 4 kolumny będą nawet tak podłączone to to stereo nie będzie, tylko "coś

Możesz modyfikować jak ci się podoba to kwestia gustu i mądrego ustawienia sprzętu w pokoju a jeśli chodzi o to 4.0 to i tak to gra jak stereo w wzmacniaczu tylko minus jest taki że jak masz na dwie kolumny po 100 wat to na cztery będziesz miał po 50 wat czyli żeby napędzić dobrze 4 kolumny średniej wielkość trzeba mieć dobry wzmacniacz a jak jest za słaby to zobaczysz sam że 2 kolumny zagrają lepiej niż 4 takie same . Kiedyś lubiłem jak w pokoju było dużo kolumn miałem suba w systemie 4.1 ale na dzień dzisiejszy mam dobry system 2.0 i jestem bardziej zadowolony z tego rozwiązania ,podłączyłem na chwile suba i zaraz go wywaliłem bo nie było spójności brzmienia z kolumnami .A jeśli chodzi o rozdzielenie sygnału na surround(4 niezależne kanały) to z jednym wzmacniaczem tego nie zrobisz musisz mieć dwa albo amplituner 5.1.Wzmacniacz stereo ma tylko dwie końcówki (są jakieś wyjątki ale ja ich nie widziałem)z możliwością rozdzielenia sygnału na dwie pary kolumn przez to właśnie przy zastosowaniu 2 par kolumn moc spada o 50%.

0
  • #9 14 Sty 2013 14:59
    qwoot
    Poziom 9  

Pablo1964 napisał:

Średnio, tyle ze naprawdę jestem głupi jak o te sprawy chodzi, padły donośnie 1 postu mojego pełne zrozumiałe wypowiedzi,
    ale w 2 nasunąłem inne pytania, szedłem dalej, bądź to co z nich zrozumiałem z wcześniejszych odpowiedzi (bo może zrozumiałem źle)

Ogólnie tak pofilozofuje - na każde możliwe pytanie w necie można znaleźć odpowiedz, tylko trzeba umieć znaleźć odpowiednie info i prawidłowo przeanalizować,
    ale nazwa forum - jest do dyskusji przecież, aktywnego zbierania/wymieniania informacji, ale skoro informacja jest poza forum dostępna to po co forum? No, ale jednak jest:)

wiec, co teraz wiem, do muzy - stereo
    a do stereo obojętnie co - amplituner(czy to stereo czy 5.1 - cena większa) lub sam wzmacniacz ważne by 2.0 było.

swistak127 napisał:
    Wzmacniacz stereo ma tylko dwie końcówki (są jakieś wyjątki ale ja ich nie widziałem)z możliwością rozdzielenia sygnału na dwie pary kolumn przez to właśnie przy zastosowaniu 2 par kolumn moc spada o 50%.

może np. coś takiego to ten wyjątek
    Link

Ja tam widzę 8 końcówek na głośniki, a 1 głośnik potrzebuje 2 końcówek,
    w systemach 5.1 na każdy kanał, wychodzi na to,ze jest oddzielna moc z góry przydzielona

Mateusz00 napisał:
    Ja kupiłem Denona PMA-920 trochę wykraczającego za Twój budżet

Budżet elastyczny, jak coś jest naprawdę warte dopłacenia to nie ma problemu,
    gorzej ze ten denon nie do kupienia na chwile obecna, ale jest 915r i to budżetowy nawet

A z listy które propozycje najgodniejsze uwagi, jak o cenę/jakość chodzi - mógłby ktoś własną propozycje zapodać?

amplitunery 5.1
    DENON_______________HK_____________PIONEER_______________SONY
    AVR-1603 - 320zl _____AVR 21 -300zl_______VSX-322 - 630zl (NEW)___STR-DB925 - 300zl
    AVR-1404 - 370zł______AVR-3000 - 400zl____VSX 915-k - 320zl_______STR-DB840 - 466zl
    AVR-2600 - 400zl______AVR 1500 - 400zl____VSX-609 RDS -600zl_____STR-DE598 - 400zl
    AVR-1400 - 450zl______AVR 85EX - 400zl_________________________STR-D565 - 300zl
    AVR-2105 - 500zl

Yamaha
    RX-V396RDS 300zl
    RX-V420 400zl
    RX-V450 RDS 420zl
    DSP-A990 - 500zl
    RX-V740RDS - 500zl

Marantz
    SR6200 - 620zl

No i sprzęt, czyste stereo
    YAMAHA RX-V450 - 350zl
    Yamaha RX-V650 - 500zl
    DENON UDRA-F10 - 200zl
    Denon pma-915r - 460zl
    DENON PMA-700V - 400zł
    Yamaha AX-500 - 400zł

0
  • #10 14 Sty 2013 17:17
    DR_KROSS
    Poziom 15  

qwoot napisał:

swistak127 napisał:
    Wzmacniacz stereo ma tylko dwie końcówki (są jakieś wyjątki ale ja ich nie widziałem)z możliwością rozdzielenia sygnału na dwie pary kolumn przez to właśnie przy zastosowaniu 2 par kolumn moc spada o 50%.

może np. coś takiego to ten wyjątek
    Link

Tutaj masz to, co Ci chodzi po głowie.

swistak127 napisał:
    A jeśli chodzi o rozdzielenie sygnału na surround(4 niezależne kanały) to z jednym wzmacniaczem tego nie zrobisz musisz mieć dwa albo amplituner 5.1.

Niespodzianka z '92. Warto popróbować, ciekawe efekty, ale tylko przy (dobrym) stereo. Przy mono w zasadzie sygnały się znoszą.
    Niestety jestem posiadaczem tylko pierwszej strony, ale ona w zupełności wystarcza.

0
  • #11 14 Sty 2013 19:54
    swistak127
    Poziom 10  

DR_KROSS napisał:
    Niespodzianka z '92. Warto popróbować, ciekawe efekty, ale tylko przy (dobrym) stereo. Przy mono w zasadzie sygnały się znoszą.
    No to mój błąd nie wiedziałem o takim dekoderze ale nadal mamy minus utraty 50% mocy bo ten dekoder tylko zmienia stereo w surround . Harman Kardon 3490 który posiadam ma taki dekoder wbudowany , wzmacniacze raczej nie posiadają takiego dekodera wbudowanego .

0
  • #12 14 Sty 2013 20:24
    DR_KROSS
    Poziom 15  

Bardziej zeskanowałem to i wrzuciłem jako ciekawostkę.

Ten 'dekoder' gra tylko różnicami pomiędzy kanałami.
    Robiłem eksperymenty bez potencjometru, ponieważ różnice pomiędzy kanałami to naprawdę nieduże sygnały i w zasadzie bez basów. Można popróbować z dodatkowymi głośnikami w fazie lub przeciwfazie lub nawet z jednym głośnikiem / kolumną (trochę głośniejszy dźwięk).

Nakład (poza 3 głośnikiem/kolumną) praktycznie zerowy a zawsze jakaś radość.

0