Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR - ATMEGA - która może mieć największe Fclk

13 Sty 2013 16:31 2355 18
  • Poziom 16  
    Witam;
    Czy są dostępne ATMEGI ,które mogą pracować z kwarcem o wyższej częstotliwości niż 20MHz?
    Czy to jest już górna granica AVRów 8mio bitowych?
  • Poziom 29  
    ATMEGI to nie jedyne AVRy ośmiobitowe. Są jeszcze XMEGI.

Więc pytanie pierwsze: chyba nie, pytanie drugie: zdecydowanie nie.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Dla serii ATMega max to 20 MHz (tylko dla nowych układów serii, stare mają max 16 MHz). Dla serii XMEGA max 32 MHz. Aczkolwiek przy XMEGA jest kilka zegarów i niektóre podsystemy mogą pracować z częstotliwością do 64 MHz (kontroler EXRAM) lub do 128 MHz (timery w pewnych trybach). To ostatnie jest też spotykane w niektórych ATTiny (te które mają PLL).
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    ATmega nie, ale za ułamek ceny ATmega kupisz jakiś 32-bitowy mikrokontroler z zegarem min. 48 MHz, więc po co się męczyć ze starociami?
  • Poziom 16  
    Chciałem zrobić generator tekstu do telewizora. Po wstępnych obliczeniach wyszło mi że 20MHz to będzie wystarczające ale trzeba będzie się nieźle sprężyć.
  • Poziom 37  
    Bierzesz za dyszkę jakiegoś LPC1113, którego pogonisz do 48MHz :) Tylko to 3V3 :/ Zresztą Xmegi chyba też.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Marek_Gorecki napisał:
    Chciałem zrobić generator tekstu do telewizora. Po wstępnych obliczeniach wyszło mi że 20MHz to będzie wystarczające ale trzeba będzie się nieźle sprężyć.

A chcesz programowo generować kolorowy obraz? Bo na B&W to poniżej 16 MHz wystarczy, na kolor, to trzeba przetaktować XMEGA, chyba, że chcesz wykorzystać osobny scalak jako koder koloru, co jest bez sensu. Z drugiej strony, jeśli to mają być jakieś pasy itd. to nawet bez przetaktowania AVR wystarczy.
  • Poziom 16  
    Potrzebuje zrobić napisy różnej wielkości na ekranie monitora. Napisy czarno białe.
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    No to bez problemu, wykorzystaj SPI/USART w trybie SPI, wtedy dane musisz podawać 8 razy rzadziej niż pixelclock (a nawet rzadziej, bo USART ma bufor), czemu podoła zwykła ATMega. XMEGA to nawet może spać podczas generowania obrazu, bo generacją linii zajmuje sie DMA, a synchronizacji timery :)
  • Poziom 16  
    Nie wiem czy dobrze rozumuje.
    Mam wysyłać do UDR 8 bitów reperezentujących 8 pixeli, a UART ma je sam wysłać?
    Ale UART przecież tam dokleja przykłądowo bit startu na początku. Można przerobić tak UART aby wysyłał tylko 8 bitów z UDR?
  • Pomocny post
    Nie dokleja w trybie SPI. A dzięki buforowaniu UDR masz możliwość wysyłania bitów zadaną częstotliwością bez zakłóceń. Jedyna wada ATMegi to to, że nie ma wyjść OC (OD), w efekcie nie można robić sumowania "na drucie" dla sygnału composite. XMEGA to potrafi. Ale nawet dla ATMegi to tylko kwestia paru elementów zewnętrznych.
  • Poziom 16  
    I wtedy sygnał wychodzący by wychodził normalnie przez TXD? Jest to może u kolegi w książce jak zrobić ten USART w trybie SPI?
    A swoją drogą USART czy UART ?
  • Pomocny post
    Tak, jest o USART w trybie SPI, ale nie ma o generowaniu obrazu TV - to będzie w książce o XMEGA :)
    USART - Universal Synchronous and Asynchronous Receiver - może pracować w dwóch trybach. UART - Universal Asynchronous Receiver and Transmitter - może pracować tylko w trybie asynchronicznym - nie ma sygnału SCK, przy okazji nie może też emulować interfejsu SPI. USART występupuje w AVR. UART - głównie na PC.
  • Poziom 16  
    Dzięki narazie, doczytam jeszcze i jak będe mieć pytanie to powróce do tematu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Witam ponownie:

Znalazłem w sieci taki link http://www.elenafrancesco.org/old/arduino/baroneosd/
    Projekt ten wydaje mi się bardzo prosty.
    Kod który tam podali to:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Tylko jak zrobić , aby ten program wysłał np text "Ala ma kota" w wierszu 5 i kolumnie 10?