Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony dysk - naruszony obszar rozruchowy

VictorX 13 Sty 2013 17:34 2322 15
  • #1 13 Sty 2013 17:34
    VictorX
    Poziom 12  

Witajcie!

Mam stacjonarny, zewnętrzny dysk USB 2TB. Wczoraj (tj. w sobotę), gdy próbowałem wpiąć go do mojego komputera, okazało się, że system nie rozpoznaje go prawidłowo. Pomimo prób na różnych maszynach, nie mam dostępu do plików. Mam na nim około 1,5TB ważnych plików, plików, które bezwzględnie potrzebuję odzyskać.

Próbowałem już korzystać z wiersza poleceń i komendy chkdsk próbując naprawić dysk. Już na początku skanowania Windows informuje, że "odnaleziono uszkodzenie podczas badania obszaru rozruchowego. Niestety pomimo bardzo długiego skanowania, nie udaje się naprawić tego problemu. Chociaż poprawnie odczytywana jest etykieta co nie udaje się w normalny sposób.

Koniecznie zależy mi na odzyskaniu plików. Zdaję sobie sprawę, że dysk prawdopodobnie będę musiał oddać na gwarancję, ale nie zrobię tego dopóki nie uratuję danych na nim zapisanych.

Dlatego bardzo proszę Was o pomoc.

Napiszcie co powinienem zrobić aby odzyskać utracone pliki. Zależałoby mi też, żeby odzyskać w miarę możliwości strukturę plików i katalogów, bo ciężko będzie mi posegregować ponownie półtora terabajta danych, z czego sporą część zajmują zdjęcia i muzyka.

VictorX

0 15
  • #3 13 Sty 2013 18:31
    VictorX
    Poziom 12  

Komendę podał mi znajomy, mówiąc, że ona może naprawić uszkodzony system plików... Czemu więc ona jest zagrożeniem dla plików?

0
  • #4 13 Sty 2013 18:34
    linuks
    Spec od komputerów

Bo na uszkodzonym dysku robi taką kaszankę ,że trudno się pozbierać. Wpisz w google po chkdsk utraciłem dane to poczytasz. I tak dobrze że HDDrecovery nie polecił bo już by było po ptokach.

0
  • #5 13 Sty 2013 18:42
    VictorX
    Poziom 12  

Taki wynik po uruchomieniu programu

0
  • #6 13 Sty 2013 18:50
    linuks
    Spec od komputerów

Cały obrazek daj. Widać ,że dysk uszkodzony. Szukaj innego na kopiowanie danych. Partycji się nie przywraca na uszkodzonym dysku tylko kopiuje odzyskane dane lub się robi kopię posektorową i na zdrowym dysku próbuje się odzyskiwać partycje. Niepotrzebnie chkdsk użyłeś bo to tylko utrudni odzysk danych.

0
  • #7 13 Sty 2013 18:52
    VictorX
    Poziom 12  

Kupiłem już, powinien być we wtorek. Jak duża szansa jest na odzyskanie danych?

0
  • #9 13 Sty 2013 19:05
    VictorX
    Poziom 12  

Na kopię posektorową muszę przeznaczyć cały dysk? Nie może być jedna partycja?

Dodano po 8 [minuty]:

Aha i czy duże są szanse na to aby odzyskać strukturę plików i katalogów? Miałem kiedyś podobną sytuację, tylko skończyło się na tym iż dostałem dysk z odzyskanymi plikami:

1.jpg
    2.jpg
    3.jpg

i tak chyba do 30 000! Nietrudno się domyślić, że ułożenie tych plików zajęłobęły mi wieczność. Na szczęście wtedy miałem te pliki zarchiwizowane jeszcze na płytach DVD.

Teraz jest gorzej, bo takich plików nie mam.

0
  • #10 13 Sty 2013 19:25
    helmud7543
    Poziom 42  

Masz taką sytuację, że checkdisk (to jest dobry program, jeśli się wie w jakich sytuacjach można go użyć, jeśli nie, może być dla danych zabójczy), jak piszesz, sobie nie poradził. Jak nie wprowadził żadnych zmian, to jest duża szansa że przynajmniej jedna kopia mft jest w porządku, czyli że dostaniesz dane ze strukturą katalogów. Ale tak czy siak, najpierw kopia bo działania na uszkodzonym dysku nie mają sensu.

0
  • #11 13 Sty 2013 19:31
    VictorX
    Poziom 12  

OK, zorganizowałem drugi dysk 2TB. Najpierw muszę jednak skopiować z niego 500GB danych i dopiero wtedy będę mógł poświęcić go w pełni kopii posektorowej.

0
  • #12 13 Sty 2013 20:29
    linuks
    Spec od komputerów

Podzękuj "serdecznie" koledze co Ci polecił chkdsk. Jak nie ma pojęcia to niech przynajmniej innym nie szkodzi.

0
  • #13 13 Sty 2013 20:38
    VictorX
    Poziom 12  

Bądźcie tak dobrzy i napiszcie kiedy należy używać chkdsk i kiedy nie warto korzystać z tego narzędzia?

0
  • #14 13 Sty 2013 20:44
    helmud7543
    Poziom 42  

Można korzystać, gdy np: system pracuje niestabilnie z powodu niewielkich uszkodzeń struktury. Nie powinno się korzystać, gdy utraciliśmy w jakikolwiek sposób, czy to z powodu uszkodzenia systemu plików, czy samego nośnika, ważne dane. Dane należy najpierw odzyskać a potem ewentualnie zapuścić narzędzie do naprawy partycji. Jeśli mamy uszkodzony dysk to użycie checkdiska jest sensowne tylko wtedy, gdy nie mamy na nim ważnych danych a chcemy jeszcze przez jakiś czas korzystać z tego dysku.
    Ogólnie zasada jest taka - jeśli na dysku nie mamy danych, których zniszczenie w wyniku nie poradzenia sobie tego narzędzia byłoby dotkliwe, to można użyć. Jeśli dane są cenne - jest odradzany, jak każdy inny program działający automatycznie. przed użyciem jakiegokolwiek narzędzia do odzyskiwania danych, naprawy danych, diagnostyki czy naprawy dysku, trzeba się najpierw zaznajomić z jego działaniem, a potem zdecydować czy warto go użyć czy nie.
    W przypadku autora tego tematu, najpierw należało zdiagnozować dysk a potem zastanowić się co dalej (tu kopia posektorowa).

0
  • #15 14 Sty 2013 14:36
    VictorX
    Poziom 12  

Cześć jeszcze raz!

Od wczoraj utknąłem z tą kopią posektorową. Po prostu nie potrafię jej wykonać. Próbowałem już kilku sposobów, HDD Clone, DMDE ale jakoś żadnym z nich nie potrafię sobie poradzić.

Moglibyście przesłać mi albo jakąś instrukcję dla zupełnych laików (takich jak ja) jak wykonać taką kopię? Bo powiem szczerze zupełnie nie radzę sobie z tym problemem.

Z góry bardzo dziękuję!

0