Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Acer 7551g - Żegotanie wentylatora, dym, brak podświetlenia po wybudzeniu

13 Sty 2013 19:59 2862 13
 • Poziom 9  
  Witam. Mam problem z laptopem. Podczas przenoszenia laptopa z miejsca na miejsce coś zaczęło chrobotać w okolicach wentylatora i bokiem z wylotu poszedł dymek. Laptop działa, nie czuć zapachu spalenizny. Spotkałem się z tym chrobotaniem już któryś raz. Chciałbym go rozebrać i wyczyścić, ale nie wiem jak to zrobić. nie ma bezpośredniego dostępu do wentylatora, trzeba zdjąć całą dolną pokrywę. Wszystkie śrubki odkręciłem, ale obudowa nie puszcza. Dodatkowo od jakiegoś czasu gdy zamykałem laptopa, przechodził w stan uśpienia, a po wybudzeniu nie włączało się podświetlanie matrycy. Co może być przyczyną? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 • Poziom 9  
  Czyli rozbiórka dosyć skomplikowana, ale wydaje mi się że dam radę. Czy kurz zgromadzony w układzie chłodzenia może mieć wpływ na nie włączanie się podświetlenia ekranu? LCD wyświetla (widać pod światło) tylko LED'y się nie włączają.
 • Spec od komputerów
  Problem z podświetlaniem to odrębna usterka, ale najpierw zajmij się układem chłodzenia.
  Jaki jest wiek laptopa?
 • Poziom 9  
  w listopadzie minęło 2 lata, dosyć często używany, okres gwarancyjny już minął
 • Pomocny post
  Spec od komputerów
  W takim razie poza czyszczeniem należy również wymienić pastę termoprzewodzącą i termopady (jeśli występują).
 • Poziom 9  
  Termopad to coś podobnego do podkładek mikowych/silikonowych pod tranzystory? Gdzie można coś takiego kupić? Pasta silikonowa będzie dobra, czy trzeba kupić jakąś specjalną do procków?
 • Spec od komputerów
  Silikonowa się nie nadaje. Polecam pastę Arctic Silver 5.
  Co do termopadów - polecam firmę Phobya. Znajdziesz je na popularnym serwisie aukcyjnym.
 • Poziom 9  
  Dobra, jak dostanę wszystkie potrzebne produkty to zabiorę się do roboty. Po skończeniu dam znać jak poszło. Później chciałbym jakoś ogarnąć temat podświetlenia. Dziękuję za cenne informacje.
 • Poziom 9  
  Co do termopadów, to jeszcze czekam na kuriera, ale wczoraj zauważyłem dziwne zjawisko. po godzinie od zamknięcia pokrywy (laptop w stanie uśpienia) musiałem go użyć. Otworzyłem klapę, uruchomił się, ale podświetlenie było bardzo blade, jakby na minimalnym podświetleniu ustawianym klawiszami funkcyjnymi. Po odłączeniu laptopa od zasilacza podświetlenie zaczęło przygasać z f≈8Hz ±3Hz (wyraźnie widoczne dla oka, ale dosyć szybkie) po podłączeniu zasilacza spowrotem do sieci ekran pozostał blady, ale nie przygasał.
 • Poziom 9  
  układ chłodzenia wyczyszczony, było tylko trochę kurzu osadzonego na radiatorze, pasty nałożone nowe, termopady tak samo. Pozostała kwestia podświetlenia. Nie wiem czy to przydatna informacja, ale gdy uśpię laptopa przed zamknięciem pokrywy, to problem nie występuje.
 • Poziom 43  
  Skoro poszedł dymek to szukaj na PCB co dokładnie się sfajczyło.
 • Poziom 43  
  O ile to był dym, a nie chmurka kurzu, którą złapały łopatki wentylatora.
 • Poziom 9  
  Raczej była to chmurka kurzu, Przeglądałem płytę główną i nie zauważyłem żadnych okopconych ani nadpalonych elementów. chrobotanie ustało, wentylator przesmarowany, Pozostała już tylko i wyłącznie kwestia braku podświetlenia po którymś z kolei wybudzeniu.

  Edit:
  Laptop zaniesiony do serwisu, szwankuje czujnik zamknięcia klapy. Temat można zamknąć.