Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Acer 7551g - Żegotanie wentylatora, dym, brak podświetlenia po wybudzeniu

Cichytomek1990 13 Sty 2013 19:59 2736 13
  • #1 13 Sty 2013 19:59
    Cichytomek1990
    Poziom 9  

Witam. Mam problem z laptopem. Podczas przenoszenia laptopa z miejsca na miejsce coś zaczęło chrobotać w okolicach wentylatora i bokiem z wylotu poszedł dymek. Laptop działa, nie czuć zapachu spalenizny. Spotkałem się z tym chrobotaniem już któryś raz. Chciałbym go rozebrać i wyczyścić, ale nie wiem jak to zrobić. nie ma bezpośredniego dostępu do wentylatora, trzeba zdjąć całą dolną pokrywę. Wszystkie śrubki odkręciłem, ale obudowa nie puszcza. Dodatkowo od jakiegoś czasu gdy zamykałem laptopa, przechodził w stan uśpienia, a po wybudzeniu nie włączało się podświetlanie matrycy. Co może być przyczyną? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0 13
  • #3 13 Sty 2013 20:26
    Cichytomek1990
    Poziom 9  

Czyli rozbiórka dosyć skomplikowana, ale wydaje mi się że dam radę. Czy kurz zgromadzony w układzie chłodzenia może mieć wpływ na nie włączanie się podświetlenia ekranu? LCD wyświetla (widać pod światło) tylko LED'y się nie włączają.

0
  • #4 13 Sty 2013 20:38
    miecho18
    Spec od komputerów

Problem z podświetlaniem to odrębna usterka, ale najpierw zajmij się układem chłodzenia.
    Jaki jest wiek laptopa?

0
  • #5 13 Sty 2013 20:45
    Cichytomek1990
    Poziom 9  

w listopadzie minęło 2 lata, dosyć często używany, okres gwarancyjny już minął

0
  • Pomocny post
    #6 13 Sty 2013 20:47
    miecho18
    Spec od komputerów

W takim razie poza czyszczeniem należy również wymienić pastę termoprzewodzącą i termopady (jeśli występują).

0
  • #7 13 Sty 2013 21:03
    Cichytomek1990
    Poziom 9  

Termopad to coś podobnego do podkładek mikowych/silikonowych pod tranzystory? Gdzie można coś takiego kupić? Pasta silikonowa będzie dobra, czy trzeba kupić jakąś specjalną do procków?

0
  • #8 13 Sty 2013 21:09
    miecho18
    Spec od komputerów

Silikonowa się nie nadaje. Polecam pastę Arctic Silver 5.
    Co do termopadów - polecam firmę Phobya. Znajdziesz je na popularnym serwisie aukcyjnym.

0
  • #9 13 Sty 2013 21:37
    Cichytomek1990
    Poziom 9  

Dobra, jak dostanę wszystkie potrzebne produkty to zabiorę się do roboty. Po skończeniu dam znać jak poszło. Później chciałbym jakoś ogarnąć temat podświetlenia. Dziękuję za cenne informacje.

0
  • #10 16 Sty 2013 13:37
    Cichytomek1990
    Poziom 9  

Co do termopadów, to jeszcze czekam na kuriera, ale wczoraj zauważyłem dziwne zjawisko. po godzinie od zamknięcia pokrywy (laptop w stanie uśpienia) musiałem go użyć. Otworzyłem klapę, uruchomił się, ale podświetlenie było bardzo blade, jakby na minimalnym podświetleniu ustawianym klawiszami funkcyjnymi. Po odłączeniu laptopa od zasilacza podświetlenie zaczęło przygasać z f≈8Hz ±3Hz (wyraźnie widoczne dla oka, ale dosyć szybkie) po podłączeniu zasilacza spowrotem do sieci ekran pozostał blady, ale nie przygasał.

0
  • #11 22 Sty 2013 21:58
    Cichytomek1990
    Poziom 9  

układ chłodzenia wyczyszczony, było tylko trochę kurzu osadzonego na radiatorze, pasty nałożone nowe, termopady tak samo. Pozostała kwestia podświetlenia. Nie wiem czy to przydatna informacja, ale gdy uśpię laptopa przed zamknięciem pokrywy, to problem nie występuje.

0
  • #12 23 Sty 2013 00:31
    adamadi33
    Poziom 43  

Skoro poszedł dymek to szukaj na PCB co dokładnie się sfajczyło.

0
  • #13 23 Sty 2013 07:08
    helmud7543
    Poziom 42  

O ile to był dym, a nie chmurka kurzu, którą złapały łopatki wentylatora.

0
  • #14 23 Sty 2013 23:12
    Cichytomek1990
    Poziom 9  

Raczej była to chmurka kurzu, Przeglądałem płytę główną i nie zauważyłem żadnych okopconych ani nadpalonych elementów. chrobotanie ustało, wentylator przesmarowany, Pozostała już tylko i wyłącznie kwestia braku podświetlenia po którymś z kolei wybudzeniu.

Edit:
    Laptop zaniesiony do serwisu, szwankuje czujnik zamknięcia klapy. Temat można zamknąć.

0