Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ICOM r20 jako skaner do auta i nie tylko

pike28 25 Sty 2013 23:28 21777 105
    Interesant
    Poziom 32  
    ...
    Jak wewnątrz, to się nie dziwmy, patrz: Klatka Faradaya.
    pike28
    Poziom 10  
    No dobra pierwszy dipol zrobiony. Miedziane rurki 15mm o długości 45 cm w osłonie z rurek PCV. Wszystko połączenie schowane w puszce natynkowej. No zobaczymy, czekam aż wyschnie klej i jutro antena trafi na balkon. W domu nic nie udało mi się złapać ale to pewnie dlatego ze klej wilgotny i mam zwarcie na rurkach. Na razie nasłuch głownie CB, Taxi i kolejarzy. Nic innego nie znalazłem . Liczę, że ten dipol załatwi sprawę sygnału. Próbuje wyzszej szkoły jazdy tzn. konfigurację duplexu. jak narazie 1:0 dla skanera. Wczoraj zawaliłem noc na testy i nic. Wmawiam sobie że to brak odpowiedniej anteny. Przyznajcie się jakich anten używacie z tym skanerem.
    Airloop
    Poziom 9  
    Na odbiór będzie miało wpływ miejsce z którego prowadzisz nasłuch. Jeśli jest to aglomeracja miejska ( zależy też od jej wielkości) to należy mieć pewność że służby porządkowe, ratownicze, kolej, kontrola lotów itp, itd będzie lepiej słychać a intensywność wywołań/łączności będzie duża. Będąc w obszarach oddalonych od miast odbiór i natężenie tego typu łączności będzie mniejsze. Z mojego doświadczenia wynika, że słyszę służby znajdujące się na obszarze miasta z odległości ok 30-40 km od jego granic. Wydaje mi sie, że powinieneś określić czym jesteś zainteresowany. Na pewno punktem wyjścia jest cierpliwość w poszukiwaniu "ciekawych stacji". Jest to pewien rodzaj rodzaj polowania - safari. Trzeba bardzo dużo cierpliwości, spokoju i systematyczności. Warto założyć sobie dziennik ( zwykły zeszyt w kratkę) i odnotowywać zdarzenia z nasłuchu ( data, godzina, częstotliwość itp, itd. to początki tworzenia bazy częstotliwości z Twojej najbliższej okolicy.
    Dobrze byłoby abyś sprecyzował swoje zainteresowania - czego chciałbyś słuchać. Może VOMET- stacje meteo, może STACJE NUMERYCZNE, a może krótkofalowcy pracujący na 40, 80 m ?Na podstawie tych danych będzie można określić zakres częstotliwości do automatycznego skanowania - nie musisz mozolnie kręcić manualnie pokrętłem przestrajając częstotliwość. Jeśli w tym zakresie częstotliwości odezwie sie jakaś stacja wówczas skanowanie się zatrzyma i masz upolowana pierwszą stacje. Jak już "wyłapiesz" w danym zakresie niemal "wszystko co sie rusza" powtarzasz czynność na innym. I tak po kilku miesiącach wiesz jakie częstotliwości zajmują jakie służby.
    Oczywiście przy nasłuchu CB nadawcy zmieniają swoje kanały na których pracują ale przy innych rodzajach nadawców przydzielona częstotliwość należy tylko do nich i jest stała.Tak więc moja propozycja jest abyś określił od czego chciałbyś zacząć słuchanie.

Dodano po 25 [minuty]:

Na odbiór będzie miało wpływ miejsce z którego prowadzisz nasłuch. Jeśli jest to aglomeracja miejska ( zależy też od jej wielkości) to należy mieć pewność że służby porządkowe, ratownicze, kolej, kontrola lotów itp, itd będzie lepiej słychać a intensywność wywołań/łączności będzie duża. Będąc w obszarach oddalonych od miast odbiór i natężenie tego typu łączności będzie mniejsze. Z mojego doświadczenia wynika, że słyszę służby znajdujące się na obszarze miasta z odległości ok 30-40 km od jego granic. Wydaje mi sie, że powinieneś określić czym jesteś zainteresowany. Na pewno punktem wyjścia jest cierpliwość w poszukiwaniu "ciekawych stacji". Jest to pewien rodzaj rodzaj polowania - safari. Trzeba bardzo dużo cierpliwości, spokoju i systematyczności. Warto założyć sobie dziennik ( zwykły zeszyt w kratkę) i odnotowywać zdarzenia z nasłuchu ( data, godzina, częstotliwość itp, itd. to początki tworzenia bazy częstotliwości z Twojej najbliższej okolicy.
    Dobrze byłoby abyś sprecyzował swoje zainteresowania - czego chciałbyś słuchać. Może VOMET- stacje meteo, może STACJE NUMERYCZNE, a może krótkofalowcy pracujący na 40, 80 m ?Na podstawie tych danych będzie można określić zakres częstotliwości do automatycznego skanowania - nie musisz mozolnie kręcić manualnie pokrętłem przestrajając częstotliwość. Jeśli w tym zakresie częstotliwości odezwie sie jakaś stacja wówczas skanowanie się zatrzyma i masz upolowana pierwszą stacje. Jak już "wyłapiesz" w danym zakresie niemal "wszystko co sie rusza" powtarzasz czynność na innym. I tak po kilku miesiącach wiesz jakie częstotliwości zajmują jakie służby.
    Oczywiście przy nasłuchu CB nadawcy zmieniają swoje kanały na których pracują ale przy innych rodzajach nadawców przydzielona częstotliwość należy tylko do nich i jest stała.Tak więc moja propozycja jest abyś określił od czego chciałbyś zacząć słuchanie.
    pike28
    Poziom 10  
    Hej. Narazie z odsłuchu nici. Udało mi się złapać to co miałem na oryginalnej antenie, czyli taxi. A i wyjątkowo stacje morska z prognoza pogody. Mieszkam dosyć wysoko , w sensie takim ze panoramę szczecina widzę idealnie. Sprawdziłem właśnie miernikiem czy nie mam zwarcia i jest. Zerwałem wtyk i dalej jest. Podejrzewam ze to wina kleju na którym lezą rurki. Musze go wyskrobać i mierzyć czujnikiem.Co do słuchania.... w tej chwili to co najbardziej popularne... służby w domu i CB w aucie.
    Airloop
    Poziom 9  
    Jeśli chodzi o Szczecin to powinieneś słyszeć taxi, policję, niemieckie służby lotnicze, krótkofalowców na 144 MHz - to wszystko na teleskopowej antenie.W jakiej jesteś dzielnicy ?
    Jap
    Poziom 28  
    Pike28 - gratuluję wyboru. Dobrze, że nie skusiłeś się na Unidena ;)... IC R20 jest REWELACYJNY - gdyby nie jego cena.
    Mam / miałem sporo skanerów różnistej maści więc mogę coś napisać o R20 - ma po prostu rewelacyjną czułość. W stosunku do np Albrechta AE66M czy Alinco DJ X3 (miałem te 3 skanery na raz) to przy takich samych antenach R20 potrafił odbierać sygnał na S4 gdzie w ww skanerach była błoga cisza.
    Co do odbioru KF to podłącz ok 1,5m druta lub anteny teleskopowej przez transformator impedancji w postaci np baloona 1:9. Impedancja wej skanera to 50OHm, a oryginalna teleskopówka przy KFie ma pewnie kilkaset jak nie kilka kOhm. Wtedy KF zaczyna działać bdb.
    A dla czego ten skaner jest taki wielki a nie "nowoczesny i malutki"? A zastanawiał się ktoś jak wyglądają cewki filtrów KF? Przy tym rozmiarze skanera to i tak wielka sztuka upchnąć cewki o dobrej dobroci.

Niesamowitą funkcją jest AFC - nie widziałem tego w żadnym innym skanerze - wykorzystywałem ją przy łącznościach przez satelity. Skaner sam wstraja się w f, która w tym przypadku zmienia się zgodnie z efektem Dopplera (pierwsze foto z linku - zestaw satelitarny http://www.qrz.com/db/SO6AFP)
    Dodatkowo masz bardzo przydatną funkcję Voice Squelch Control czy magnetofon cyfrowy do 4h :)
    Dla czytających - tak to odbiera / nagrywa w najgorszej jakości (do 4h nagrań):
    http://www.youtube.com/watch?v=X_5I7NwymF8
    http://www.youtube.com/watch?v=vMenKnCJwUE

Reasumując - masz świetny skaner o niesamowitych możliwościach. Tylko musisz być świadomy, że niestety coraz mniej będziesz na nim słyszał w pasmach UHF / VHF bo nadchodzi nieuchronna CYFRYZACJA. W najlepszym przypadku będzie trzeba dorobić wyjście dyskryminatora i słuchać niekodowanych transmisji MOTOTRBO :(

p.s. na 255.550 MHz powinieneś usłyszeć na oryginalnej antence piratów korzystających z satelitów wojskowych SATCOM. Nadają prawie cały dzień :)
    Dodatkowo zapraszam na http://nasluchy.tk/uke/search/uke.php?page=9 wybierz contains i w okienku wpisz Twoją miejscowość.

p.s.2. Zaopatrz się w kabelek usb / mini usb i software CS-R20 - o wiele przyjemniej wpisuje się wszystkie dane z poziomu PC.
    pike28
    Poziom 10  
    Serdecznie Wam dziękuje za wszystkie podpowiedzi, zwłaszcza koledze @Interesantowi za okazana pomoc..

Ale mam problem i to poważny. Na skanerku niewiele mogę odsłuchać niestety pomimo zastosowania dipola pół-falowego. Zrobiłem g z rurek 2x45 cm ( jedna niestety 5mm. dłuższa, ale to chyba nie ma znaczenia). Antena za oknem zgodnie ze wszystkim zaleceniami z forum tego jak i innego które zapewne znacie... I nic. Wtyki sprawdziłem miernikiem. Przejście poprawne, zwarć nie ma. Chciałoby się rzec słyszę niewiele więcej niż na oryginalnej antence.

Nie wiem może jakiś gamoń jestem, i źle skanuję. Antena przygotowana pod pasmo 140.000-173.000 Wybieram BAND FM, SCAN MODE FM , krok skanowania 12.5 , rodzaj skanowania BAND lub ALL poluje miedzy tymi częstotliwościami i skaner zatrzymuje się najczęściej na szumach . Troszkę widać ze szumy te jakby się modulują tak jakby ktoś mówił ale jest to tylko szum. W tym pasmie co chwila powinienem co chwila coś słyszeć. Mieszkam na Bukowym w Szczecinie i dosyć wysoko wiec widzę miasto z góry . Udaje mi się wyłapać wciąż te same częstotliwości które mam wpisane w skanerze, no może za wyjątkiem wczorajszego dnia gdzie złapałem jakaś ochronę i chyba radiowóz w okolicy. Ale był to naprawdę bardzo krótki przekaz.

Powiedzcie jakich anten używacie. Zastanawiałem się nad :
    tą małą bazą
    lub
    Discone 1000

Boję się jednak kolejnej inwestycji , bo wiem,że tym razem zona mi nie daruje. Ręce opadają.
    internick
    Poziom 34  
    Zdefiniowałeś zakresy jakie chcesz skanować czy "zamiatasz" jak leci od KF po UHF czy jeszcze wyżej?

Żadnej z tych anten Ci nie polecam.

Szukaj popularnej "pałki Radmora", tj. anteny o symbolu 32812/1.
    pike28
    Poziom 10  
    Skanuje tylko FM od 140.000-170.000 w tą i z powrotem .
    internick
    Poziom 34  
    Zakresy można zmienić? Jeśli tak to ustaw 144,0000 - 174,0000 MHz. Modulację także możesz na NFM przestawić jeżeli jest taka możliwość.
    pike28
    Poziom 10  
    Skanuje do 175.000 MHz . Niestety w Icomie nie na NFM, tylko WFM.
    internick
    Poziom 34  
    Specjalistą nie jestem, ale według mnie radiotelefony nadają w wąskim FM, czyli NFM. W szerokim FM (WFM) pracują stacje radiowe. Więc już chyba lepiej samego FM używać.

Ogranicz skanowanie do 174 MHz. Szkoda czasu na ten 1 MHz, gdzie nic nie ma ciekawego.

Jaki kabel zastosowałeś do dipola?
    Airloop
    Poziom 9  
    Proponuje Ci sie wstrzymać z kupnem anteny ponieważ "
    "ta mała z bazą" nie wiem jaki tam jest wtyk jeśli to nie jest BNC to musisz go przerabiać albo dokupić przejściówkę. Natomiast DISCONE ma UC1 wiec tu na pewno trzeba będzie przerabiać albo dokupić przejściówkę. Namawiam gorąco abyś popracował na oryginalnej antenie teleskopowej. Ustaw sobie automat na wybrany zakres częstotliwości i z krokiem przeszukiwania np 1 lub 5 na wybranym przez Ciebie zakresie częstotliwości. Jeśli zatrzyma Ci się na jakimś szumie a byłaby to łączność radiowa o niezrozumiałej jakości to możesz zmienić SQL z poziomu AUTO na OPEN. By dalej szukać automatem powinieneś ponownie wrócić do poziomu AUTO albo LEVEL1. Ważne jest abyś ustawił GAIN przynajmniej na poziom 9 lub MAX.
    Jako ciekawostkę podam iz ICOM R20 posiada modulacje AM, FM, WFM, SSB (LSB i USB), CW aby ukrócić dywagacje na temat NFM.
    Dlatego z uporem maniaka staram sie dowiedzieć jakie częstotliwości Cie interesują gdyż wówczas należy ustawić właściwą modulacje.
    Tak jak napisałem w pierwszym poście - wiedza to podstawa by czerpać pełne korzyści z tego urządzenia. Jeśli takowej nie posiadasz to śmiało pisz i pytaj.
    internick
    Poziom 34  
    Na grube kable nie ma i nie będzie wtyków SMA czy BNC, ale ludzie sobie radzą przez dokupienie przejściówki.

To nie jest argument żeby nie kupować anteny A czy anteny B.

Na antenie teleskopowej z zestawu może i KFu można słuchać, ale o VHF i UHF lepiej się zatroszczyć, bo poza przemiennikami (jeśli są) można nic nie słyszeć.
    Airloop
    Poziom 9  
    Kontynuując wywody na temat anteny własnej produkcji powinieneś zaopatrzyć sie w :
    wtyki BNC, kabel koncentryczny RG58, zaciskarkę do BNC, oraz elementy do budowy anteny czyli rurki miedziane/ aluminiowe . Jeśli jesteś gotów ponieść ten trud wówczas daj znać to powiem co dalej.
    internick
    Poziom 34  
    Airloop napisał:
    ...kabel koncentryczny RG58...

Jeśli już to przynajmniej Satec (Draka) RF5 czy RF7 oraz Belden H155.
    Airloop
    Poziom 9  
    Ok jeśli masz kasę to możesz sobie nawet złote styki kupić. Skoro nasz skaner nie nadaje ale tylko odbiera nie potrzeba aż tak bardzo profesjonalnego kabla. Inna sprawa, że odległość miedzy stanowiskiem gdzie "przebywa" skaner a miejscem zainstalowania anteny wynosi 2-3 metry można sobie zafundować kabel z wyższej półki ale np przy 10-20 metrach koszty rosną. Innym rozwiązaniem jest znalezienie w internecie firmy która przyśle gotowy zarobiony kabel o wymaganej długości. Wówczas odpada zakup kabla, wtyków BNC i narzędzi w postaci zaciskarki. Jednak mając na uwadze wieloletnia przygodę z radiem radzę nauczyć się wykonywania złącza BNC za pomocą kupionego narzędzia i puścić wodze fantazji bo wiadomo jedna antena nie będzie w stanie 100% częstotliwości odbierać.Chyba ze będzie to anten o zmiennych parametrach np długości dipola. Tak czy siak nauka nie jest trudna w internecie są filmy i pomoc w postaci tego forum.

Dodano po 15 [minuty]:

Co do anten i ich zakupu radzę z ostrożnością podchodzić do tego tematu. Domniemam , że kolega pike28 nie ma doświadczenia i umiejętności jeśli chodzi o manualne działania w kwestiach zarabiania kabla i końcówek do nich. By nie wejść w koszty radze spokojnie zacząć od rzeczy najprostszych, od poznania podstaw w temacie radia a dopiero potem budować bardziej lub mniej skomplikowane systemy antenowe. Innymi słowy : więcej potu na poligonie tym mniej krwi w boju - ale kto z Was był w wojsku, chyba tylko Wiaderny. Moim zdaniem urządzenie jest pierwsza klasa natomiast bezsprzecznie antena jest najistotniejszym elementem tego układu.Ale nie radzę wykonywać małpich ruchów i wydawać pieniądze na rzeczy o których sie nie ma wiedzy i doświadczenia. Po ich uzupełnieniu i przy dysponowaniu kasa można sobie fundować co sie chce jednak największą radość sprawia własna antena na której odbiera się/nasłuchuje to samo albo i więcej co na zakupionej antenie za kilkaset albo kilka tysięcy złotych
    pike28
    Poziom 10  
    Na szybko odpisze ze użyłem kabla H155 . Końcówki zostały profesjonalnie zaciśnięte, igły przylutowane. Rurki 15 mm. o grubości ścianki 0.7mm. Dzisiaj na spokojnie poskanuje zgodnie z waszymi zaleceniami.Wielkie dzieki za wskazanie właściwego kierunku. Wstrzymam sie z zakupami anten. Przecież tysiace uzytkowników nie moga sie mylić :)... to po prostu musi działać. Ale... poszukuje pałki Radmora, to chyba bedzie ładniejsze niz mój dipol - straszak na balkonie.A kolega pytal o czestotliwosci.. po raz kolejny powiem - służby i pasmo amatorskie.
    Airloop
    Poziom 9  
    Ok proponuje na początek posługiwać sie nastepującym schemtem postepowania:
    wzorując się np na pasmie amatorskim 2 m 144 MHz :
    1. Wyznaczyć z Bandplanu zakres częstotliwości na jakiej pracują krótkofalowcy 2m ( najniższą i najwyższą częstotliwością) czyli od 144-146 Mhz
    2. Wprowadzić podany zakres do ICOM'a tworząc właściwy program z granicznymi częstotliwościami. max i min.czyli od 144 do 146 MHz
    3. Wprowadzić właściwą modulację jaka używana jest w tym paśmie - czyli FM
    4.Ustawić krok strojenia na 1 Mhz ( można na 5 lub 10)
    5.Ustawić SQL na LEVEL1 ( można na AUTO )
    6.Ustawić GAIN na MAX
    7.Uruchomić skanowanie.
    Skaner powinien w zakresie od 144 do 146 Mhz przeszukiwać krok po kroku po 1 Mhz w poszukiwaniu sygnału. Oczywiście trzeba pamiętać iz w dni powszednie krótkofalowcy nie koniecznie musza pojawić sie w eterze przed południem. Należy wziąźć pod uwagę , że bywają w pracy. Tak więc ich aktywność może być większa np. wieczorem albo w weekendy od rana do nocy. Tak jak wspominałem warto założyć sobie w jakiejkolwiek formie( papierowej, elektronicznej) dziennik nasłuchów, notując istotne parametry.
    Ja osobiście jesienią ubiegłego roku mogłem usłyszeć w Szczeinie wywołania radioamatorów w pasmie 2 m na teleskopowej antenie ICOM R20.
    Mając taki schemat postępowania należy tworzyć kolejne programy z kolejnymi granicznymi czętotliwościami weryfikując pozostałe parametry ( pkt od 2-4)w zależności od tego jakich pasm/częstotliwości słuchamy. np dla lotnictwa modulacja będzie AM
    internick
    Poziom 34  
    Airloop napisał:
    ...Ustawić krok strojenia na 1 Mhz ( można na 5 lub 10)...

12,5 kHz, a nie 1 MHz!

Airloop napisał:
    ...osobiście jesienią ubiegłego roku mogłem usłyszeć w Szczeinie wywołania radioamatorów w pasmie 2 m na teleskopowej antenie ICOM R20...

I co w związku z tym?

Jeśli to przemiennik; dodatkowo zawieszony wysoko nad terenem to bez anteny można słuchać, ale chyba nie na tym zabawa polega, prawda?
    Airloop
    Poziom 9  
    Ok może byc 12,5 ale skaner wówczas będzie wchodził co 12,5 khz na daną częstotliwość i przechodził na następną. Skanując z krokiem 1 MHz jestem dłużej na ewentualnej częstotliwości na której odbywa się łączność radiowa powoli odstrajając się od niej.
    Generalnie Panowie apel. Nie chodzi o to aby wykazać kto jest bardziej lub mniej obryty w teorii ale chodzi o to kto ma większe doświadczenie w praktycznym zastosowaniu tej teorii. Czyli chodzi o podzielenie się swym praktycznym doświadczeniem - co i jak robić aby nie odkrywać Ameryki na nowo ( szczególnie przez tych którzy są na tym forum u progu zabawy z radiem) Proponuje aby wszelkie uwagi argumentować dlaczego tak a nie inaczej.Pamiętajmy, że nasza wiedza ma pomóc tym którzy jej nie mają.A Ci co ją mają mogli ją wzbogacić. Wówczas to forum ma sens.
    internick
    Poziom 34  
    Airloop napisał:
    ...może byc 12,5 ale skaner wówczas będzie wchodził co 12,5 khz na daną częstotliwość i przechodził na następną....

Weź książkę w rękę i czytaj, czytaj, czytaj, bo wieje kompletną niewiedzą!!!

1 MHz wygląda tak:

144 - 145 - 146: trzy kanały w 2 MHz

12,5 kHz wygląda tak:

144,0000

144,0125

144,0250

144,0375

144,0500

144,0625

144,0750

144,0875

144,1000

itd

Widzisz różnicę?

To jest poprawny krok syntezy.
    pike28
    Poziom 10  
    Ok. Zgodnie z zaleceniem skanowanie pasma 144.000-146.000 ,skok 1,0kHz. RF Gain na MAX, modulacja FM. Skanowanie na oryginalnej antenie. Nie znalazl nic.Skanowanie na kablu.... efekt ten sam. A może ten skaner jest uszkodzony. Juz nawet zresetowałem do ustawień fabrycznych. A może ma ktos z was koledzy wprowadzone ustawienia zapisane w pliku do cs-r20... Nie mam juz siły. A może mamy kogoś ze Szczecina chętnego na piwo ;)

Poprawiam się, słyszę CB19 na oryginalnej antence i radio ZET , wiec coś jednak działa.
    Jap
    Poziom 28  
    tak sobię myślę - ATT nie masz czasami załączonego?

Aby sprawdzić skaner - weź go w dłoń z oryginalnym teleskopem, wbij 255.550 MHz FM i wyjdź na balkon. Ruszając skanerem w różne strony powinieneś natknąć się na rozmowę jakby w jęz. brazylijskim. Jak to słyszysz tzn, ze skaner odbiera wyśmienicie sygnał z satelity wojskowego. Jeśli nie odbierasz - poczekaj z godzinkę i spróbuj ponownie. Jeśli nici z tego testu to może być uszkodzony. Skanery niższej klasy potrzebują do odbioru tej satki anteny krzyżowej lub yagi i/lub przedwzmacniacza.

Odwiedź stronę http://giller.pl/radioscanner/ - bardzo dawno nieaktualizowaną, aczkolwiek większość danych wciąż jest aktualna i sprawdź co u ciebie na jakiej f piszczy wpisując ciekawe f w komórki pamięci.

Co do sprawdzenia samej anteny możesz złapać stację z zakresu 88-108MHz WFM na teleskopie, podmienić na nową antenę i sprawdzić na Smetrze zmianę sygnału. Po tym będziesz wiedział, czy antena działa prawidłowo.

P.s. co do zatrzymywania się skanera na szumach załącz VSC - ten układ analizuje dźwięk i jeśli skaner zatrzymuje się na nośnej lub emisji cyfrowej to po sekundzie zaczyna skanować dalej. Zatrzymuje się tylko przy wykryciu głosu.

SQUELCH w pozycji AUTO (bdw - bardzo fajna funkcja :) )
    RF Gain oczywiście na MAX
    ATT musi być WYŁĄCZONY.

Tak sobie coś przypominam sprzed 3 lat, że jak byłem blisko Szczecina z ICR20 na wczasach to nie za wiele było słychać... Może u Ciebie już wszystko w cyfrze chodzi (sprawdź 418-420MHz - TETRA)?

Podrzuć fotkę Twojej anteny (jak zamocowałeś, jak zbudowałeś). Może tu diabeł się ukrył.
    pike28
    Poziom 10  
    Wszystkie opcje ustawione tak jak podpowiedziałeś. Dziwne jest to ,że nawet nie słyszę przemiennika Szczecińskiego na SR1 V62 (R7) 145.1750 145.7750 . On jest w Kołowie czyli tylko kilka kilometrów ode mnie. Niestety na tych parametrach szum. Zaczynam kombinować , że to moje Bukowe jest na takim zadupiu , że tu fale zawracają.

Tego wojskowego satelity też nie słychać.

Plusem to że na antenie ręcznej złapałem szczeciński przemiennik 23 cm.

Jutro cyknę zdjęcie anteny za dnia i je wstawię.
    Airloop
    Poziom 9  
    Ok mój błąd chodziło oczywiście o 1kHz

Dodano po 3 [minuty]:

Rzeczywiście nie 1 Mhz a 1 KHz ale to wynikłao z mojego opisu że:
    dłuzej dostrajam sie a potem ewentualnie odstrajam sie od czestotliwosci na której ktos nadaje.

Dodano po 38 [minuty]:

Sorry raz jeszcze za zamieszanie z 1 Mhz ale kolega pike28 zajarzył ze chodzi o 1 kHz tym bardziej ze ICOM nie wyciśnie więcej jak 100 kHz.
    Wedle mnie Twój skaner jest OK a świadczy o tym fakt, że jak sam piszesz udaje Ci sie usłyszeć PKP, TAXI i CB. Nie sądzę aby w urządzeniu było coś nie tak.
    Raz jeszcze zaznaczę, że słyszałem policję w okolicach 174 Mhz, Taxi, krótkofalowców na 2 m a to wszystko na antenie teleskopowej i to w bloku typu leningrad ( żelbeton). Tak więc na Bukowym powinieneś łapać łączności bez problemu. Podejrzewam, że trzeba trochę cierpliwości i systematyki w prowadzeniu nasłuchów. Nie zawsze w jeden czy dwa wieczory uda się złapać coś super ciekawego. Radziłbym najpierw pobawić się na antenie teleskopowej a potem dopiero po "namierzeniu " konkretnych częstotliwości podmienić antenę.
    pike28
    Poziom 10  
    Zobaczymy jaki będzie efekt na Niebuszewie postawiłem go przy oknie w pracy. Niestety antena teleskopowa oryginalna. Zatrzymuje się co chwila w w interesującym mnie zakresie, pokazuje siłę sygnału MAX ale tylko szum .
    Airloop
    Poziom 9  
    Rozumię, że wszystkie ustawienia masz poprawne czyli odpowiednią modulacje wybranego zakresu częstotliwości, wyłączony tłumik i pozostałe parametry. Może zacznij "czesanie" częstotliwości na poziomie SQL LEVEL1. Jeśli nadal będzie wyłapywać szumy to można spisać te częstotliwości i wprowadzić je do programu przeszukiwania tak aby je omijał albo tolerować je i pozwalać programowi zatrzymywać się na nich zmieniając czas "postoju" na wychwyconej częstotliwości. Niestety ale są to zapewne jakieś sygnały pochodzące albo z nadajnika radiowego albo źródłem jest urządzenie które jest generatorem zakłócenia. Tak więc zmiana anteny raczej nie poprawi stanu rzeczy w sposób diametralny przynajmniej na tym etapie .
    pike28
    Poziom 10  
    Tak SQL LEVEL1,RF GAIN MAX,TS 12.5 kHz powoli sobie czesze częstotliwość FM. Udało mi się złapać jakieś PMR-y na 466.087 i okolicach. I to dziwne... Telefon do ENEI.. To możliwe? No chyba jednak :)
    Airloop
    Poziom 9  
    Ok i to potwierdza za urządzenie wydaje się być sprawne. Teraz chodzi o to by w sposób usestymatyzowany i uporządkowany słuchać tego co "lata" w eterze. Ja w swojej karierze robiłem to na zasadzie drobnych kroczków. Czyli najpierw poświęcałem czas na np. Kolej potem np na Policję następnie na Lotnictwo, potem kolejną i kolejną służbę a po kilku miesiącach może nawet około roku stworzyła mi się baza danych z konkretnymi częstotliwościami. Mając taki materiał wiedziałem na jakiej częstotliwości o jakiej porze dnia itp itd można było natknąc sie na łączność.Dopiero wtedy zacząłem zabawę z antenami. Bywało ze uruchomienie anteny "wycinało" dane służby/częstotliwości a inna antena wzbogacała możliwość słuchania. Wydaje mi sie ze powinieneś przyjąć jakąś taktykę postępowania bo raczej nie uda Ci się wyłapać w ciągu tygodnia czy dwóch ciekawych nasłuchów z pełnego zakresu.