Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Versa 15 + gprs-t2 weryfikacja połączeń

randolfik 14 Jan 2013 05:20 12633 8
Optex
 • #1
  randolfik
  Level 10  
  Witam wszystkich.
  Czy mógłbym poprosić o sprawdzenie poprawności podłączenia obwodów. Kolorem czerwonym z przerywaną kreską zaznaczyłem czego nie jestem pewien.
  Satel Versa 15 + gprs-t2 weryfikacja połączeń Satel Versa 15 + gprs-t2 weryfikacja połączeń
  Podłączenie czujek nie musiałem rozdzielać ponieważ 500mA/10mA (pobór prądu czujki)=50 czujek jak dobrze wyliczyłem. Ja u siebie mam 10 więc powinno starczyć.
  Dziękuję i proszę o odpowiedź.
 • Optex
 • #2
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Schemat totalnie nieczytelny (albo mi tak się wyświetla). Lepiej było przesłać schemat z podłączoną jedną czujką, pozostałe wtedy łącze się analogicznie. Podłączenie czerwoną linią przerywaną (rozumiem, że chodzi o wyjście z GPRS-T2) - poprawne.
 • Optex
 • #3
  extremeee
  Level 25  
  Schemat faktycznie nieczytelny.
  Wydaje się być prawidłowy tylko nie wiem o co chodzi z tą czerwoną kreską wcale.
  Tak na marginesie BOSCH się pisze przez "ch".
 • #4
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Z wyjścia NO modułu GPRS jest podłączenie kreską przerywaną z wejściem Z15 centrali (tak to u mnie widać, ale mogę się mylić). Jeśli faktycznie tak jest i zamierzeniem autora było zdalne sterowanie poprzez np. SMS to jest to poprawne.
 • #5
  humek
  Level 32  
  Nakićkałeś kolego strasznie pooglądałem aż do bólu oczu. Trzeba było tylko tu nam naszkicować to czego nie jesteś pewien.Wygląda ze niby dobrze. ja mam inną zasadę,mianowicie do centralki podpinam tylko tę urządzenia które są ważne i nieodzowne do "pracy na stole" .Zamiast czujników zapinam rezystory 2,2KOm tak abym mógł je sobie zwierać i wywoływać naruszenia wejść podczas testowania. Jak już oprogramuję wszystko i mam centralkę zmontowaną jako całość (obudowa,zasilacz,expandery itd) gotową do zamontowania u klienta to zamieniam parametry wejść na 2EOL/NC. Potem wieszam u klienta i po podłączeniu urządzeń wszystko powinno poprawnie śmigać. tak jest (przynajmniej dla mnie ) łatwiej, bo często miejsce montażu to budowa, aktywne biuro itd ciągle się coś dzieje a otoczenie rozprasza wiec łatwiej w zaciszu domowym/warsztatowym zmontować i sprawdzić całość .Wiem niektórzy wola u klienta bo jak się monter nie zaleje potem i nie zleci kilka razy z drabiny to znaczy ze się nie napracował i żal mu płacić ! hi hi ale ten tok myślenia już mija.
 • #6
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  humek wrote:
  Wiem niektórzy wola u klienta bo jak się monter nie zaleje potem i nie zleci kilka razy z drabiny to znaczy ze się nie napracował i żal mu płacić ! hi hi ale ten tok myślenia już mija.


  Tak czytam i czytam i miałem już coś napisać, ale mnie uprzedziłeś :D
  Faktycznie coś w tym jest, że trzeba pokazać klientowi, że to "trwa" i że to "nie jest takie proste". Chociaż samo wcześniejsze podłączenie w domu urządzeń nie jest złym pomysłem a nawet dobrym, bo można sprawdzić poprawność działania podstawowych elementów (centrala<->manipulator).

  Dla autora wątku, kilka osób przejrzało schemat, połączenia elektryczne wyglądają na poprawne. Jak coś źle podłączysz (w granicach rozsądku, nie mówię o podawaniu 230V na centralę..) to nic nie powinno się stać, system po prostu nie zadziała prawidłowo i wtedy można jeszcze szukać usterki.
 • #7
  randolfik
  Level 10  
  Witam wszystkich i dziękuje za szybką odpowiedź. Rzeczywiście troszeczkę to "ciasno" wygląda ale chciałem przedstawić całość żeby być pewien. Nie byłem pewien połączenia z GPRS-t2 do centrali NO-Z15 ale mówicie że dobrze. Nie byłem również pewien czy rozdzielić "T" z czujek na inne COM wolne. Zostawię jak jest. Chce centrale przygotować w domu a później spiąć na gotowo na miejscu. Dziękuje jeszcze raz.
 • #8
  randolfik
  Level 10  
  Witam,
  centrala skonfigurowana, wszystkie czujki i kontaktrony w strefie1. System działa poprawnie natomiast jest jedno ale. W czasie gdy system jest nieuzbrojony (nie załączone jest czuwanie) podczas ruchu w zasięgu czujki dioda zapala się w czujce i w manipulatorze są trzy dźwięki. Tak jest ze wszystkimi czujkami. Jak się pozbyć tych dźwięków. Kiedy wpiszę hasło administratora tego dźwięku nie ma. Niedogodne to będzie ponieważ podczas przebywania w domu cały czas będzie piszczał manipulator. Pozdrawiam
 • #9
  NOOKIA
  Level 28  
  Poczytaj o funkcji gongu w manipulatorze, wyłączysz tą opcję i będzie ok