Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 3613WLMi - samoczynna zmiana rozdzielczości na niższą

14 Sty 2013 09:23 2421 14
  • Poziom 11  
    Witam !

Dokładnie od wczoraj z matrycą mojego Acer Aspire 3613WLMi, (system XP Pro) zaczyna się dziać coś dziwnego. Karta graficzna i sterowniki są poprawnie zainstalowane (Mobile IntelŸ 915GM/GMS, 910GML Express Chipset Family), system rozpoznaje monitor, aż tu przy następnym uruchomieniu komputera monitor jest tylko na 3/4 ekranu (Mogę tylko ustawić rozdzielczość 800*600 lub 1024*768, ale ja zawsze miałem 1280*800). Występują dziwne pasy (duży z prawej strony, i mały na dole, są to takie rozmyte miejsca, po najechaniu kursorem się zmieniają).

Miałem we właściwościach zawsze monitor PnP, a nie jakiś Digital Flat Panel.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1912131.html

Tu jest praktycznie taki sam problem, wyczytałem, że system nie rozpoznaje monitora, tak jak u mnie, ale to chyba nie oznacza że matryca do wymiany ??? :(

Załączniki video:

Video pokazujące na czym polega problem
    Opcje grafiki
    Właściwości: ekran

Podobne tematy z Acerem:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2387749.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1167708.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1678041.html
  • Poziom 11  
    Sory za przerwę w czasie :)

Wypaliłem Przyjaznego Puchacza (12.04 PL) i uruchomiłem LiveCD. Ubuntu działał w maksymalnej rozdzielczości (1280*800).

Wniosek: szwankują sterowniki Intela (ich reinstalacja nie pomogła) lub coś jest z Windowsem. W każdym razie jest to wina oprogramowania. Matryca jest ok.

Co robić ?
  • Poziom 23  
    Próbowałeś skorzystać z funkcji Przywracanie Systemu do daty kilka dni przed usterką?
  • Poziom 11  
    O tym nie pomyślałem... przypomniałem sobie, że dzień napisaniem tego tematu próbowałem (niestety bezskutecznie) reinstalki sterowników Intela i z tego dnia mam dostępny punkt przywracania (tj. 13 stycznia). Wydaje mi się, że problem był już wcześniej (od pierwszego tygodnia stycznia) i nie mam dostępnych wcześniejszych punktów przywracania :( No cóż, spróbuję z tym najdawniejszym punktem...

• Poziom 11  
    Przywróciłem system z punktu 13 stycznia, zainstalowałem sterowniki z Twojego linku, dalej to samo :(
  • Poziom 23  
    Wrzuć screenshota z menadżera urządzeń.

Podaj również identyfikator karty graficznej:

Chipset zainstalowany?
    ftp://ftp.work.acer-euro.com/notebook/aspire_3610/driver/Intel%20Chipset%20Driver.zip

VGA ze strony acera:
    ftp://ftp.work.acer-euro.com/notebook/aspire_3610/driver/Intel%20VGA%20Driver.zip

Oczywiście najpierw odinstaluj stare sterowniki i ponownie uruchom laptopa następnie zainstaluj chipset i później VGA.
  • Poziom 11  
    Od razu po formacie wszystkie sterowniki z FTP Acera zostały pobrane i zainstalowane w prawidłowej kolejności.

• Poziom 23  
    Sterownik VGA wygląda na poprawnie zainstalowany.

Utwórz nowe konto użytkownika i sprawdź jaką rozdzielczość możesz na nim ustawić.
  • Poziom 11  
    Na nowym koncie jest dokładnie tak samo jak na koncie administratora.
  • Poziom 23  
    Sprawdzałeś co się dzieje po wciśnięciu na klawiaturze <Fn> + <F5> ?
    Podłączałeś zewnętrzny monitor?

Dodano po 3 [godziny] 9 [minuty]:

Może sterownikom czegoś brakuje w systemie, skoro pod linuxem działa.
    Doinstaluj Microsoft.NET Framework, nowy directx, microsoft visual c++.

Możesz też sprawdzić jak to wygląda pod vistą.
  • Poziom 11  
    1. Tak, ten skrót klawiaturowy sprawdzałem już dawno, pojawia się ikonka monitora, która znika po sekundzie, nic się nie dzieje.
    2. Nie posiadam zewnętrznego monitora.
    3. .NET i Visual C++ były już zainstalowane:

4. Posiadam DirectX 9.0c :

Sprawdzę jeszcze raz pod linuxem.

Edit: Jeszcze raz odpaliłem Ubuntu z LiveCD i tym razem pierwszy raz tam też pojawił się problem tej popieprzonej rozdzielczości (te odkształcone paski) :( . Nie wiem już co robić, męczę się już z tym prawie miesiąc, a nie wiem czy to wina oprogramowania, sprzętu czy biosu... (?)

Na Ubuntu to samo
  • Poziom 23  
    Skoro pod linuxem również występują zniekształcenia to jest to raczej problem sprzętowy.
    Testowałeś ram programem memtest86+ ?
    Jeśli nie to zrób w nim 2 pełne przejścia.
  • Poziom 11  
    Memtestu jeszcze nie robiłem, nie wiem jak to się stało, ale pewnego razu, kiedy włączyłem komputer wyświetliła się dobra, natywna rozdzielczość i od teraz (wg TEGO postu) będę hibernował komputer. Mem test zrobię jutro. :)