Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Dual CV450M problem po wymianie tranzystorów

14 Sty 2013 10:28 2031 7
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich serdecznie!
    A więc tak wzmacniacz miał spaloną jedną stronę (tranzystory końcowe oraz taki mały darlington 2sc982 umieszczony w radiatorze t703). Zamiast końcowych wstawiłem tip122 oraz tip127 a zamiast 2sc982 bc517 odpowiednio zamieniając mu piny. I teraz ta strona charczy, przebieg na wyjściu (podawałem sinus i prostokąt 1KHz) jest zniekształcona dolna połówka- rozszerza się im głośniej tym bardziej ale tylko gdy jest podpięty głośnik. Bez obciążenia wygląda ok. Testowo przełożyłem tip-y na działającą stronę i tam wszystko jest w porządku. Dodatkowo zauważyłem, że nie zgadają się napięcia na bazach tych tranzystorów zamiast -1,1V i 1,1V jest -0,7V i 1,3V. Więc jest to wina tego bc517. Najprawdopodobniej ma inne wzmocnienie niż ten 2sc982.
    Powiedzcie mi co trzeba zmienić lub dołożyć, żeby pracował poprawnie.
    Schemat: Wzmacniacz Dual CV450M problem po wymianie tranzystorów Wzmacniacz Dual CV450M problem po wymianie tranzystorów
    A cały jest tutaj http://wega.we.funpic.de/cv450s/

Pisownia symboli jednostek wielkości elektrycznych do poprawy.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    GM
  • Poziom 27  
    Witam.
    Co z regulacją prądu spoczynkowego, elementy układu zabezpieczenia sprawne?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Prąd dał się wyregulować, zabezpieczenie przed dc sprawne. Niepokoją mnie te napięcia na bazach tranzystorów końcowych. Czy przez to jeden jest "bardziej otwarty" od drugiego tranzystora? Jestem tylko amatorem w dziedzinie elektroniki. Czy dobrze rozumiem, że prąd spoczynkowy to jest taki prąd który płynie między tranzystorami końcowymi (takie jakby "delikatne zwarcie") spowodowany jest tym, że tranzystor aby zaczął przewodzić musi mieć powyżej 0,6v na złączu bazy, czyli jeden jest bardziej otwarty 1,3v a drugi mniej -0,7v. Więc prąd spoczynkowy się zgadza, ale oba tranzystory powinny być tak samo "otawrte" a nie są. Testowo wstawiłem w ten kanał 2sc982 z działającego i jest dobrze ale bc517 to jego zamiennik który jak widać ma jakiś istotny parametr inny. Ciekawe jest też to, że bez obciążenia przebieg na wyjściu wygląda ok. dopiero jak podłącze obciążenie i dam nieco głośniej to zniekształca. Co należy skorygować aby wzmacniacz działał z tym bc517?
  • Poziom 12  
    Zobacz w aplikacji obu tranzystorów i porównaj ich wzmocnienie ten bc ma większe wzmocnienie od oryginału o ponad 20 tysięcy jak dobrze pamiętam to 2sc982 miał 7000T a bc517 to 30000T.
  • Poziom 11  
    Czy istnieje jakiś prosty sposób aby zmniejszyć wzmocnienie? Wydaje mi się, że dołożenie jakiegoś rezystora w odpowiednie miejsce, tylko gdzie dokładnie? Rezystancję dobrałbym już sam, gdybym wiedział gdzie ją wpiąć.
  • Poziom 12  
    nie lepiej zastosować słabszy zamiennik niż przerabiać?
  • Poziom 11  
    Pewnie byłoby lepiej. Ale jeśli ktoś wie jak to zrobić, żeby dopasować coś aby działało z tym bc517 to będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Testowo wstawiłem końcowe tranzystory BD243C i BD244C i teraz napięcia na ich bazach się pozmieniały na -1.8V oraz 0.4V. Czy ktoś potrafi wyjaśnić dlaczego tak się dzieje?
  • Poziom 25  
    Sprawdzić tranzystory T704 i T705. Wylutować po 1 nodze diod D701 i D702. Włączyć i sprawdzić czy jest OK.