Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generalny remont mieszkania - wymiana elektryki a kuchenka indukcyjna - MOC

14 Sty 2013 12:37 15264 58
  • Poziom 11  
    Witam. W kwietniu rozpoczynam remont generalny mieszkania. Zastanawiam się nad likwidacją gazu i wstawieniu płyty indukcyjnej. W mieszkaniu będę wymieniał całą elektrykę włącznie z bezpiecznikami i moje pytanie brzmi czy ta płyta da rade w moim przypadku. Aktualne dane jakie mam przyłącza elektrycznego to

1 Faza, korek główny w piwnicy 20A, przydział mocy 4kW (max możliwe zwiększenie do 5,6 lub 5,7 przez Taurona dla 1 fazy).

W mieszkaniu będzie jeszcze oprócz tego piekarnik elektryczny, okap, lodówka, mikrofala, klima podwieszana z spiterem, pralka, zmywarka, TV, oświetlenie energoszczędne. Proszę mi doradzić czy jest potrzeba wykonania instalacj 3fazowej (Tauron powiedział że u nich nie ma problemu zapłacę tylko za dodatkowe zwiększenie przydziału mocy). O ile będzie większy koszt instalacji elektrycznej jeśli zdecydowałbym się na 3 fazy zamiast 1fazy (co będzie trzeba zakupić dodatkowo bo nie mam pojęcia z czym to się wiąże).

Jaką moc max może mieć zakupiona indukcja żeby gotowanie sprawiało przyjemność (szybkość, komfort) i żeby nie wybijało korków lub nie uszkodziło instalacji jak przy niedzielnym obiedzie będzie zajętych 3 pola + kuchenka + klima, lodówka i zmywarka :)

Czy ktoś kiedyś kalkulował czy dużo większe są rachunki przy zamianie gazu na indukcję (przy średnim gotowaniu)
  • Poziom 36  
    Takie informacje to tylko wróżce możesz pisać, ale w ciemno Ci odpowiem, że zasilanie 3-fazowe będzie niezbędne.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Jeśli chodzi o koszty to wyjdzie podobnie lecz, kuchenka indukcyjna ma wiele innych zalet. Na przykład to, że szybciej gotuje jest bezpieczna, bardziej estetyczna, no i przy gazie po jakimś czasie będziesz miał żółte naloty na meblach i ścianie, bo gaz jest jednak tłusty. A co do zabezpieczeń to nie ma w tym przypadku innego wyjścia jak zamówić zasilanie 3 fazowe. Złóż wniosek o zmianę warunków przyłączenia. Tauron ma chyba 2 tygodnie na wystawienie warunków. Będziesz wiedział co i za ile musisz zrobić, co musisz zrobić Ty co zrobią oni. To nic nie kosztuje przeważnie a zyskujesz wiedzę. A jeśli już kosztuje to około 200 zł ale ta kwota jest potem zaliczana na poczet zwiększenia mocy. A koszt tej zabawy jest taki: Jakbyś chciał przykładowo 3x16A czyli wychodzi Ci 11 kW mocy umownej. to płacisz przy przyłączu kablowym do budynku 174,50 zł za każdy dodatkowy kilowat a przy przyłączu napowietrznym 124 zł za każdy kilowat czyli musisz zapłacić odpowiednio: 1221 zł oraz 868 zł.
  • Poziom 11  
    A czy rozwiązanie 3x16A będzie wystarczające??
    Rozumiem że teraz mam 1x20A czyli licząc na moc to mam 230V*20A= 4,6kW (tyle teoretycznie mi dają).

Rozumiem że jak zrobimy 3x16A 230*16A*3 = 11kW czyli różnicy mamy 6,4kW i za to muszę zapłacić.

Przy rozwiązaniu 3x16A mogę zainwestować w indukcję 7,2kW?
  • Poziom 27  
    Indukcja ma moc maksymalną 7,2 kW to przy maksymalnej mocy 4 pól grzejnych. Choć lepiej było by dać 3x20 A. co daje 14 kW. Ale to wiąże się z kosztami. Trzeba też pamiętać aby te 3 fazy równomiernie obciążyć. Ale to już elektryk będzie wiedział jak to zrobić.
  • Poziom 11  
    Teoretycznie ma max moc 7,2 ale są tez wersje z 4,6kW 5,6kW, 6,4kW więc myślałem o jakiejś z zakresu 4,6-6,4 i wtedy przy tych wszystkich bajerach czy 3x16A będzie OK. Czy na umowie będzie pisał gdzies rodzaj przyłącza (napowietrzny czy kablowy?)

Dodano po 2 [minuty]:

A i jeszcze jedno czy koszt wymiany instalacji w domu będzie też większy czy tutaj nie ma wpływu (jedyna różnica to w dodatkowej mocy którą muszę uregulować)

Dodano po 2 [minuty]:

I jaki zapas mocy powinien wystarczyć na to mieszkanie myślicie że 11-12kW wystarczy czy to nie będzie za dużo lub za mało??
  • Moderator
    Koszt instalacji będzie większy, ale to jest rząd kilkunastu procent.
    11-12 kW wystarczy.
  • Poziom 27  
    Co do przyłącza to jak masz przy budynku słup i od słupa kabel do budynku to masz napowietrzne, w przeciwnym wypadku jest kablowe. Wystarczy 11 kW. A co do zmiany instalacji to wiąże się z poprowadzeniem nowego przewodu od zabezpieczenia przedlicznikowego do mieszkania oraz do tej kuchenki również przewód nowy bo musi być 5 żyłowy, (zakładam, że instalacja jest w TN-S). Tauron tylko zgarnia kasę ale przystosowanie instalacji do nowych warunków zasilania leży w Twojej gestii w warunkach o przyłączenie jak Ci wydadzą będzie wszystko wyjaśnione.

Dodano po 1 [minuty]:

No i po wykonaniu przez elektryka obowiązkowe są pomiary tej instalacji.
  • Poziom 11  
    A rozmawiając dziś z Tauronem powiedzieli że na mojej głowie jest tylko instalacja w domu oni resztą się zajmują więc nic nie mówili że mam ciągnąć kabel z parteru szybem na 10 piętro. To jest blok spółdzielczy 10piętrowy z dużej płyty. Co do pociągniecia kabla do kuchni to nie ma problemu bo tak jak mówie wszystkie ściany będą prute i będzie robiony remont generalny z wszystkim więc dlatego jedyna okazja pomyśleć nad zmianami. Jak myślicie warto w to iść czy zostać przy gazie i wymienić tylko instalację w domu na nową.
  • Poziom 27  
    I pewnie rozmawiałeś z taką miłą panią co to mówiła, że wszystko jest takie różowe:-) Dostaniesz warunki będziesz miał czarno na białym. Choć różnie Oni do tego podchodzą. Zależy też gdzie masz granicę własności sieci. To powinno być napisane na umowie kompleksowej. Ja mam w mieszkaniu wszystko na prąd ogrzewanie, wodę ciepłą kuchenkę indukcyjną i zabezpieczenie 3x32 A. Choć gaz w budynku jest. I jestem bardzo zadowolony. To taka subiektywna ocena. Łatwość regulacji, czysto, ogrzewanie praktycznie bezobsługowe. Koszt zmiany całej instalacji jest chyba porównywalny z przyłączem gazowym, zakupem kotła robieniem wkładu kominowego itp. Miom zdaniem warto się w to bawić. Aha i jeszcze jedna zaleta masz jeden rachunek, prąd jest zawsze taki sam, (bo gaz to często jest złej jakości).
  • Specjalista elektryk
    kloncd napisał:
    W mieszkaniu będzie jeszcze oprócz tego piekarnik elektryczny, okap, lodówka, mikrofala, klima podwieszana z spiterem, pralka, zmywarka, TV, oświetlenie energoszczędne.

Oprócz tego czyli oprócz płyty indukcyjnej.
    I Wy Koledzy do tego doradzacie 11kW mocy przyłączeniowej? Zabezpieczenie 20A przed licznikiem?
    Bądźmy poważni.
  • Poziom 27  
    No rzeczywiście może okazać się za mało ale trzeba by to jeszcze przeliczyć stosując współczynnik jednoczesności.
  • Specjalista elektryk
    bartekfigura napisał:
    gaz jest jednak tłusty
    Metan to węglowodór a nie tłuszcz. Co najwyżej spaliny inaczej cyrkulują niż ogrzane elektrycznie powietrze.
    kloncd napisał:
    A rozmawiając dziś z Tauronem powiedzieli że na mojej głowie jest tylko instalacja w domu oni resztą się zajmują więc nic nie mówili że mam ciągnąć kabel z parteru szybem na 10 piętro.
    Dom to nie mieszkanie. Instalacja w domu w rozumieniu ZE to to, co jest za złączem.
  • Poziom 11  
    Drodzy forumowicze a co powiecie o czymś takim.

Zwiększenie mocy do 5,7kW na jednej fazie. Kuchenka indukcyjna Siemens model
    EH651TA66E moc 3,7kW pozostałe sprzęty bez zmian (jeśli taka kuchenka sprawuje się OK to nei muszę mieć 7,2kW). Rozmawiałem z elektrykiem i mówił że nie będzie żadnego problemu bo raczej jest mała szansa że wszystko włączę jednocześnie w domu. Jaka jest wasza opinia. I macie jakieś zdanie na temat takich indukcji 3,7kW jak się spisuje.

Ile poszczególne akcesoria AGD mogą pobierać mocy (może można by zrobić taką symulację kiedy mógłby pojawić się problem z brakiem mocy)

Mikrofala, Piekarnik, Lodówka, Pralka, Okap, Zmywarka, Klimatyzator, TV, Oświetlenie i jakieś drobne AGD.

Elektryk mówił że jak się zamontuje wszystko w domu na odpowiednich bezpiecznikach i porozdziela to nie będzie żadnych problemów.

Poproszę o Wasze opinie
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    TWK napisał:
    Metan to węglowodór a nie tłuszcz. Co najwyżej spaliny inaczej cyrkulują niż ogrzane elektrycznie powietrze.

Ale jak by nie było od gazu meble po jakimś czasie żółkną. Wiem to bo ja mam elektryczną już kilka lat a rodzice moi mają gaz i meble żółte już od tego gazu.
    kloncd napisał:
    Ile poszczególne akcesoria AGD mogą pobierać mocy (może można by zrobić taką symulację kiedy mógłby pojawić się problem z brakiem mocy)

Mikrofala, Piekarnik, Lodówka, Pralka, Okap, Zmywarka, Klimatyzator, TV, Oświetlenie i jakieś drobne AGD.

Zrób tak jeśli będziesz miał na jednej fazie wszystko zabezpieczenie 25 A czyli 5,7 kW próg zadziałania wyzwalacza przeciążeniowego w bezpiecznikach wynosi 1,45 ich mocy znamionowej. czyli 25x1,45=36 A czyli teoretycznie możesz pobierać 36 A 8,2 kW zanim zadziała zabezpieczenie. A teraz pododawaj moce urządzeń w domu (dane znajdziesz na tabliczkach znamionowych) i pomnóż przez 0,6 czyli współczynnik jednoczesności i wyjdzie Ci w dużym przybliżeniu moc zapotrzebowana.
  • Poziom 17  
    kloncd napisał:
    Elektryk mówił że jak się zamontuje wszystko w domu na odpowiednich bezpiecznikach i porozdziela to nie będzie żadnych problemów.

Opinii jest wiele a decyzję ostatecznie musisz podjąć ty. Proponuję ci wykonać instalację w mieszkaniu oraz instalację zasilającą biorąc pod uwagę, że ewentualnie bez dużych nakładów pracy będziesz mógł zwiększyć moc do 3 faz. jeżeli faktycznie wyjdzie , że przy zasilaniu 1 faz. moc jest zbyt mała i zabezpieczenie główne będzie często się wyłączać. Możesz wystąpić do ZE o przydział dodatkowej mocy i warunki jakie otrzymasz są ważne 2 lata i bezpłatne a do niczego nie zobowiązują i gdy podejmiesz decyzję o zwiększeniu mocy wówczas dopłacasz za dodatkową moc i zawierasz nową umowę.
    Ja uważam, że przy kuchni elektrycznej należy zainstalować "siłę" ale o tym decyduje inwestor.
  • Poziom 27  
    Mikrofala taka nowoczesna ma 2,4 kW Piekarnik nawet 3,3 kW, Lodówka około 150 W, Pralka około 2,5 kW, Zmywarka około 2 kW, Klimatyzator to zależy od mocy ale do przeciętnego pomieszczenia wystarczy taki o mocy grzewczej/chłodzącej 2 kW, TV i inne odbiorniki RTV komputery razem około 0,5 kW. Oświetlenie jeśli energooszczędne to na całe mieszkanie około 100-200 W zależy od liczby wypustów oświetleniowych. Drobne AGD to zależy co ale można przyjąć łącznie 2 kW przecież nie używasz wszystkiego jednocześnie.
  • Poziom 11  
    Mikrofala 1,2 kW
    Piekarnik elektryczny 3,3 kW,
    Lodówka około 0,15kW,
    Pralka około 2,5 kW,
    Zmywarka około 2 kW,
    Klimatyzator 2 kW,
    TV laptopy 0,5kW
    Oświetlenie 0,2kW
    Indukcja 3,7kW
    Ogrzewanie podłogowe łazienka 1,5m2 = 0,3kW

Łącznie 15,55kW * 0,6 = 9,33kW i co o tym sądzicie czy korek w piwnicy 25A (1faza) i nowa instalacja w domu wystarczy. Elektryk powiedział że musi zobaczyć jaki jest stan kabli w piwnicy i wtedy można zobaczyć ile dać tam Amperów i żeby się tym nie martwić bo nie bedzie problemów.

Remont będzie mi robiła ekipa obcych fachowców więc wiecie nie chce żeby zostało coś zrobione a później okazało się że co chwile będę w piwnicy.

Czy ktoś może przedstawić mniej więcej kosztorys ile może kosztować gdyby zdecydował się dokupić tej mocy i wykonać przyłącze 3fazy (przedział kwotowy).

Wcześniej koledzy pisali że 12kW może być za mało ale korzystając z tego wzoru co dał kolega wcześniej wygląda na to że mając 10kW powinno ogarnąć temat :)

Kurde już sam nie wiem czy inwestować w kolejne koszta bo już trochę mnie to będzie kosztowało te wszystkie udziwnienia :)

Dodano po 3 [minuty]:

Rozumiem że to są pewnie pobory mocy maksymalne więc kurde jeśli ten współczynnik 0,6 dotyczy prawdopodobieństwa włączenia wszystkich urządzeń w tym samym czasie to wydaje mi się że chyba rzeczywiście nie jest aż tak źle jak myślałem.
  • Poziom 27  
    kloncd napisał:
    korek w piwnicy 25A (1faza)

Korek to jest w wannie w instalacji mamy bezpieczniki.
    Z tymi mocami co podałeś będzie problem zwłaszcza przed świętami kiedy żona pierze, gotuje, piecze ciasto i jednocześnie zmywa naczynia. Ja przed założeniem 3 faz miałem tymczasowo bezpiecznik 32 A na jednej fazie bo to jest maksymalny jaki pozwalają w Tauronie, przy zasilaniu jednofazowym. I nie było tak źle chociaż trzeba było się pilnować aby za dużo tego nie włączać jednocześnie. A i tak kilka razy musiałem podnosić bezpiecznik po zadziałaniu przeciążeniowym.
  • Poziom 11  
    Hehe słuszne stwierdzenie z tym korkiem :) nie jestem ekspertem w elektryce dlatego pytam fachowców tutaj :)
  • Poziom 27  
    Więc ja bym Ci radził zrobić tak jak już kolega wyżej napisał: okablowanie przygotuj sobie tak jak na 3 fazy, rozdzielnice też odpowiednio większą. I jeśli stwierdzisz, że komfort życia na jednej fazie jest niezadowalający to wystąp o warunki i przejdź na zasilanie 3 fazowe. A okablowanie i wszystko już będziesz miał gotowe więc tylko kwestia zmiany zabezpieczenia przed licznikowego i samego licznika. Ale to już robi Tauron.
  • Poziom 42  
    Daruj sobie liczenie i współczynniki skoro jesteś laikiem (bez urazy).
    Weź sobie jednak do serca to, że w dzisiejszych czasach 25A przed licznikiem (niezależenie czy jedna czy trzy fazy) to niezbędne minimum.
    A większa wartość wcale nie jest luksusem.
  • Poziom 11  
    Hmmm dziś w Tauronie mówili mi że max na 1 fazie to 5,7kW (25A) a kolega piszę że 7,2kW (32A) czy ja coś zrozumiałem czy Pan na infolini nie był za mocno w temacie. Proszę mi jeszcze powiedzieć na czym tak naprawdę polega zwiększenie przydziału mocy ? na zwiększeniu amperowości bezpiecznika głównego ? czy jest jeszcze coś zmieniane np w jakiejś rozdzielni.

Patrząc na zwór P= U*I wygląda że to tylko o to chodzi :)

Dobra myślę że wybiorę jedną z tych dwóch opcji
    1faza 230*32A
    lub
    3faza 230*16A przy założeniu że indukcja będzie na osobnym esie i moc kuchenki będzie 3,6kW co wy o tym sądzicie
  • Moderator Energetycy
    Witam.
    bartekfigura napisał:
    A okablowanie i wszystko już będziesz miał gotowe więc tylko kwestia zmiany zabezpieczenia przed licznikowego i samego licznika. Ale to już robi Tauron.
    Tak, tak - już pędzi, by na własny koszt i własnymi ręcyma wymieniać zabezpieczenia przedlicznikowe. Nic z tego. Również rozdzielnicę należy przerobić na zasilanie 3-fazowe, a nie że wszystko gotowe. Rozdzielnic nie widział czy jak ?

kloncd napisał:
    lub
    3faza 230*16A przy założeniu że indukcja będzie na osobnym esie i moc kuchenki będzie 3,6kW co wy o tym sądzicie
    Fatalna opcja. Bardzo fatalna.
  • Poziom 11  
    Oki dobra już nie proponuje rozwiązania to wy jesteście zakładam fachowcami :) zamieniam się w słuch
  • Poziom 27  
    Tauron Tauronowi nie równy. Pewnie zależy w jakim rejonie mieszkasz. Zwiększenie przydziału mocy to szereg zabiegów które przystosują Twoją instalację odbiorczą na przyjęcie tej większej mocy. Czyli: Odpowiednie przekroje przewodów począwszy od zabezpieczenia głównego (dalej to już jest własność Tauron to oni się tym martwią) potem odpowiednia rozdzielnia bo przecież zabezpieczenia 3 fazowe zajmują więcej miejsca. Te zabezpieczenia też musisz kupić. I na końcu odpowiednie przekroje przewodów do urządzeń zasilanych 3 fazowo czyli np. Indukcji. Reszta instalacji pozostaje bez zmian czyli np. zwykłe gniazda elektryczne czy wypusty oświetleniowe.
  • Poziom 11  
    To co mam powiedzieć ekipie remontowej gdybym zdecydował się na 1 fazę ale w razie późniejszych problemów mógł bez rozwalania nowo wyremontowanego mieszkania przejść na 3fazy:) . Bezpieczniki w mieszkaniu będą przeniesione na korytarz więc jak coś tam można coś podłubać.

Czy asekuracyjnie pod indukcje pociągnąć dwa kable (1 pod 1 fazówkę który będzie podpięty a drugi zapasowy na przyszłość 5 żyłowy na 3fazówjkę)