Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja całej instalacji (z powodu cen oleju) w domu jednorodzinnym

arszenick 14 Jan 2013 15:58 2496 16
 • #1
  arszenick
  Level 9  
  Witam,

  W zasadzie od momentu nabycia domu we wrześniu tego roku zastanawiam się nad modernizacją kotłowni, tudzież całego systemu grzewczego. Ostatnio intensywność mojego zastanawiania się znacznie wzrosła (odwrotnie proporcjonalnie do ilosci oleju opałowego w zbiornikach którego spaliłem do dzisiaj tj 14 stycznia za jakieś 3400zł a zima jest przecież bardzo łaskawa). Najpierw może opiszę stan obecny.

  Budynek jest stary (ponad 100 lat) jednak poprzedni właściciel zrobił w nim instalacje koło roku 2000. Docieplono też ściany (teraz mają 2 grubości cegły + 6cm styropianu) i wykonano nowy dach nad strychem nieużytkowym (blacha dachówkowa + wełny ok 15cm). Okna PCW.
  Dom w połowie podpiwniczony, w piwnicy kotłownia. parter 150m2 na połowie powierzchni bardzo wysoki (ok 3,5m) na połowie normalny (2,8m).
  Instalacja składa sie z kotła viessmana comferral (zerwana tabliczka znamionowa ale moze miec ze 20 kW) na olej opałowy ze zbiornikiem 160l. Sterowanie pogodowe.
  Są 2 obiegi grzejne - grzejnikowy w większości pomieszczeń oraz podłogowy w przedpokoju i łazience.
  Całość wspomaga kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza (rury są na strychu). Palimy w nim jak jest zimniej i dość często ale nie jest alternatywą dla pieca olejowego- nie da się tym ogrzać całego domu.
  Z ważnych informacji:
  Komin do Viessamana: w stary komin ceglany wsadzono rurę ze stali (pewnie kwasoodpornej) o średnicy jakieś 120mm (przynajmniej taka średnica jest na kolanie wchodzącym w ścianę piwnicy). Podejrzewam ze komin ceglany (gdybym chcial wyjąć kwasówkę) jest na pół cegły czyli 12x12cm. Kocioł podłączono najprawdopodobniej w miejscu dawnej rewizji (podobno kiedyś piec był na piętrze) więc rewizji teraz nie ma. Myślę że ciąg jest w tym kominie niezly z racji znacznej wysokości. Nie ma tez w piwnicy kanału wentylacyjnego (wszystkie okna piwniczne wolę wiec zostawiać rozszczelnione).
  Kominek ma nowy komin dwu-płaszczowy.

  Wentylacja w budynku - tu jest słabo (jak pisałem wyżej w piwnicy w ogóle brak) kanał z łazienki i kanał z kuchni podpięte do jednego przewodu (stary przewód dymowy pieca kaflowego).

  Rozważałem do tej pory (poza mocniejszym dociepleniem oczywiście) 2 metody działania + jedna wynikająca z połączenia tych 2:

  a. wymiana źródła ciepła
  b. zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło
  c. (pewnie jedyna rozsądna) a+b

  a więc rozważam:  1. kocioł ekogroszek - ale boję się o komin (choć wcześniej był podobno w tym miejscu stary kocioł węglowy). Trzeba by wyjąć rurę z kwasówki a nie mam pojęcia czy to jest proste.

  2. podmiana palnika z olejowego na pelet (podobno bardzo popularne teraz i ludzie sobie chwalą) -koszt jakies 4500zł, brak innych ingerencji ale sprawnosc pewnie mniejsza niż nowy kocioł na pelet oraz nie wiem jak z trwałością bo to stosunkowo nowe rozwiazanie.

  3.nowy piec na pelet (jakieś 13-15tys z montażem pewnie wyjdzie)


  4. przechodzi mi przez myśl pompa ciepła tylko ze one raczej współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym a ja podłogówkę mam tylko na niewielkiej powierzchni. Nie chcę robić więcej podłogówki ze względu na dobrze zachowaną podłogę ze starych desek. Nie wiem czy wchodzi w grę wspomożenie kotła olejowego np pompą powietrze-woda. Mogę się zastanowić również nad ogrzewaniem ściennym niskotemperaturowym pod regipsami.

  5. jakaś forma wspomożenia CO panelami solarnymi - nie mam pojęcia czy to się praktykuje.

  6. instalacja rekuperatora (skoro mam jeden kanał wywiewny to powinno być dość proste). Zastanawia mnie możliwość wykorzystania kanałów do rozprowadzenia ciepłą z kominka jako kanałów do rozprowadzenia powierza świeżego z rekuperatora.

  7. nie mam pojęcia czy istnieją pompy ciepła zasilane powietrzem z wentylacji (taki rekuperator ze sprężarką).

  Co o tym sądzicie? Macie jakieś inne propozycje?

  pozdrawiam
 • #2
  Kot-huncwot
  Level 21  
  Witam.

  Na "od razu" to zawołaj serwisanta z czujnikiem tlenku węgla i zleć regulację palnika - na czyste spalanie. Oczywiście jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś.

  A w ramach poszukiwania możliwych opcji - czy masz drugi przewód kominowy ?
 • #3
  arszenick
  Level 9  
  niestety nie mam muszę wykorzystać ten do którego jest teraz podłączone. chyba ze wybuduje nowy komin na zewnątrz.
 • #4
  Kot-huncwot
  Level 21  
  A regulacja palnika ? To jest ruch "na już ".

  I czy okna były wymienione na jakieś nowe( ciepłe znaczy ) ?
 • #5
  arszenick
  Level 9  
  Nie robiłem regulacji. Z jakąkolwiek regulacją olej tanio nie wyjdzie i zakładałem od początku jego jak najszybszą wymianę. W zasadzie liczylem, ze zrobię to jeszcze przed sezonem grzewczym więc nie myslalem o serwisie, ale ze względów finansowych nie udało się. Co do okien to w większości 80% są nowe na poziomie U=1,1W/m2K (szyby oczywiscie). A pozostałe też nie najgorsze (takie powiedzmy z lat 90-tych). Myśle że ad osłony zewnętrznej nie ma co dyskutować bo wiadomo że im więcej izolacji tym lepiej i to oczywiście też bedzie robione w miarę możliwości finansowych.
 • #6
  Kot-huncwot
  Level 21  
  Na jutro przeliczę twoją ścianę ( 2 cegły + 6 cm styropianu ) i zobaczymy gdzie jesteś z ociepleniem. Zakładam, że dom bierzesz "na serio" i na długodystansowo. Czy tak ?
 • #7
  arszenick
  Level 9  
  Biorę na serio (trudno aby bylo inaczej skoro zamierzam tu mieszkac). Dziękuję ale obliczać nie musisz- ma jakieś 0,4W/m2K uwzgledniając 2 pustki powietrzne niewentylowane bo tak jest skonstruowana ściana. Wiem ze to za dużo i coś z tym zrobie aby zbic tak do 0,2 -0,25. Aktualnie poszukuje rozwiązania instalacji CO/CW w połączeniu z ewentualną rekuperacją. Mam tu po prostu pewną sytuację zastaną i szukam optymalnej metody modernizacji. Straty przez przenikanie sa dla mnie akurat czytelne w tym budynku :) tym bardziej ze jestem zawodowo troche w temacie (ale niestety w instalacjach słabo).
 • #8
  Kot-huncwot
  Level 21  
  No to nie liczę.

  Ale, po mojemu, z ociepleniem domu to nie ma pojęcia "za dużo" Aktualna norma cieplna na ściany to nie jest "obiektywnie dobrze", tylko minimum akceptowane przez Ustawodawcę. IMO wsp. przenikania K , czyli aktualne U :D = 0,2 - 0.25 to dobry kierunek.

  A jak z izolacją termiczną części podpiwniczonej i fundamentowania ? Toto się odkopuje do poziomu posadowienia, dowala twardy styropian i zakopuje. Robota dla na ludzi na szpadlu. Temat jest często lekceważony, a istotny. Bo to i silne chłodzenie dołu i mostki cieplne w ściany.
 • #9
  arszenick
  Level 9  
  "za dużo" odnosiło się do wartości współczynnika U (....czy tam "K" - wg nieaktualnej normy) który był za duży w stosunku choćby własnie do tego minimum. Nie chce wnikać w osłonę zewnętrzna budynku bo w tym temacie mam pełną wiedzę i wiem co trzeba zrobić i tylko rozmydlamy temat.
 • #10
  irus.m
  Heating systems specialist
  Kot-huncwot wrote:
  Witam.

  Na "od razu" to zawołaj serwisanta z czujnikiem tlenku węgla i zleć regulację palnika - na czyste spalanie. Oczywiście jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś ?


  Kot ma rację. Brudna komora spalania i żle ustawione parametry palnika przekładają się na duże straty. A wtedy kocioł ciągnie paliwo, aż szumi w rurze.
  Stosunkowo nieduży wydatek w stosunku do ceny przepału. Tym bardziej ,że przegląd kotła i analiza spalin jest zalecana raz w roku.
  pozdrawiam
 • #11
  Kot-huncwot
  Level 21  
  No to węgiel, ekogroszek lub pellet.

  Dobrym pomysłem na poprawienie bilansu cieplnego budynku jest doprowadzenie powietrza do spalania przez gruntowy ( rurowy ) wymiennik ciepła. Niedrogie a zimą powietrze doprowadzone zawsze się podgrzeje. Inwestycyjnie tanio i na długie lata. Oraz latem schłodzone powietrze do wykorzystania.
 • #12
  arszenick
  Level 9  
  Dziekuje za zapewne słuszne uwagi ale... panowie ja jestem zdecydowany na likwidacje kotła olejowego bo to przy tych cenach oleju sie nie oplaca niezaleznie czy palnik dobrze wyregulowany czy nie...
 • #13
  Kot-huncwot
  Level 21  
  Witam.
  Wiem, że z regulacją palnika gadam sensownie. Zawodowe kotłownie robią to raz dziennie, własnym sprzętem - bo im się opłaca.

  Do arszenick.

  Ja rozumiem, co piszesz :D Nie proponuję pozostania na oleju. Zanim zacząłem u Ciebie klikać, sprawdziłem na google typ kotła. Ku memu zdumieniu nie znalazłem danych fabrycznych, tylko oferty sprzedaży ( Allegro i inne ) mało używanych kotłów opisanych jak Twój, o mocach 18-22 kW. Ale do końca sezonu IMO warto przeregulować palnik :D

  Oczywiscie Twoja wola i zrobisz po Twojemu
 • #14
  arszenick
  Level 9  
  czy ma ktos z was doswiadczenie z piecami olejowymi przerabianymi na pelt?
 • #15
  Kot-huncwot
  Level 21  
  Brak wiedzy i doswiadczenia w takiej opcji
 • #16
  rv1
  Level 11  
  Witam
  A co myślicie o zamianie oleju opałowego na olej napędowy, czy można używać olej napędowy w piecu do ogrzewania domu. Taki olej można kupić u kierowców.
 • #17
  irus.m
  Heating systems specialist
  rv1 wrote:
  Witam
  A co myślicie o zamianie oleju opałowego na olej napędowy, czy można używać olej napędowy w piecu do ogrzewania domu. Taki olej można kupić u kierowców.


  Patrząc z technicznego punktu widzenia , nie ma najmniejszych problemów. Kwestia przestawienia parametrów pracy palnika.
  Tylko że: :idea:
  Jak będziesz siedział w pudełku z żelazną firanką, to Cię Ojczyzna ogrzeje na koszt podatników-czyli ja też się nieco dołożę. Będziesz pozbawiony trosk doczesnych dnia codziennego na parę lat- paserstwo :cry: .
  Może też bym tak chciał? :?: .
  pozdrawiam