Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pc - komputer zawiesza sie kilka razy dziennie

14 Sty 2013 17:53 3765 26
  • Poziom 9  
    Witam,

Komputer się wiesza podczas użytkowania. Tak mniej więcej co 30 -60min.
    Objawia się to zatrzymaniem pracy windowsa, muza lub film przestaje grać, w głosnikach slychać tylko takie buczenie (jakby ostatni dźwięk był odtwarzany w pętli - oceniam to na 50hz może 40), jeśli nic nie grało głośniki milczą,
    Jeśli coś ściągałem - przerywa się, mam program Advanced System Care a na pulpicie okieno w którym monitoruje użycie procka, dysku i pamięci - wykresy zatrzymują sieę. No ogólnie jak pisałem winda staje.

Jeśli myszka lub klawiatura jest podłaczona pod usb - klikanie nic nie pomaga, jeśli przez przejsciówke do ps2 to poruszenie myszką, lub naciśniecie dowolnego klawisza odblokowuje wszystko i komputer działa normalnie, muza zaczyna grać, wykresy użycia procka itd ruszaja.

Dyski sprawdzone programem HD Tune
    Pamieć MemTestem

płyta: Foxconn 945G7AD
    procek: Core 2 Duo E4500
    pamieć: 1 kość 2gb
    2 kość 512mb
    Grafika: zintegrowana
    Dyski: ata100 ST 20gb (2 partycje, jedna 4gb przeznaczona na plik wymiany)
    IDE (znaczy tez ata100) 149gb (2 partycje, na jednej system 48gb - 13 gb wolne na dysku)

zawieszanie już było przed tym jak dołożyłem kość 512mb - zrobiłem test i odpaliłem kompa na tej 512 wyjawszy wcześniej 2gb ale tak mulił ze nie sprawdziłem czy się zacina. Nie - nie mam od kogo pożyczyć takiej ddr2 do podmiany na chwile aby sprawdzić - wszyscy znajomi jada na lapkach.

Tą partycje do pliku wymiany zrobiłem niedawno - też to nie pomogło.

Mam jeszcze pytanie: czy jak się ma dostatecznie dużo ramu to czy komp korzysta z pliku wymiany.
  • Poziom 39  
    SMART dysku podaj - zrzut z programu CrystalDiscInfo wstaw na forum.
    Jaki masz zasilacz?
    Z jakiego systemu korzystasz?
  • Poziom 9  
    własnie, nie napisałem ważnej rzeczy: to samo robi się na Windzie 7 która jest zainstalowana na dysku nr1 partycja pierwsza, i to samo jest na Ubuntu 9.10 który był zainstalowany na drugiej partycji tego dysku.

Zasilacz to tagan TG530-U22

jeśli chodzi o zrzut z programu, to podam za kilka godzin, mam problemy z zarejestrowaniem się na imagesh... ale już widzę że na dysku z systemem mam adnotacje:
    uwaga, i na żółto jest "Ilość relokowanych sektorów" Bieżący 198, Najgorszy 198, Próg 140, Wartość RAW 000000019

Popraw pisownię w swoich postach: zdania zaczynamy wielką literą, znaki diakrytyczne - konsekwentnie ( po lewej stronie pola z tekstem postu w symbolach inżynierskich są: ą ć ę ... Ś Ź Ż, a pod -> przycisk [Pisownia] [WojtasJD]
  • Poziom 39  
    macjaz napisał:
    z zarejestrowaniem się na imagesh

Na elektrodzie za darmo można dodawać zdjęcia nie wiem po co ci imagesh.
    macjaz napisał:
    "Ilość relokowanych sektorów" Bieżący 198, Najgorszy 198, Próg 140, Wartość RAW 000000019

Uszkodzony. On jest winowajcą zawieszek.
    Podaj SMART zobaczymy jeszcze jak reszta wygląda.

Jeżeli byś miał uszkodzoną pamięć ram nie miał byś zawieszeń a BSOD lub komputer wogóle by się nie włączył-czarny ekran.
  • Poziom 9  
    No niewykluczone że to wina dysku. Nie mam jednak żadnych innych niepokojących objawów. System nie wiesza się aż ta żeby trzeba było resetować kompa, nie ma żadnych bluescreenow, ani innych błędów, nie znajduję uszkodzonych plików czy folderów.

Znalazłem jak dodać obrazek! hehe

pc - komputer zawiesza sie kilka razy dziennie pc - komputer zawiesza sie kilka razy dziennie
  • Spec od komputerów
    Dysk WD do wymiany (parametr 05). Kopiuj ważne dane na inny nośnik.
  • Poziom 9  
    Pisząc że dysk jest ok, bo sprawdzony HDtune sugerowałem się tym, że nie ma badsector i że Health Status is OK. Widziałem że zaznaczył pozycję 05 - ale człowiek się nie zna, to i zignorował to.

Za kilka dni kupię jakiś dysk to powiem czy to był on przyczyną.
    Mimo, że jest on (WD), jak widać w kiepskim stanie to, jak pisałem wcześniej, nie sprawia żadnych problemów. Pisałem też, że plik pagefile.sys mam na innym dysku, który jest niby bez zastrzeżeń. Zwieszki trafiają się niezależnie czy coś na kompie robię czy stoi on włączony bezczynnie 2 godziny. Gdy komp jest nieużywany i dysk WD nie pracuje, to mimo to zwieszka jest.

Teraz mam dylemat czy ssd czy tradycyjny hdd.
  • Poziom 39  
    macjaz napisał:
    Teraz mam dylemat czy ssd czy tradycyjny hdd.

Zależy ile masz pieniędzy i jaka pojemność ci potrzebna bo ssd nie są zbytnio pojemne.

Sprawdź jeszcze na wszelki wypadek napięcia zasilacza miernikiem, mimo tego że masz dobrej firmy zasilacz to dla pewności sprawdź.
  • Poziom 9  
    A czy takie coś wystarczy:

Czy muszę jednak użyć miernika?
  • Poziom 21  
    Trudno powiedzieć czy wystarczy bo to są dane z czujników komputera.

Kiedyś jak pisałem temat na forum to dostałem wskazówkę:

Odłączyć zasilacz od komputera i uruchomić (zawrzeć kabel zielony z czarnym) oraz dla poprawności napięć obciążyć napędem CDROM czy DVDROM

Następnie miernikiem osobo pomierzyć wszystkie napięcia.

Czasem to może nie wystarczyć i należy obciążyć w specjalnym układzie do testowania zasilaczy.
  • Poziom 9  
    OK. pomierzyłem, ale tylko na molexach wiec mam takie wyniki:

z podpiętym cd - 5,25V i 11,90V
    dodatkowo podpiąłem hdd i otrzymałem: 5,20V i 12,04V
    oczywiście według zaleceń odpiąłem płytę i zasilanie procka.

Co do wyboru dysku. Takie 160GB jest wystarczające dla mnie więc jakbym miał kupić ssd to bym się upchał jakoś i na 128GB.
    Cena, tu faktycznie jest różnica. 160GB hdd za około 200 zet, ssd za 350.
    Jednak jeśli windows ma się uruchamiać zamiast 2,5 min na hdd tylko 30 sek na ssd (gdzieś tak w wyczytałem) to może i jednak warto?
  • Poziom 39  
    macjaz napisał:
    160GB hdd za około 200 zet

Za około 230zł masz już 500GB.

Jakie masz złącza sata w plycie głównej? sata II czy III?

Dodano po 3 [minuty]:

macjaz napisał:
    windows ma się uruchamiać zamiast 2,5 min na hdd tylko 30 sek na ssd

Co ty z tym windowsem robisz że ci się 2,5minuty włącza?
    U mnie windows 7 w laptopie na zwykłym HDD to około 35-40się włącza. Procesor mam intel dual core t3200 2,0Ghz więc szału nie ma.
  • Poziom 9  
    Na ceny dysków patrzyłem wczoraj na stronach tego sklepu "nie dla idiotow" i na alledrogo. I patrzyłem na właśnie takie niewielkie.

Sata II

Mam zainstalowany programik Soluto gdzie jest konkretnie podany czas aż do załadowania ostatniego składnika windy, oczywiście można korzystać z systemu chwilę wcześniej zanim się wszystko załaduje, ale kto tam patrzy że dysk jeszcze pracuje i pracuje jak pulpit i pasek się załadowały. Jako ciekawostkę podam że jeszcze w grudniu ładował mi się około 4,5 min, ale po zastosowaniu programów WinOptimizer i na wszelki wypadek AdvancedSystemCare zredukowało się o połowę... :turn-l:
    Tak, moje zaniedbanie, że się tak mulił, ale z drugiej strony nie gram w nic, nie instaluje setek programów a kompa używam tylko do youtuba, maili, ogólnie internetu i worda/excela.
  • Poziom 9  
    Ok, Sorry że tak długo to trwało...
    przekopanie się przez parametry dysków, szukanie najlepszej oferty...

ale jest. wrzuciłem na nowy dysk winXP, stary leży na półce

od soboty nie ma żadnej zwieszki - jest git!

Dziękuję wszystkim za pomoc
  • Poziom 9  
    Po tygodniu bezproblemowego działania dziś od rana komp się wyłącza, restartuje (nie ma żadnej informacji "źle zamknięty, odzyskał sprawność" czy inne...)
    przeglądarki opera i chrome co chwila się wykrzaczają, pokazują "błąd, załaduj stronę ponownie, lub uruchom ponownie", skype też "zresetował" komputer dwa razy w ciągu 30 min

Jak się nic na kompie nie robi jest ok, jak przegląda strony to na YT pojawia się "Shockwave crushed", na stronach "tekstowych" np z prasą "wystąpił błąd, załaduj ponownie"

sprzęt (po zmianach):
    płyta: Foxconn 945G7AD
    procek: Core 2 Duo E4500
    pamięć: 1 kość 2gb
    2 kość 1gb
    3 kość 512mb
    Grafika: zintegrowana

dysk: ssd ultra sandisk

windows Xp sp3
    ramdisk 512mb z cashem przeglądarki opera, chrome ma ustawienia standardowe

monitor programu Advanced System Care pokazuje zużycie pamięci 40 -50 %
  • Poziom 9  
    no tak, półtora miesiąca po instalacji win xp, postanowiłem wrócić do windowsa 7 i znów są kłopoty - takie co w pierwszym poście.

problemy z przeglądarką z postu #16 zniknęły po wyjęciu kości 1gb. ale też nie wróciły po włożeniu jej następnego dnia -tu jest wszystko ok).

zatem co? to niebyła wina dysku?

edit
    błędy ort. poprawione :-D
  • Moderator na urlopie...
    Możesz powiedzieć, kiedy były wymieniane pasty pod CPU. NB itd?
    Możesz wrzućić zrzut z HWmonitora?
    Jak wygląda sprawa wentylacji wewnątrz obudowy? Jak masz to rozwiązane?
    Kable od dysków podmieniałeś?
    Sprawdź także stan kondensatorów na płycie głównej.

Dodano po 2 [minuty]:

Dodatkowo - jakie sterowniki instalujesz do chipsetu. Być może należałoby je także zmienić.
  • Poziom 9  
    #1 Pasty? 1,5 roku temu na CPU a na NB wogle.
    #2 wrzucam...

#3 jest tylko jeden na CPU, obudowa mini tower
    #4 problem jest ten sam zarówno na dysku HDD jak i na SSD, SSD nie było na początku, teraz nie ma HDD
    #5 Kondensatory- ale wizualnie czy nie są rozdęte np.?
    #6 stery są z windy
    Sterowniki MUSISZ zainstalować od producenta płyty głównej. Zdarza się, że te windowsowe nie działają jak należy.

Kondensatory -tak - czy nie są napuchnięte, uszkodzone, wylane itd (dokładnie sprawdź - czasem lubią się wydąć w stronę PCB)
  • Poziom 9  
    ok, sprawdziłem kondensatory - jak na moje amatorskie oko wszystkie wyglądają dobrze.

sterowniki zainstalowałem,

niestety nadal jest to samo, wczoraj nawet mignął blue screen, ale nie zdążyłem przeczytać błędu, ostatnio poruszenie myszką czy dowolny klawisz klawiatury odblokowuje kompa ale już później nie ma żadnej reakcji, komp nie reaguje na klikanie, trzeba z guzika obudowy resetować

a czy napięcia nie są niepokojące?
    mam na myśli 11,8 zamiast 12V i 4,97 zamiast 5V
  • Poziom 9  
    ok, dzięki za te volty

a teraz szał! MOja wina! podszedłem do sprawdzania tych kondensatorów jak lamer! przypadkowo zawitał do mnie koleżka, obejrzał płytę i ze znawstwem stwierdził że 2 kondensatory są uwalone!

są 4 brązowe w rzędzie, 2 pierwsze są podejrzane dwa za nimi ok

płyta do wyrzucenia czy da się przelutować?

dodam że mam starą płyte gł na której przypadkowo są 2 identyczne i mógłbym je podmienić.
  • Spec od komputerów
    Cytat:
    płyta do wyrzucenia czy da się przelutować?

Da się wymienić. Pytanie tylko czy potrafisz to zrobić.
    Pamiętaj też o tym, że należy wymienić wszystkie kondensatory w danej linii zasilającej, a nie tylko te spuchnięte. No i muszą to być kondensatory Low ESR.
    Racja, czyli wszystkie 4 do wymiany. Ostatnio fachowy serwis wymienił na jednej z płyt tylko uszkodzone kondensatory i płyta nie wiedziec czemu nie chciała działać z pamięciami ddr2 667, natomiast świetnie działała z 533. Właśnie dlatego. Całe sekcje należy wymieniać!
  • Poziom 9  
    Ok, wymieniłem tylko te spuchnięte - było bez zmian,
    wymieniłem dwa pozostałe - niestety też nie pomogło. Komputer zawiesza się teraz tak, że poruszeniu myszką zaczyna działać - ale myszka lub klawiatura już nie,

Zostawiam już, naprawa tej płyty w jakimś zakładzie pewnie przewyższy koszt podobnej używanej.

No i wychodzi na to, że nie był to problem z dyskiem.

Zakupiłem nowego laptopa, a niech tam,

Płytę wyrzucam, jak ktoś ją chce oddam za darmo...