Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Behringer DJX700 - Efektor po raz kolejny. Zasilanie?

Pavloor 14 Sty 2013 18:02 1335 2
  • #1 14 Sty 2013 18:02
    Pavloor
    Poziom 14  

Witam serdecznie.
    Prześledziłem tematy na forum. Mikser początkowo miał uszkodzony stabilizator 7805, który oryginalnie był zalany w plastik.
    Wymieniłem również elektrolity na 2200uF.

Wcześniej efektor trochę popracował, ale gdy stabilizatory się nagrzały wyłączał się.

Obecnie po wymianach efektor w ogóle się nie włącza.
    Elementy zostały wymienione poprawnie. Na stabilizatorach pod obciążeniach napięcia w normie.

Niestety ze schematów nie mogę wyczytać na którym przewodzie występuje napięcie 5V do zasilenia całego miksera.

W załączniku zamieściłem schemat w/w miksera.
    Sprawdzałem również napięcia na samej diodzie (od efektora) i układach w tej gałęzi, tj. HCT165, HCT595 oraz HCT138. Występuje na nich 0.7V, a jak mniemam powinno być 5V.

Zależy mi na odnalezieniu pierwszego elementu, który jest zasilany bezpośrednio z zasilacza napięciem 5V w celu wykluczenia winy samego zasilacza.

Z góry dziękuję za pomoc. Odstąpię punkty za porady.
    Pozdrawiam

0 2
  • Pomocny post
    #2 15 Sty 2013 13:07
    cb13
    Poziom 17  

Witam. Na stronie 9 jest dobrze rozrysowany układ zasilania (PSU). Sprawdzić wszystkie zasilania IC5 +15V, IC6 -15V, IC7 +5V. Rozumiem, że napięcia wszystkie teraz są poprawne. Napięcie +5V jest na złączu X15.5 i przechdzi na inne płytki przez złącze np. X19.5 które w pinach od 1-6 jest identyczne. Gdzieś jeszcze jest napięcie +3,3V czy ono jest dobre ? Może też na HCT być 3,3V.

0
  • #3 16 Sty 2013 21:02
    Pavloor
    Poziom 14  

Na 9 stronie owszem jest rozrysowany PSU i na wyjściach stabilizatorów napięcia są prawidłowe. Niestety oznaczenia ze schematu nie pokładają się z rzeczywistymi, tj Złącze X15 w moim przypadku to napięcie wyjściowe z transformatora...

Złącze X19 znajduje się na płycie samego miksera, nie zasilacza.
    Zauważyłem, że na wszystkich elementach typu HCT brak jest zasilania 5V (według datasheet powinny mieć właśnie 5V, natomiast 3,3V prawdopodobnie dotyczy procesora efektora oraz pamięci).

W trakcie pisania postu udało mi się rozwiązać problem!
    Z uwagi na kiepskiej jakości płytki drukowane, jedna ścieżka łącząca kondensator 10uF/25V według schematu oznaczenie C3(w schemacie PSU dla stabilizatora 7805) nie stykała z wyjściem ze stabilizatora, co skutkowało zmiennym, niskim napięciem na wyjściu na PCB miksera.

Podłączenie zmiennego napięcia nie uszkodziła miksera, prawdopodobnie przez któryś wzmacniacz operacyjny.

Uwaga dla innych bawiących się z tym problemem - piny na złączach liczyć od przewodu czerwonego, który jest masą "A" (na schemacie dla napięć +15V oraz -15V).

Serdecznie dziękuję koledze za okazaną pomoc.
    Pozdrawiam

Po dalszych testach, warto również powielić ponownie piny wyświetlaczy.

0