Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie instalacji antenowej na dwa TV (analg. i cyfrowy z wbudowanym tunerem)

phoenix_g 14 Jan 2013 19:39 4047 17
    phoenix_g
    Level 8  
    Witam,
    antena której używam do odbioru telewizji naziemnej to Tri Digit 44, w puszcze antenowej mam włożony wzmacniacz LNA-101.
    Do tej pory wzmacniacz był zasilany zasilaczem 12V wpiętym przed rozdzielaczem sygnału, a instalacja antenowa wyglądała następująco:
    Zasilanie instalacji antenowej na dwa TV (analg. i cyfrowy z wbudowanym tunerem)

W tej chwili zmieni się lokalizacja odbiorników TV i nie chciałbym aby zasilanie wzmacniacza w antenie mogło odbywać się albo z pomieszczenia gdzie znajduje się TV z wbudowanym tunerem DVB-T (poprzez gniazdo antenowe) albo z pomieszczenia gdzie znajduje się odbiornik analogowy.

Instalacja musi zostać rozdzielona na strychu, natomiast lokalizacja telewizorów to pierwsze i drugie piętro.

I tak, jeżeli zastosuję rozdzielcza sygnału z przejściem zasilania na jednym z wyjść to wtedy aby oglądać TV na piętrze będę musiał włączyć zasilacz na parterze.
    Jak można to obejść tak aby zasilać wzmacniacz antenowy albo z zasilacza 12V na parterze albo z wyjścia antenowego 5V odbiornika TV na piętrze i jak to zrobić aby nic się nie stało gdy będą włączone oba źródła zasilania wzmacniacza?
    elektryk_siedlce
    User under supervision
    Witam.
    Najprostrzym rozwiązaniem będzie zastosowanie zasilacza gdzieś pomiędzy anteną a rozgałęźnikiem.Ale wtedy musisz pamiętać aby zasilanie z dekodera było wyłączone. :)
    phoenix_g
    Level 8  
    elektryk_siedlce wrote:
    Witam.
    Najprostrzym rozwiązaniem będzie zastosowanie zasilacza gdzieś pomiędzy anteną a rozgałęźnikiem.Ale wtedy musisz pamiętać aby zasilanie z dekodera było wyłączone. :)

Tak samo proste byłoby zastosowanie rozdzielacza z przejściem zasilania ale napisałem dlaczego nie chcę tego robić. Chciałbym aby to działało jak opisałem z niezależnym zasilaniem od każdego TV (pomieszczenia).
    bogi
    Level 29  
    A co się stanie z głowicą tv jak podasz na nią 12V z zasilacza?
    Musisz zasilić wzmacniacz przed rozgałęzieniem sygnału na strychu i wyłączyć zasilanie w tv.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    phoenix_g wrote:
    Do tej pory wzmacniacz był zasilany zasilaczem 12V wpiętym przed rozdzielaczem sygnału ...

Dość prostym rozwiązaniem jest pozostawić zasilacz z separatorem na dole i wpiąć tylko rozgałęźnik, który przepuszcza zasilanie z jednego wyjścia a z drugiego nie.

RSI-03 http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rsi-03_tv-fm_1-2_z_jednym_przejsciem_dc_ams_R55202.htm

Quote:
    W tej chwili zmieni się lokalizacja odbiorników TV i nie chciałbym aby zasilanie wzmacniacza w antenie mogło odbywać się albo z pomieszczenia gdzie znajduje się TV z wbudowanym tunerem DVB-T (poprzez gniazdo antenowe) albo z pomieszczenia gdzie znajduje się odbiornik analogowy.

Wyłącz opcję zasilania z dekodera i już. :D

Quote:
    Jak można to obejść tak aby zasilać wzmacniacz antenowy albo z zasilacza 12V na parterze albo z wyjścia antenowego 5V odbiornika TV na piętrze i jak to zrobić aby nic się nie stało gdy będą włączone oba źródła zasilania wzmacniacza?

Pozdrawiam.
    andrefff
    Level 36  
    A ja bym się zastanowił czy wzmacnianie sygnału jest w ogóle konieczne.
    phoenix_g
    Level 8  
    bogi wrote:
    A co się stanie z głowicą tv jak podasz na nią 12V z zasilacza?
    Musisz zasilić wzmacniacz przed rozgałęzieniem sygnału na strychu i wyłączyć zasilanie w tv.

A skąd to pytanie? Myślałem, że to ja pytam w tym wątku :). A poważnie to już pisałem iż chodzi o rozwiązanie w którym NIE będę musiał zasilać wzmacniacza przed rozgałęźnikiem sygnału.

lordpakernik wrote:
    Cytat:
    I tak, jeżeli zastosuję rozdzielcza sygnału z przejściem zasilania na jednym z wyjść to wtedy aby oglądać TV na piętrze będę musiał włączyć zasilacz na parterze.

Nie kolego, będziesz oglądał na dole i na górze. Ważne aby zasilanie było dobrze podłączone do splitera(rozdzielacza), do odpowiedniego wejścia i był odpowiedni rozdzielacz.

To iż będę mógł oglądać i na dole i na górze to oczywiste. Ale WARUNKIEM KONIECZNYM oglądania na górze będzie WŁĄCZONY zasilacz na dole. Jeżeli nie będzie wyłączony to będę musiał biegać aby go włączyć. Oczywiście w przypadku rozdzielacza z jednym przejściem dla napięcia jak to było wspomniane.

lordpakernik wrote:
    Cytat:

Kolego kup zwykły spliter z diodami zabezpieczającymi aby napięcie nie poszło na głowicę drugiego tunera i podłącz przez separator (czarna wtyczka do której podłączony jest zasilacz) do jednego tunera, zasilanie będzie realizowane przez kabel antenowy i będzie działać. Równie dobrze możesz zasilić z tunera albo z dwóch tunerów jeśli będziesz miał taki spliter(z diodami zabezpieczającymi, koszt to ok. 6 zł), ponieważ wzmacniacz LNA-101 może być zasilany 12V lub 5V. Czasami jednak warto zostawić mu zasilanie 12V.

Powiedziałem 2 tunerów bo czasami jeden jest wyłączany i wtedy klops nie ma zasilania wzmacniacza i nie ma oglądania. Miałem taki problem, daje linka może się przyda:

Przeczytałem cały wątek z linka i wynika z niego iż jeżeli będzie zastosowany rozdzielacz z przejściem napięcia dla każdego z wejść zabezpieczonych diodami to wtedy wystarczy aby włączone było TYLKO jedno źródło napięcia dla wzmacniacza - czyli albo jeden TV (z tunerem) albo zasilacz 12V. Natomiast ty piszesz o konieczności włączania dwóch tunerów - możesz wyjaśnić?

SP5ANJ wrote:
    Witam.

Pozdrawiam.

Przy Twoich rozwiązaniach będę musiał śmigać po piętrach

LeDy wrote:
    Tu obszernie więc po co sto razy to samo? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2458228.html]

No właśnie przeczytałem i prosiłbym o potwierdzenie mojego zrozumienia tego co przeczytałem. Jeżeli zastosuję taki rozdzielacz (z diodowym zabezpieczeniem na każdym wyjściu)
    oraz na wejścia będę podawał albo 5v z dekodera (jeden TV z tunerem) albo 12v z zasilacza poprzez separator (drugi TV analogowy) to:
    1. Gdy będzie włączony tylko zasilacz 12v (2'gi tv) to wzmacniacz będzie zasilany 12V, a na głowicy drugiego TV nie pojawi się żadne napięcie (zabezpieczenie diodą)
    2. Gdy będzie włączony tylko drugi TV (5V z wbudowanego dekodera) to na głowicy drugiego nie pojawi się napięcie (będzie chroniony przez diodę w rozdzielaczu oraz separator z zasilacza)
    3. Gdy będą włączone oba (czyli na jednym wyjściu 5v a na drugim 12v) to też nic się nie stanie TV, a wzmacniacz antenowy dostanie 12V.
    Prosiłbym o potwierdzenie tych 3 punktów.
    andrefff
    Level 36  
    A może odpowiesz na moje pytanie, czy naprawdę wzmacniacz jest konieczny?
    User removed account
    User removed account  
    phoenix_g
    Level 8  
    andrefff wrote:
    A może odpowiesz na moje pytanie, czy naprawdę wzmacniacz jest konieczny?

Wygląda to tak:
    MUX1 i MUX2 ściągam z jednego nadajnika a MUX3 z innego. Antena jest zamontowana na około 6 metrach (licząc od ziemi). Teraz będzie przeniesiona o jakieś 3 metry wyżej.
    MUX3 to Częstochowa-Błeszno, a MUX 1 i MUX 2 Częstochowa-Wręczyca Wielka. Różnica kątowa między tymi nadajnikami to jakieś 37 stopni. Próbowałem bez zasilania wzmacniacza (ale wzmacniacz był zamontowany w puszcze antenowej) i w TV z tunerem było na granicy, czyli raz obraz był a raz krateczki.
    Ukształtowanie terenu i odległości są jak poniżej.
    andrefff
    Level 36  
    No to o czym mowa, wyrzuć wszystkie elementy aktywne z instalacji, symetryzator zamiast wzmacniacza i problem rozwiązany za 2,50,-.
    LeDy
    Level 43  
    phoenix_g wrote:

LeDy wrote:
    Tu obszernie więc po co sto razy to samo? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2458228.html]

No właśnie przeczytałem i prosiłbym o potwierdzenie mojego zrozumienia tego co przeczytałem. Jeżeli zastosuję taki rozdzielacz (z diodowym zabezpieczeniem na każdym wyjściu)
    oraz na wejścia będę podawał albo 5v z dekodera (jeden TV z tunerem) albo 12v z zasilacza poprzez separator (drugi TV analogowy) to:
    1. Gdy będzie włączony tylko zasilacz 12v (2'gi tv) to wzmacniacz będzie zasilany 12V, a na głowicy drugiego TV nie pojawi się żadne napięcie (zabezpieczenie diodą)
    2. Gdy będzie włączony tylko drugi TV (5V z wbudowanego dekodera) to na głowicy drugiego nie pojawi się napięcie (będzie chroniony przez diodę w rozdzielaczu oraz separator z zasilacza)
    3. Gdy będą włączone oba (czyli na jednym wyjściu 5v a na drugim 12v) to też nic się nie stanie TV, a wzmacniacz antenowy dostanie 12V.
    Prosiłbym o potwierdzenie tych 3 punktów.

Dokładnie tak. Włączone 5V i 12V to na wzmacniacz pobiera z wyższego. Napięcia przechodzą tylko do wzmacniacza a nie między wyjściami więc na nic nie wejdą.
    phoenix_g
    Level 8  
    andrefff wrote:
    No to o czym mowa, wyrzuć wszystkie elementy aktywne z instalacji, symetryzator zamiast wzmacniacza i problem rozwiązany za 2,50,-.

Czy wzmacniacz znajdujący się w puszce antenowej gdy nie jest zasilany zachowuje w miarę przeźroczyście (jak przewód)? Czy może tłumi w jakiś sposób sygnał TV gdy nie jest podawane na niego napięcie?
    Pytam o to bo próbowałem co się stanie jeżeli po prostu nie podłączę zasilacza od wzmacniacza i efekt był tak jak opisywałem.
    andrefff
    Level 36  
    Dlatego pisałem, że musisz zmienić na symetryzator, inaczej ten układ tłumi sygnał.
    User removed account
    User removed account  
    LeDy
    Level 43  
    phoenix_g wrote:

Czy wzmacniacz znajdujący się w puszce antenowej gdy nie jest zasilany zachowuje w miarę przeźroczyście (jak przewód)? Czy może tłumi w jakiś sposób sygnał TV gdy nie jest podawane na niego napięcie?
    Jest tłumikiem a gdy mu dasz zasilanie z regulacją to regulowanym tłumikiem.