Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka do podajnika tłokowego

14 Sty 2013 20:49 1095 2
 • Poziom 2  
  Witam Panów a może i też Panie :D
  Chciałbym zbudować sterowanie do podajnika tłokowego ,które narazie oparte by było na przekaźnikach samochodowych nc/no.
  A więc gdy temperatura na kotle spada załącza przekaźnik który odpowiada za właczenie stycznika silnika,silnik ten wykonuje swoją prace ,natomiast silnik ten jest ograniczony wyłącznikiem krańcowym ,który wyłącza stycznik silnika.Po wykonaniu pracy cały proces by sie powtarzał.
  Czy da się zrobić z w/w opisu takie sterowanie oparte na przekaźnikach samochodowych(które posiadam- najtańszy koszt).
  Jeśli tak to proszę o jakieś podpowiedzi ,schematy ,porady.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 26  
  Chciałbyś za prosto podejść do tematu - zróbcie za mnie schemat, udzielcie porad a ja jeszcze zadam dodatkowe pytania...
  Nie będzie tak prosto, bo nawet w szkole mało kto to lubił.

  Jeśli masz termostat, który ma styk NO zwierający się po obniżeniu temperatury, a dodatkowo masz przekaźniki, które mają podwójne styki NO, to da się zrobić taki układ.

  Przekaźnik potrzymuje pierwszym stykiem pracę silnika. Jego cewka zasilana jest przez termostat a wyłączana przez krancówkę. Przekaźnik ten dugim stykiem podtrzymuje swoją cewkę.

  Więcej przekaźników nie potrzeba.

  W przypadku przekaźników jednostykowych obydwie cewki będą podłączone równolegle, ale jeden przekaźnik będzie funkcyjnym a drugi zasilającym.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 2  
  Trafna podpowiedź ale jest jeden haczyk:w momencie gdy krancówka zostaje w pozycji rozłaczonej (silnik nie pracuje) to to połaczenie juz sie nie załączy bo nie ma przejscia na krancówce.Według mojego rozumowania powinien styk krańcówki zostać zwarty gdy termostat przejdzie w stan wyłączenia(styki NO zwarte)Proszę mnie sprostować jesli się mylę.