Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiowe, zdalne sterowanie trzema odbiornikami

Stiepanowna 14 Sty 2013 20:49 17733 2
 • Radiowe, zdalne sterowanie trzema odbiornikami

  Prezentuję urządzenie, które wyróżnia się prostotą oraz posiada dobrą odporność przed zakłóceniami dzięki zastosowaniu odpowiedniego kodowania, co praktycznie niweluje błędy w przeciwieństwie do wielu podobnych urządzeń chińskiej produkcji.

  Opisywany projekt zdalnego sterowania umożliwia kontrolę nad trzema przekaźnikami elektrycznymi na otwartej przestrzeni, na odległość ok. 100 metrów. Program umożliwia pracę w dwóch trybach w zależności od położenia zworki na płytce odbiornika.

  Pierwszy tryb pracy urządzenia z zapamiętaniem komendy (zworka założona)

  Ten tryb jest po to, żeby poprzez wciśnięcie przycisku włączać odpowiedni przekaźnik i wyłączać go ponownym naciśnięciem. Rozkazy włączenia i wyłączenia odbiornika są wysyłane przez mikrokontroler nadajnika na przemian przy kolejnych naciśnięciach przycisku. Działa to dla wszystkich trzech kanałów niezależnie.

  Drugi tryb pracy urządzenia załączanie chwilowe (brak zworki)


  Ten tryb umożliwia załączenie odpowiedniego przekaźnika jedynie na czas przytrzymania przycisku. Kiedy puścimy przycisk, przekaźnik wyłączy się za 0,5s. W tym trybie komendy również są od siebie niezależne.

  Odbiornik


  Najważniejszą częścią odbiornika jest dekoder komend przychodzących zaprojektowany na popularnym mikrokontrolerze PIC12F675.

  Elementem odpowiadającym za przyjmowanie komend jest odbiornik superreakcyjny na tranzystorze BFP67. Jeśli przy montażu korzystacie dokładnie z tych samych elementów, które są przedstawione na schemacie, kalibracja urządzenia sprowadza się do rozsunięcia zwojów cewki tak, żeby odbiornik znajdował się w paśmie częstotliwości emitowanej przez nadajnik. W czasie kalibracji wygodnie jest kontrolować poziom sygnału z nóżki 1 LM358 (wyjście pierwszego wzmacniacza operacyjnego układu scalonego). Trzeba podkreślić, że nie należy się spodziewać od odbiornika silnego szumu w momencie braku sygnału (typowa przypadłość większości odbiorników superreakcyjnych). Ten odbiornik posiada czułość ok 1µV i praktycznie nie szumi. A dokładniej - szumi na wyższych częstotliwościach niż pozostałe odbiorniki tego typu.

  Po przejściu przez wzmacniacz niskich częstotliwości, sygnał dociera do komparatora, a stąd już w formie cyfrowej na wejście mikrokontrolera.

  Na poniższym zdjęciu widać, że cewka odbiornika jest zalana lakierem caponowym [nitrocelulozowy, przyp. tłum.], co prowadzi do odchylenia częstotliwości odbiornika superreakcyjnego o parę MHz w dół. Obowiązkowo, kiedy lakier jest jeszcze płynny, należy lekko rozsunąć zwoje cewki i od czasu do czasu kontrolować sygnał nadajnika z nóżki 1 LM358 do momentu całkowitego zaschnięcia lakieru [strojenie trzeba przeprowadzać z wciśniętym na stałe jakimkolwiek z przycisków nadajnika w drugim trybie pracy, przyp. tłum.].

  Radiowe, zdalne sterowanie trzema odbiornikami


  Nadajnik


  Składa się z kodera zaprojektowanego na mikrokontrolerze PIC12F675 i nadajnika radiowego.

  Koder obsługuje przyciski, jest odpowiedzialny za tworzenie sekwencji kodu i sterowanie częścią RF. Moduł radiowy składa się z generatora RF i wzmacniacza mocy. Schemat jest standardowy. Kiedy zastosujemy te same elementy jak wskazane na schemacie, układ od razu zadziała i nie będzie potrzebował strojenia.

  Nadajnik RF znajduje się na jednej płytce z koderem.
  Zarówno w przypadku odbiornika, jak i nadajnika ich anteny to dwa 16-centymetrowe kawałki drutu.

  Wersje demo firmware wraz ze wzorem płytki można pobrać poniżej („demo” oznacza ograniczone czasowo korzystanie z odbiornika i nadajnika. Po jakimś czasie urządzenie przestanie reagować i trzeba będzie ponownie zaprogramować mikrokontroler).

  Radiowe, zdalne sterowanie trzema odbiornikami
  Radiowe, zdalne sterowanie trzema odbiornikami
  Radiowe, zdalne sterowanie trzema odbiornikami
  Radiowe, zdalne sterowanie trzema odbiornikami

  Link do tłumaczonego projektu: http://www.radioman-portal.ru/pages/383/index.shtml

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Stiepanowna
  Poziom 12  
  Offline 
  Język rosyjski - tłumaczenia

  strona: www.dagatlumaczy.pl
  e-mail: tlumacze(malpa)dagatlumaczy.pl
  Specjalizuje się w: elektronika
  Stiepanowna napisał 90 postów o ocenie 61, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2011 roku.
 • flexghzflexghz
 • #2
  vogelek1
  Poziom 16  
  Ciekawy projekt czy jest możliwość sterowania siecią 220v o niskim poborze ok 5A ?
 • #3
  Arturo2005
  Poziom 33  
  vogelek1 napisał:
  Ciekawy projekt czy jest możliwość sterowania siecią 220v o niskim poborze ok 5A ?

  Wystarczy tylko dobrać odpowiednie przekaźniki.