Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SANWA CD772 czy EXTECH INSTRUMENTS EX430 który multimetr wybrać?

Mateusz0944 15 Sty 2013 03:41 4824 2
  • #1 15 Sty 2013 03:41
    Mateusz0944
    Poziom 10  

Witam. Mam w planach zakup multimetru. Do tej pory (3-4 lata) używałem tylko chińczyka za 15zł. Co prawda parametrów nie ma porażających ale trzyma się dobrze. Jedyna usterka jaką ma to spalony bezpiecznik 500mA ale zmostkowałem cieniutkim drucikiem i działa :D Przeglądnąłem oferty, poczytałem opinie i w głowie zrobił mi się zamęt. Na początku zastanawiałem się nad UNI-Tem UT50D za ok. 150zł, ma pomiar indukcyjności (dość rzadkie jak na miernik w tej cenie), pojemności, i temperatury i oczywiście całej reszty. Brak mu tylko True RMS. Ale im dłużej czytałem o nim opinie, tym były gorsze. Awaryjny, rozjeżdżają się parametry, dokładność pomiaru pozostawia wiele do życzenia szczególnie jeśli chodzi o indukcyjność. Ludzie w ogóle odradzali UNI-Ty. Polecali za to APPAe, EXTECHa, FLUKEa, SANWE, zdania nt. METEXa były podzielone. I w ofertach tych producentów znalazłem właśnie mierniki z tematu.

Zrobiłem analizę parametrów na podstawie instrukcji i oto wnioski:
    - True RMS, odczyt 3999 i gwarancje 12 miesięcy mają obydwa
    - pomiar VDC - troche lepiej wypada EX430 (400mV 0,3%+2, 4-400V 0,5%+2 w stosunku do 0,5%+2 i 0,9%+2 dla tych samych zakresów)
    - pomiar VAC - tutaj lepiej wypada CD772 (różnica od 0,3% - 1,3% cyfry pomijam)
    - pomiar ADC - porównywalnie (różnice nie przekraczają 0,2%)
    - pomiar AAC - przy wyższych częstotliwościach i większych prądach lepiej wypada CD772 (różnice do 1%)
    - opór - na zakresach 400Ω-4MΩ EX430 wypada lepiej (różnica 0,3%+2)
    - pojemność - EX430 (różnica od 0%+3 do 1,5%+5)
    - częstotliwość - CD772 (różnica ok. 1%) ale EX430 ma pasmo do 10MHz przy 100kHz CD772 (czytałem opinie, że częstotliwość lubi szwankować)
    - temperatura - tu na korzyść EX430 (zakres do 750°C (CD772 - 300°C))
    - dodatkowo EX430 ma pomiar współczynnika wypełnienia
    - cena CD772 - 220zł, EX430 - 190zł

Jeżeli ktoś z forumowiczów posiada któryś z tych mierników proszę o podzielenie się opinią na temat użytkowania, funkcjonalności itp.
    Wszelkie propozycje bliższego przyjrzenia się innym miernikom również mile widziane.
    Budżet nie jest rzeczą decydująca ale jak dla mnie (studenta) 250zł to maksimum. Za te pieniądze chciałbym kupić miernik który odpowiednio traktowany będzie działał przez lata.

Zamieszczam też instrukcje ze specyfikacją techniczną.

0 2
  • #2 15 Sty 2013 10:30
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

W przypadku mierników ręcznych, zapomnij o pomiarach L i C, to taki bajer, aby zorientować się czy element działa, ale czy trzyma parametry, to już mostek potrzeba.
    Sanwa cieszy się niezłymi opiniami, Extech również, są to w sumie mierniki z tej samej półki, wiec nie ma obaw o to ze będzie to jakaś rewelacja, zapewne oba są wyprodukowane w Chinach, bo wszystko się robi w Chinach. Najlepiej by było jakbyś wziął jeden i drugi do reki i zobaczył czy działa pewnie przełącznik funkcji, bo ostatnio pracowałem na kilkunastu nowych miernikach różnych firm i coraz gorzej.

Sprawdź jeszcze ile maja odczytów na sekundę i weź po prostu tego szybszego.

0
  • #3 15 Sty 2013 15:18
    ^ToM^
    Poziom 32  

Mateusz0944 napisał:

Jeżeli ktoś z forumowiczów posiada któryś z tych mierników proszę o podzielenie się opinią na temat użytkowania, funkcjonalności itp.

Miałem przyrządy obu tych firm w ręce, natomiast SANWĘ używałem przez około roku. W mojej ocenie SANWA jest solidniej wykonana - przynajmniej takie wrażenie sprawia.
    Zatem z czystym sumieniem mogę przyrządy tej firmy polecić.

0
  Szukaj w 5mln produktów